natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA hrozí opuštěním sil NRF

  29. srpna 2007  15:03

  USA hrozí opuštěním sil NRF
  Spojené státy americké rapidně snížily počet svých vojáků vyčleněných pro Síly rychlé reakce NATO (NRF) a hrozí jejich úplným stáhnutím z těchto elitních jednotek. Síly rychlé reakce již nejsou plně operačně schopné, varoval ve svém dopise vrchní velitel aliančních sil John Craddock generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera. Spojené státy údajně snížily počty svých vojáků v NRF pouze na 5%.

  Mezitím další členské země NATO odmítají vyčlenit dostatek vojáků a vojenského materiálu pro Síly rychlé reakce. Zatímco na papíře je schválený počet vojáků vyčleněných pro operace Sil rychlé reakce 25 000, pouze šest měsíců po jejich vytvoření se toto číslo snížilo o více než polovinu.

  Síly rychlé reakce jsou iniciativou Spojených států, které chtěly vytvořit elitní jednotky NATO schopné bojovat v protiteroristických misích a zasahovat v případě krizí.

  Čtěte také:
  Craddock: Síly NRF nejsou plně operačně schopné
  Velitelé NRF debatovali o budoucnosti
  Zásadní průlom: Nové síly NATO jsou připraveny

  Zdroj: Handelsblatt (Německo), Aktuálně.cz (ČR)

  ---

  Turecká armáda ignorovala inauguraci prezidenta Gűla
  Poprvé v historii moderního Turecka bojkotovala turecká armáda slavnostní přísahu svého nově zvoleného prezidenta. Tato událost je znakem zvyšujícího se napětí mezi vysoce sekularizovanou armádou a  tureckou islamistickou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP).

  Abdullah Gűl složil inaugurační slib včera, čímž se stal vrchním velitelem mocné armády, jejíž generálové protestovali proti soustředění přílišné moci do rukou jeho strany AKP. Nejvíce kontroverzní je sám Gűla, oddaný muslim, jehož manželka nosí tradiční šátek, který je v Turecku zakázáno nosit například ve všech školách a vládních budovách. „Turecko je sekularizovaná demokracie. Toto jsou základní hodnoty naší republiky, které budu hájit a posilovat,“ řekl však bývalý ministr zahraničí Gűla ve své řeči k parlamentu.

  Bývalý poslanec tureckého parlamentu za jednu sekulární stranu Emir Sirin řekl, že se neobává, že by prezident Gűla porušil pevná pouta své země s Amerikou, Izraelem nebo Severoatlantickou aliancí.

  Čtěte také:
  Turecká armáda nesmí zasáhnout do politiky
  Turecko: Vládní strana oznámila vítězství

  Zdroj: New York Sun (USA)

  ---

  Norská vláda rozpolcena kvůli Afghánistánu
  Norská středolevicová koaliční vláda je rozdělena v názoru, zda poslat další jednotky do nebezpečné jihoafghánské provincie Uruzgan. Norsko by tak odpovědělo na požadavek Holandska o posílení mise NATO v jižním Afghánistánu. Norské jednotky jsou nyní rozmístěny na severu této válkou zničené země a norská vláda několikrát odmítla žádosti Kanady na jejich přesun na více neklidný jih. Parlamentní tajemník ministerstva obrany Espen Barth Eide potvrdil, že mezi Norskem a Holandskem proběhly bilaterální rozhovory na vládní úrovni.

  Zatímco Strana práce je ochotna přemístit norské jednotky více na jih, Socialistická strana je proti.  „Norská vláda nikdy principiálně nerozhodla o nevyslání jednotek do jižního Afghánistánu,“ řekl Barth Eide ze Strany práce. Naproti tomu Bjorn Jacobsen ze Socialistické strany řekl, že jeho strana stále vidí válku v jižním Afghánistánu jako součást americké politiky preemptivního úderu na tuto zemi, a proto by tedy Norsko mělo zůstat pouze na severu země a plnit humanitární úkoly.

  Čtěte také:
  Norsko pošle speciální síly do Afghánistánu

  Zdroj: Aftenposten (Norsko)

  ---

  USA: Protiraketový systém nenaruší rovnováhu sil
  Rusko se nemusí snažit vyrovnat navrhovanému systému protiraketové obrany ve střední Evropě, řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey poté, co ruský velvyslanec v Minsku Alexander Surikov oznámil, že Rusko má v úmyslu rozmístit jaderné rakety v sousedním Bělorusku. „Je nesmyslné tvrdit, že instalace deseti antiraket v Polsku a radaru v České republice vyžaduje jakýkoli strategický krok ze strany Ruska nebo kteréhokoli jiného státu, který disponuje značným jaderným arzenálem,“ dodal Casey.

  Rusko se snaží posílit svoji globální vojenskou roli novými mezikontinentálními balistickými raketami a posílením svého námořnictva. Prezident Vladimir Putin slíbil, že Rusko odpoví na protiraketový systém USA „asymetricky“. Moskva již dříve hrozila rozmístěním raket ve své západní enklávě v Kaliningradu na hranicích s Polskem. Ruské síly také již mají radary včasného varování v Bělorusku.

  „Protiraketový systém USA nepředstavuje žádnou výzvu, hrozbu nebo degradaci pro strategické jaderné schopnosti Ruska,“ zdůraznil Casey.

  Čtěte také:
  Moskva: Americký štít je „chybou“

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Síly NATO v Afghánistánu čelí těžkým bojům
  Jednotky pod velením Spojených států a afghánské síly postupují těžké boje proti talibanským povstalcům v jižním Afghánistánu. Více než sto Talibanců bylo zabito za poslední dny v těchto pozemních srážkách a při náletech, uvádějí koaliční síly.

  Sebevražedný atentátník zaútočil na vojáky NATO pomáhající vybudovat most ve východním Afghánistánu a zabil tři Američany. V jihoafghánské provincii Kandahár byly zase koaliční síly obklíčeny velkou skupinou povstalců, kteří se snažili o převzetí jejich pozic. Následovalo prudké bombardování. Během náletu zahynulo více než sto povstalců a jeden afghánský voják, zatímco tři koaliční a tři afghánští vojáci utrpěli zranění. Tato čísla nelze nezávisle ověřit.

  Během včerejška také spojenecké síly zaútočily na dům nedaleko města Kandahár, v němž zabily dva Talibance a zatkly pět dalších. Tito muži byli podezřelí z provádění bombových útoků na koaliční a afghánské jednotky v Kandaháru. V distriktu Musa Kala, který je nyní ovládán Talibanem, přepadli povstalci americké a afghánské vojáky, kteří útok opětovali. Během boje došlo k úmrtí asi dvanácti Talibanců.

  Násilí v Afghánistánu prudce narůstá. Letos již zemřelo 3 900 lidí, většina z nich talibanských bojovníků.

  Čtěte také:
  Velká spojenecká ofenzíva proti al-Káidě začala

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

   

   

   

   

   

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media