natoaktual.cz

USA mění plány na výstavbu protiraketové obrany v Evropě

18. března 2013  13:34
 

Základna protiraketové obrany USA Fort Greely na Aljašce. | foto: MDA

USA mění plány na výstavbu protiraketové obrany v Evropě

Spojené státy americké opouští plány na výstavbu prvků systému protiraketové obrany v Polsku a Rumunsku. Namísto toho umístí dalších 14 protiraketových střel do protiraketových systémů na Aljašce a v Kalifornii. Podle představitelů Obamovy vlády jsou hlavními důvody změny nedostatek financí a problémy s vývojem realizace původních plánů. Ministr obrany USA Chuck Hagel se nechal slyšet, že zrušení výstavby prvků protiraketové obrany v Polsku a Rumunsku je součástí celkové restrukturalizace systému, zbylé části programu na výstavbu protiraketového deštníku v Evropě však zůstanou dle Hagela beze změny.
 
Změna v plánech vybudování protiraketové obrany v Evropě je již druhou zásadní změnou v daném programu za působení Baracka Obamy v úřadu prezidenta USA. Podle kritiků to může způsobit problémy se spojenci, především Polskem a Rumunskem, kteří považovali vybudování systému za důkaz angažování USA v regionu a protiváhu vlivu Ruska.
 
Na druhou stranu může mít opuštění výstavby dané části systému i pozitivní dopady. „Zrušení Fáze 4 otevírá dveře dalším jednáním mezi USA a Ruskem ohledně snižování počtu jaderných zbraní,“ shledává jeden z přínosů Tom Collina z americké nevládní organizace Arms Control Association (Asociace pro kontrolu zbraní). „Nic tím netratíme, protože Fáze 4 stejně nepřinášela ovoce. Toto je pro USA přínosem v každém ohledu,“ dodal Collina.
 
Kam dál?
Evropa vyzkoušela vlastní antiraketu, bude součástí deštníku NATO (13.3. 2013)
Studie našly chyby v americkém protiraketovém deštníku (12.2. 2013)
 
Zdroj: Fox News (USA)

---

Čínský prezident: Zlepšíme armádu, aby byla schopna vyhrávat

Nový prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching ve svém prvním veřejném projevu prohlásil, že bude bojovat za „znovuzrození čínského národa“. Ve své řeči směřované k delegátům parlamentu na Národním lidovém kongresu v Pekingu vyzval ozbrojené síly, aby posílily svou schopnost „vyhrávat bitvy“.
 
Čína se v současnosti potýká s více teritoriálními konflikty, ať už proti Japonsku o ostrovy ve Východočínském moři, nebo proti sousedním zemím o teritoriální nároky v Jihočínském moří.
 
Ťin-pching se jako nový prezident dotkl i tématu korupce a naléhal na delegáty, aby se vzdali okázalého životního stylu a bojovali proti tomuto negativnímu a zkaženému fenoménu.

Kam dál?
Asie měla loni poprvé vyšší výdaje na obranu než Evropa (15.3. 2013)
Čína poprvé prozradila počet svých vojenských cvičení (28.2. 2013)

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Interní zpráva: Vláda Afghánistánu nebude po odchodu NATO životaschopná

Jednotky NATO jdou ve šlépějích svých sovětských předchůdců, když se neúspěšně pokusily vnutit cizí ideologii afghánskému lidu a po odchodu ze země v roce 2014 nechají tamní vládu na pospas útoku ze strany Talibanu, uvádí listopadová zpráva ministerstva obrany Velké Británie s tím, že se válka v Afghánistánu vojensky nedá vyhrát.
 
„Obě intervence byly vykresleny jako cizí invaze na podporu zkorumpované a neoblíbené centrální vlády proti místním povstalcům, kteří však disponují veřejnou podporou, silnou náboženskou motivací a bezpečnými úkryty v zahraničí,“ uvádí dále interní zpráva nazvaná Lessons From the Soviet Transition in Afghanistan.
 
Závěry zprávy se nesou v podobně negativním duchu. „Země bude ponechána se značně poškozenou a slabou hospodářskou základnou, těžce závislou na zahraniční pomoci.“ Podle britského ministerstva obrany neexistují podmínky, které by garantovaly přežití vlády Afghánistánu i po roce 2014.
 
Kam dál?
USA: Zpravodajci nejsou ohledně Afghánistánu příliš optimističtí (14.3. 2013) 
 
Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Kontingent z České republiky se přesouvá do Mali

Česká republika vyslala do Mali skupinu 34 vojáků, kteří se připojí k vojenské operaci zamířené proti islamistickým povstalcům v zemi. Český premiér Petr Nečas uvedl, že vojáci budou umístěni na vojenské základně a do přímých bojů se nezapojí. Jejich mise, ve finále čítající 50 vojáků, by měla začít v dubnu a trvat 15 měsíců.

Názor ze zahraničí

Mezinárodní jednotky pod hlavičkou Mezinárodní podpůrné mise v Mali (AFISMA) působí v zemi od ledna letošního roku. Současný jednoroční mandát mise byl schválen Radou bezpečnosti OSN v prosinci. Země se přitom nachází v krizi už od března loňského roku, kdy islamisté po prezidentských volbách obsadili sever země.
 
Kam dál?
Čeští vojáci vyrazí do afrického Mali. Co zaznělo o misi v Senátu? (13.3. 2013)
Žlutá zimnice, cholera, malárie. Před africkou misí dostali vojáci sadu očkování (8.3. 2013) 

Zdroj: Zee News (Indie)

---

Jeden voják NATO zahynul při pádu helikoptéry v Afghánistánu

Jeden alianční voják zahynul a druhý byl zraněn při pádu helikoptéry na jihu Afghánistánu. Podle kapitána Lucy Carniela nebyla v oblasti, kde vrtulník havaroval, žádná nepřátelská aktivita, příčiny pádu jsou proto nyní předmětem vyšetřování.
 
Příslušné orgány zatím nezveřejnily národnost oběti ani typ havarovaného vrtulníku. Za poslední týden je to však už druhá smrtelná nehoda helikoptéry na jihu země. Před týdnem havaroval nedaleko Kandaháru americký vrtulník, při této nehodě přišlo o život pět vojáků USA.
 
Kam dál?
Při nehodě vrtulníku v Afghánistánu zemřelo pět vojáků NATO (12.3. 2013)   
 
Zdroj: USA Today (USA) 

zpět na článek