Americké nálety pomohly vytlačit islamisty od strategické přehrady

20. srpna 2014  6:04
Bilance dva týdny trvajících amerických leteckých úderů na pozice radikálních islamistů v Iráku je jasná - 68 náletů a přes 100 zničených cílů. Údery pomohly především vytlačit bojovníky Islámského státu od strategické přehrady u Mosulu, jejíž zničení by znamenalo katastrofu pro víc jak 1,7 milionu lidí v okolí.  
Úderný letoun F/A-18C Hornet z elitní letky "Golden Warriors" přistává na palubě letadlové lodi USS George H.W. Bush (CVN 77) | foto: U.S. NAVY

Od zahájení leteckých úderů 8. srpna Američané podnikli na severu Iráku celkem 68 náletů. Většinu provedly bezpilotní stroje a stíhací letouny F/A-18 během několika posledních dní, když se kurdské jednotky pustily do ofenzívy s cílem vytlačit ozbrojence Islámského státu od strategické obří přehrady u Mosulu.

"V průběhu posledních 72 hodin americká armáda na žádost irácké vlády využila stíhačky, bombardéry a bezpilotní letouny k provedení 35 úderů, které eliminovaly pozice ISIL v okolí přehrady Mosul. Zničili jsme více jak 90 cílů, včetně vozidel, vybavení a bojových pozic," oznámil kontradmirál John Kirby.

Údery pomohly oslabit pozice islamistů v oblasti a kurdským jednotkám a irácké armádě se je pak podařilo vytlačit. Ofenzíva začala bezprostředně poté, co islámští radikálové v pátek podle agenturních zpráv zmasakrovali na severu Iráku desítky mužů z náboženské menšiny jezídů.

Obří přehrada u Mosulu na řece Tigris byla otevřena v roce 1986 a zásobuje pitnou vodou a elektrickou energií až 1,7 milionů Iráčanů. Zničení hráze by způsobilo katastrofu. Zvláštní zpráva amerického Kongresu tvrdí, že by v případě protržení hrázce voda z přehrady zaplavila území až do vzdálenosti 300 kilometrů, tedy prakticky až do metropole Bagdádu. "Případné zničení hráze by vedlo k humanitární katastrofě," uvedl mluvčí Pentagonu Steve Warren.

Američané podnikají letecké údery na pozice islamistů už dva týdny. Vytlačení ozbrojenců od přehrady je prvním jasně hmatatelným výsledkem. Americký prezident Barack Obama to označil za "významný krok kupředu".

Islámský stát v reakci varoval Spojené státy, že je "utopí v krvi", pokud nepřestanou v náletech. Radikálové také zveřejnili video s popravou amerického novináře Jamese Foleyho, jenž byl před téměř dvěma lety unesen v Sýrii a od té doby byl nezvěstný. Na videu je podle stanice CNN zachycen také další unesený americký novinář Steven Sotloff. Maskovaný muž na nahrávce říká na adresu prezidenta Obamy, že "život tohoto amerického občana, závisí na tvém (Obamově, poznámka redakce) dalším rozhodnutí".

Obama ale avizoval, že Spojené státy budou proti Islámskému státu uplatňovat dlouhodobou strategii. Američané mají v zemi zhruba tisíc vojáků, kteří mají před ozbrojenci Islámského státu chránit americké občany a zaměstnance vyslanectví v Bagdádu a Irbílu. Do bojových operací ale nasazují výlučně letouny z válečných plavidel v Perském zálivu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.