natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko zvažuje koupi čínského systému protiraketové obrany

  24. června 2013  23:54

  Ilustrační foto. | foto: MDA

  Turecko zvažuje koupi čínského systému protiraketové obrany

  Turecko se přiklání k možnosti, že nakoupí čínský systém protiraketové a protivzdušné obrany, přestože by mohlo být jeho propojení s existující soustavou NATO nemožné. Podle nejmenovaného zdroje považuje turecká vláda čínský návrh za technologicky přijatelný a mnohem levnější než konkurenční nabídky. Aby bylo rozhodnutí konečné, musí jej nyní podepsat turecký ministr obrany Ismet Yilmaz a premiér Tayyip Erdogan.

  Kromě nabídky Číny se o veřejnou zakázku uchází také americké firmy Raytheon a Lockheed Martin se svým systémem Patriot, ruský Rosoboronexport a italsko-francouzské konsorcium.

  Diplomaté a analytici varovali Turecko, že by jeho systém nemusel být integrován do zbytku tureckého systému, který je převážně majetkem NATO. Bez takové integrace by pak systém nemohl být plně funkční.

  Kam dál?
  Turecko jako první stát NATO navázalo dialog s SCO (29.4. 2013)
  Patrioty vyjdou Turecko na 8,5 milionů dolarů ročně (25.2. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO modernizuje zařízení pro kontrolu a řízení protiraketové obrany

  Komunikační a informační agentura Severoatlantické aliance (NCIA) podepsala s leteckou a obrannou společností ThalesRaytheonSystems smlouvu v hodnotě 136 milionů eur. Kontrakt se týká modernizace stávajících aliančních zařízení pro řízení protiraketové obrany bojiště. Ta slouží k propojení národních senzorů a interceptorů, které brání prostor NATO před balistickými střelami krátkého a středního doletu. Modernizace se navíc týká i aliančního velitelství vzdušných sil v německém Ramsteinu, jehož úkolem je plánování a vykonávání kroků při konfliktu se zapojením protiraketové obrany.

  Projektu se účastní společnosti z osmi států a patnáct průmyslových partnerů z Evropy a Severní Ameriky. „Tato spolupráce ilustruje schopnost společné snahy Francie a USA k šíření pokročilých technologických projektů napříč organizacemi a kulturami,“ řekl po podpisu smlouvy výkonný ředitel ThalesRaytheonSystems Jack Harrington. Program je významným milníkem v rostoucím úsilí protiraketové obrany a také nejvyšší investicí NATO v letošním roce. Dokončen by měl být v roce 2015.

  Kam dál?
  Rusko vyvíjí opatření proti evropskému štítu (28.5. 2013)
  Polsko chce vydávat 5 % obranného rozpočtu na protiraketovou obranu (12.4. 2013)

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Britská armáda zrušila oddělení UFO, vojenská hrozba od mimozemšťanů nehrozí

  Britské ministerstvo obrany uzavřelo oddělení pro UFO (neidentifikovatelné létající objekty), jehož úkolem bylo najít důkazy o mimozemských návštěvnících. Nic takového však nenašlo. Nově odtajněné složky ukázaly, že oddělení bylo uzavřeno již před několika lety, protože nemělo žádný obranný účel a ubíralo personál od důležitějších obranných činností.

  Dvacet pět složek odtajněných národním archivem zobrazuje na více než čtyřech tisících stran poslední dva roky činnosti oddělení do jeho uzavření v listopadu 2009. Obsahují mimo jiné informace o údajných únosech a kontaktech s mimozemskými civilizacemi stejně jako pozorování UFO na území Velké Británie.

  Zdroj: The Huffington Post (Velká Británie)

  ---

  Syrské problémy se šíří do Libanonu

  Nejméně dvanáct lidí zemřelo při střetech mezi libanonskou armádou a stoupenci Šejcha Ahmeda al-Assira ve městě Sidon. Tento duchovní stojí v čele sunnitských muslimů, kteří povstali poté, co šíitská militantní organizace Hizbaláh vyslala své bojovníky na podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Odplatou za tento krok byl útok povstalců na libanonské ozbrojené složky. Povstalci zároveň vyzvali své ostatní stoupence, aby vyšli do ulic i v ostatních městech Libanonu.

  „Armáda se v posledních měsících snažila udržet Libanon mimo konflikt v sousední Sýrii a ignorovala opakované výzvy skupiny kolem Šejcha Ahmeda al-Assira,“ uvedlo libanonské velení ve svém prohlášení. „Co se však stalo dnes, překročilo všechna naše očekávání. Armáda byla chladnokrevně napadena, čímž měla být zažehnuta rozbuška, stejně jako tomu bylo v roce 1975.“ Tehdy začala patnáctiletá občanská válka v Libanonu.

  V syrské občanské válce proti sobě stojí sunnitští rebelové a armáda prezidenta Bašára Asada, který má své kořeny mezi syrskými Alavity, kteří vyznávají šíitskou odnož islámu. Křehká stabilita sektářského Libanonu je tak stále více zkoušena konfliktem v sousední Sýrii.

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  NATO slíbilo předcházet civilním obětem v Afghánistánu

  Velitel jednotek ISAF v Afghánistánu generál John Allen slíbil při své návštěvě afghánského prezidenta Hamída Karzáího, že učiní nezbytná opatření, jež pomohou předcházet civilním obětem při vojenských útocích proti ozbrojencům. Bezpečnost civilistů přitom označil za prioritu mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu.

  Toto prohlášení přišlo poté, co před několika dny zemřelo šest dětí a jeden dospělý při leteckém útoku NATO v jihoafghánské provincii Kandahár. Podle afghánského prezidentského paláce vyjádřil generál Allen nad touto událostí lítost. Ve svém nedávném dopise adresovaném Karzáímu navíc ujistil afghánské úřady, že velení ISAF dostalo příkaz, aby řádně vyšetřovalo všechny civilní oběti a učinilo nezbytné kroky k tomu, aby se podobné případy v budoucnu neopakovaly.

  Kam dál?
  ISAF odmítá zprávy o smrti afghánských dětí po útoku NATO (11.6. 2013)
  Velitel NATO v Afghánistánu odmítá vinu Aliance za smrt Afghánců (14.5. 2013)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media