USA chtějí upozornit na rostoucí vliv Číny v Africe
Útoky islamistických militantů a rychle rostoucí čínský vliv budou hlavními body jedenáctidenní cesty americké ministryně zahraničí Hillary Clinton po africkém kontinentu. Ministryně navštíví nejméně šest zemí, včetně Jižního Súdánu, nejnovějšího státu na světě.
Svoji šňůru začne Clinton v Senegalu, kde by měla v projevu varovat před možnými negativními důsledky čínských investic. Při nich se podle řady rozvojových ekonomů Čína obohacuje na úkor Afriky. Zdravý hospodářský rozvoj otupí sílu extremistických skupin, které získávají pozice v Nigérii a Mali a stále hrozí Somálsku, chystá se říci ministryně.
Rostoucí čínský zájem o afriku, zapříčiněný obrovskou poptávkou po energii a přírodních zdrojích, dělá Spojeným státům stále větší starosti. Američtí představitelé se v minulosti s velkými výhradami vyjádřili k tomu, že Čína využívá afrického nerostného bohatství bez ohledu na lidská práva a demokratické principy.
Kam dál?
Spojené státy rozšiřují tajné operace v Africe (15.6. 2012)
Zdroj: The Washington Post (USA)
---
Zpoždění afghánských rozvojových projektů ztíží boj s Talibanem, tvrdí zpráva
Průtahy při realizaci amerických projektů zaměřených na hospodářský rozvoj Afghánistánu by mohly ohrozit úspěch při boji s povstalci, uvádí se ve včera zveřejněné zprávě. Podle dokumentu, který vypracoval zvláštní generální inspektor pro Afghánistán, trpí prodlevami v rozsahu šesti až 15 měsíců pět ze sedmi velkých infrastrukturních staveb placených americkou vládou.
Bez rychlého dokončení projektů podle zprávy hrozí, že se veřejné mínění obrátí proti zahraničním jednotkám a také proti vládě v Kábulu. Mezi nejdůležitější patří stavby elektráren a elektrických rozvodů. Za zpoždění mohou problémy s financováním a nákupy materiálu.
Zpráva také obviňuje americká ministerstva zahraničí a obrany z toho, že se nedostatečně připravují na předání správy nových velkých objektů do afghánských rukou po stažení většiny amerických vojáků v roce 2014.
Pentagon se závěry zprávy nesouhlasí a označuje je za „předčasné“. Úspěšný boj s teroristy podle ministerstva není jen otázkou několika obřích staveb. Spojené státy na rekonstrukční projekty v Afghánistánu zatím vydaly 89 miliard dolarů.
Kam dál?
Afghánci chtějí využívat opuštěné koaliční základny v zemi (25.7. 2012)
NATO v Afghánistánu neustoupí, stažení z venkova by paralyzovalo celou misi (20.3. 2012)
Zdroj: USA Today (USA)
---
Turecko vysílá k syrské hranici další vojáky
Obavy Turecka o bezpečnost jeho jižní hranice se Sýrií rostou. Podle zpráv a svědků poslala turecká armáda do oblasti konvoj zhruba 20 nákladních aut s vojáky, raketovými bateriemi a obrněnými vozy.
Za poslední týdny se jedná o další z řady přesunů tureckých jednotek směrem k Sýrii. Turecká armáda zatím nejeví známky, že by se chystala překročit hranici a zasáhnout do eskalujícího násilí v sousední zemi.
Turecký premiér Redžep Erdogan minulý týden varoval teroristickou organizaci Kurdská strana pracujících (PKK) před zakládáním základen v severní Sýrii. V oblasti žije velká kurdská populace, která byla zatím většiny násilí ušetřena. Turecko se obává, že bez kontroly Damašku by PKK mohla na severu Sýrie získat vliv.
Kam dál?
NATO bude jednat o sestřelení turecké stíhačky (24.7. 2012)
Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)
---
Významný syrský diplomat rezignoval
Khaled al-Ayoubi, nejvýše postavený diplomatický zástupce Sýrie ve Velké Británii, odstoupil ze svého postu. Z funkce chargé d'affaires syrské mise v Londýně prý odchází proto, že nechce „dál zastupovat režim, který páchá tak násilné a tyranské činy“.
Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo osoby z okolí syrského prezidenta Bašára Asada, aby syrského diplomata následovaly.
Kam dál?
Syrská občanská válka eskaluje. Z největšího města prchají statisíce (30.7. 2012)
Zdroj: France24 (Francie)
---
Evropská komise nechce komentovat Ahtisaariho výroky o Kosovu
Evropská komise se nebude vyjadřovat k nedávným výrokům Martiho Ahtisaariho, bývalého zvláštního vyslance OSN pro Kosovo, uvedl mluvčí unijního komisaře pro rozšíření Štefana Füleho.
Ahtisaari předtím v rozhovoru pro chorvatský list Večernji List prohlásil, že Srbsko „by nemělo být vpuštěno do EU, dokud neuzná Kosovo.“ Dále uvedl, že pokud se s kosovskou nezávislostí Bělehrad nevyrovná, přikloní se k Rusku. EU by však v této otázce neměla činit žádné ústupky, dodal Ahtisaari.
Podle Evropské komise není uznání Kosova podmínkou členství Srbska v EU.
Kam dál?
Srbsko po 12 letech povedou následovníci Slobodana Miloševiče (27.7. 2012)
Zdroj: B92 (Srbsko)