natoaktual.cz

USA a další členové NATO zakročí proti Islámskému státu

8. září 2014  11:55
 

Summit NATO ve Walesu. | foto: NATO

USA a další členové NATO zakročí proti Islámskému státu

Spojené státy se společně s dalšími devíti spojenci na summitu ve Walesu dohodly na tom, že se postaví ozbrojencům z řad Islámského státu, který podle nich představuje hrozbu pro členské státy Severoatlantické aliance. Devět států NATO (USA, Dánsko, Francie, Itálie, Polsko, Kanada, Turecko, Německo, Velká Británie) společně s Austrálií hodlají nejen přiškrtit IS tok peněz, ale chtějí se mu postavit i vojensky. Američtí ministři zahraničí a obrany proto trvají na tom, aby státy Západu vytvořily plán ještě předtím, než se sejde Valné shromáždění OSN.

Spojené státy mezitím udeřily na ozbrojence IS v iráckém vnitrozemí, aby ochránily největší iráckou přehradu Mosul na řece Eufrat. „Potenciální ztráta kontroly nad přehradou nebo katastrofické důsledky jejího zničení by ohrozily americké občany a zařízení v okolí Bagdádu stejně jako tisíce Iráčanů,“ uvedl mluvčí Pentagonu admirál John Kirby.

Po zákroku proti IS začal volat i šéf Ligy arabských států Nabil Elaraby, podle něhož by členské státy Ligy měly proti IS zakročit, jelikož ozbrojenci v Iráku ohrožují nejen státní autoritu, ale „samotnou existenci iráckého státu stejně jako existenci dalších států“.

Kam dál?
NATO je připraveno pomoci Jordánsku proti Islámskému státu (2.9. 2014)
Americké nálety pomohly vytlačit islamisty od strategické přehrady (20.8. 2014)

Zdroj: KRQE News 13 (USA), Deutsche Welle (Německo), Defense News (USA)

---

Moskva se dívá směrem k Arktidě, NATO už je také pozornější

Rostoucí zájem Ruska o Arktidu v nedávné době donutil Severoatlantickou alianci, aby se o stejnou oblast začala mnohem více zajímat. Hned pět členů NATO – Dánsko, Island, Kanada, Norsko a USA – má v oblasti Arktidy své zájmy, a pokud Putin uskuteční svůj plán militarizovat Arktidu do roku 2020, přičemž bude ignorovat hranice, zapálí tím rozbušku, jež může vyvolat velmi nebezpečný konflikt.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno veřejně prohlásil, že Arktida je jeho příští frontou a že sem do roku 2020 plánuje rozmístit ruské síly. „Není pochyb, že nedávná snaha Ruska militarizovat Arktidu ve spojení s jeho agresivním chováním vůči jeho sousedům činí z Arktidy bezpečnostní záležitost ve smyslu, o kterém jsme ještě před několika lety ani neuvažovali,“ uvedl poradce bývalého britského ministra obrany Liama Foxe.

„Putinovy kroky na Východě zdůrazňují význam solidarity v Alianci a naši schopnost úspěšně zvládnout situace týkající se článku 5 Washingtonské smlouvy. Pro Norsko, které sdílí hranice s Ruskem, je tento fakt velmi důležitý,“ okomentovala problematiku norská ministryně obrany Ine Marie Eriksen Søreide.

Zdroj: Sunday Express (Velká Británie)

---

Afghánistán chce, aby NATO zasáhlo a ukončilo ostřelování z území Pákistánu

Ministr obrany Afghánistánu Bismilláh Chan Mohammadi uvedl, že se Severoatlantickou Aliancí na jejím summitu ve Walesu probíral ostřelování na pákistánsko-afghánské hranici. Mohammadi to uvedl během jednání národní bezpečnostní rady, které předsedal afghánský prezident Hamád Karzáí. Ministr podle svých slov vyzval NATO, aby učinilo okamžité kroky, které povedou k vyřešení příhraničního ostřelování ze strany Pákistánu.

Podle zpráv vypálila pákistánská armáda na území afghánské provincie Kunar během posledních dvou let více než 5 tisíc raket.

Kam dál?
Summit NATO: Aliance bude financovat afghánskou armádu do roku 2017 (5.9. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Británie nabídla Francii oplocení ze summitu, má pomoci proti migrantům v Calais

Velká Británie nabídla Francii plot, který byl použit na ochranu státníků při nedávném summitu NATO ve Walesu, za účelem zlepšení ochrany proti nelegálním migrantům ve francouzském přístavu Calais. Osmnáct kilometrů dlouhý a téměř tři metry vysoký ocelový plot by mohl „nahradit a zvětšit nedostatečné oplocení v Calais, které nelegální přistěhovalci snadno překonají,“ uvedl britský ministr pro imigraci James Brokenshire.

Británie tak odpověděla na požadavek starostky Calais Natachy Bouchart, aby Londýn pomohl s problémem migrantů ve francouzském přístavním městě. Ačkoli Brokenshire upozornil, že je úkolem Francie, aby zajistila bezpečnost na svém území, Británie se uchýlila k tomuto vstřícnému kroku. Již dříve Londýn nabídl Calais 3 miliony liber, které by přispěly ke zvýšení bezpečnosti.

V posledních měsících se snažilo čím dál více migrantů nelegálně přejít hranice do Británie právě přes Calais. Lidé věří, že je v Británii čeká tolerantnější imigrační systém.

Zdroj: France24 (Francie)

---

Česká republika dodá munici iráckým Kurdům

Analýza

Praha se rozhodla, že daruje iráckým Kurdům munici v ceně dvou milionů dolarů. Oznámil to český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Jakmile začne fungovat nová irácká vláda, což je plánováno na 14. září, tak zemi navštívím a budu jednat o dodávce první části zbraní, kterou již vláda České republiky schválila. Cena dodávky je 40 milionů korun, ale my ji poskytneme zdarma.“

Ministr upozornil, že tímto krokem chce Česká republika reagovat na volání o pomoc ze strany prezidenta iráckého Kurdistánu Masúda Barzáního, který požádal mezinárodní společenství o vojenskou podporu pro boj s ozbrojenci z řad Islámského státu.

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek