natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA, NATO: Evropa má pomoci více

  9. prosince 2004  13:39
  Spojené státy očekávají nabídky evropských zemí na pomoc Iráku a Afghánistánu... Rusko a NATO podepíší protiteroristický plán... Termín dostavby nového sídla NATO byl posunut o tři roky... Maďarská vláda schválila vyslání 150 vojáků do Iráku... Kosovští Srbové nebudou spolupracovat... Takové jsou zprávy z médií 9. prosince.  

  Evropa musí pomoci v Iráku a Afghánistánu
  Spojené státy očekávají nabídky evropských zemí na pomoc Iráku a Afghánistánu. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer též vyzval pro větší evropské zapojení, když prohlásil, že transatlantické vazby jsou závislé na rovném sdílení bezpečnostních povinností. USA chtějí, aby evropské země nabídly instruktory pro akademii aliance, která má být postavena u Bagdádu, a vojáky pro rozšíření současné mírové mise v Afghánistánu.

  Američtí představitelé očekávají, že až pět zemí nabídne instruktory či vojáky. NATO chce mít do konce roku pro akademii 300 instruktorů, dosud však členské státy přislíbily pouze 38.

  Zdroj: Reuters

  ---

  Rusko a NATO podepíší protiteroristický plán
  Severoatlantická aliance a Rusko podepíší společný program akcí zaměřených proti mezinárodnímu terorismu. Dokument podepíší ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, generální tajmeník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Program zahrnuje politická, ekonomická, vojenská a další protiteroristická opatření, ale i zvládání důsledků případného teroristického činu nebo pomoc obětem.

  Zdroj: Itar-Tass

  ---

  Stěhování NATO o tři roky odloženo
  Termín dostavby nového sídla Severoatlantické aliance byl posunut o tři roky. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a belgický premiér Guy Verhofstadt podepsali dohodu, která převádí zodpovědnost za vybudování nového sídla NATO na belgickou vládu. Předpokládaný termín zahájení stavby nového sídla je rok 2008 a s jeho dokončením se počítá v roce 2012. Původně oznámený termín stěhování byl ale rok 2009.
   
  Nové sídlo, které bude umístěno přes ulici od toho současného, má být velmi moderní stavba, která nahradí neoblíbené prefabrikované budovy z roku 1967, které již přestaly stačit požadavkům aliance.

  Zdroj: NATO, SpaceWar/AFP

  ---

  Maďarsko vyšle vojáky do Iráku
  Maďarská vláda schválila vyslání 150 vojáků do Iráku, kde budou sloužit pod velením NATO. Vojenský kontingent by měl být v Iráku od 1. června 2005 do 30. září 2006. Vojáci nebudou určeni pro bojové mise, ale k ochraně výcvikových základen aliance na předměstí Bagdádu.

  Japonsko se zároveň rozhodlo prodloužit svoji vojenskou misi v Iráku o jeden rok až do 14. prosince 2005. Asi 550 japonských vojáků se na jihu Iráku účastní nebojové rekonstrukční mise.

  Zdroj: SpaceWar/AFP, NATOservis.sk

  ---

  Kosovští Srbové nebudou spolupracovat
  Představitelé Kosovských Srbů rozhodli, že ukončí spolupráci s dočasnými institucemi provincie. Na zvláštním zasedání parlamentu srbské samosprávy v Kosovu bylo jednomyslně odhlasováno, že žádná rozhodnutí a postoje podporované kosovskou vládou nebudou pro srbskou komunitu závazná a jediným dokumentem, který nabízí schůdné politické řešení pro Kosovo, je plán Bělehradu na decentralizaci provincie.

  Zdroj: b92.net

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media