natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko zaútočilo na Kurdy v Iráku

  24. října 2007  15:29

  Turecko zaútočilo na Kurdy v Iráku
  Turecko bombardovalo jednotky Kurdské strany pracujících (PKK) v severním Iráku a vyslalo své vojáky přes hranice, prohlásil zákonodárce vládní turecké strany. Turecké vojenské stíhačky a dělostřelectvo přerušovaně ostřelovalo pozice rebelů v severoiráckém regionu kontrolovaném Kurdy. Bojovníci PKK za tento měsíc zabili již 42 Turků.

  Turecká armáda překročila irácké hranice poté, co separatisté zabili dvanáct tureckých vojáků. Rezoluci o jejím vyslání již dříve posvětila turecká vláda. Po akci se turecké síly stáhly zpátky na území své země. Kurdská strana pracujících byla Spojenými státy i Evropskou unií označena za teroristickou, nicméně USA nynější turecký útok neschvalují, protože by mohl destabilizovat nejklidnější část Iráku. Spojené státy však požadují zastavení přeshraničních útoků ze strany PKK.

  Prezident severoiráckého kurdského regionu Massoud Barzani vyzval stranu PKK k zastavení jejího více než dvacet let trvajícího boje proti Turecku.

  Čtěte také:
  Turecko má plány zásahu proti Kurdům

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Lavrov: Zajímá nás možnost vstupu Finska do NATO
  „Co se týká bezpečnosti, neexistují žádné argumenty pro další rozšíření Severoatlantické aliance,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj je samozřejmé, že Rusko pečlivě sleduje debatu ohledně možného členství Finska v NATO.

  „Zajímá nás možnost členství Finska v NATO, protože naše mnohostranná spolupráce byla budována po desetiletí. Jsme si také vědomi, že Finsko má zájem na prohloubení své spolupráce s NATO,“ řekl Lavrov. Dodal, že postoje Moskvy jsou založeny na „oficiálním stanovisku“ Finska, které pokračuje ve své politice vojenské neutrality.

  Lavrov dále uvedl, že ruská zahraniční politika není agresivní a že nevidí žádný problém se stavem demokracie v Rusku.

  Čtěte také:
  Rusko popřelo, že Finsko v NATO je hrozbou
  Rusko je „smířené“ se vstupem Finska do NATO

  Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

  ---

  Vyřešení názvu Makedonie spěchá kvůli summitu NATO
  Je nutné si pospíšit s vyřešením problému jména Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, řekl zvláštní vyjednavač OSN pro otázku názvu Makedonie Matthew Nimitz. Podle něj by bylo dobré vyřešit tento problém před začátkem summitu NATO v Bukurešti v dubnu 2008. Očekává se, že na summitu Makedonie obdrží pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance.

  Evropský komisař pro rozšíření EU Olli Rehn ohlásil setkání řeckých a makedonských představitelů na 1. listopad v New Yorku a vyjádřil naději, že by tyto rozhovory mohly vést k vzájemné dohodě ohledně názvu Makedonie.

  Čtěte také:
  Kanada uznala sporný název Makedonie

  Zdroj: Focus (Bulharsko)

  ---

  Ministři obrany budou projednávat tureckou otázku
  Tlak Spojených států amerických na své spojence, aby poskytli více jednotek pro Afghánistán, a napětí na turecko-iráckých hranicích budou hlavními tématy na nadcházející schůzce aliančních ministrů obrany v Noordwijku v Holandsku.

  Turecko, které má největší armádu ze všech evropských zemí NATO, je připraveno překročit hranice do Iráku, odkud na něj útočí rebelové. Původně neměla být jednání o turecké krizi na programu setkání, nicméně kvůli útokům kurdských separatistů ze strany PKK na severu Iráku ji budou ministři projednávat.

  Spojené státy americké a turečtí spojenci vyjádřili Ankaře solidaritu, avšak doporučili Turecku, aby bylo ve svém jednání zdrženlivé. Kurdy ovládaný sever Iráku je totiž oproti ostatním částem země relativně stabilní.

  Čtěte také:
  Turecko má plány zásahu proti Kurdům

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Afghánistán: Nálet NATO údajně zabil 11 civilistů
  Místní afghánští představitelé prohlásili, že letecký útok Severoatlantické aliance poblíž hlavního města Kábulu zabil nejméně jedenáct civilistů a deset dalších zranil.

  Síly ISAF uvedly, že bombardovaly pozici povstalců v distriktu Jalrez v provincii Wardak a dosud nemají žádné zprávy o civilních úmrtích. Asi padesát ozbrojenců tam údajně připravovalo přepadení mezinárodních jednotek. Během útoku bylo zabito dvacet povstalců.

  Koaliční síly pod velením Spojených států nicméně oznámily, že nejméně jedno dítě a pět rebelů bylo zabito poté, co povstalci zahájili palbu na mezinárodní jednotky ze svého stanu v jihoafghánské provincii Zabul. Podle sil ISAF byl zabit jeden voják a dva další zraněni během bojů s extremisty ve východoafghánské provincii Kunar.

  Čtěte také:
  Vojáci NATO zraněni po útoku Talibanu

  Zdroj: Voice of America (USA)

   


   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media