natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko: Reforma 2. největší armády NATO

  28. srpna 2006  16:50

  Turecko: Reforma 2. největší armády NATO
  Turecká armáda, která je druhou největší vojenskou silou NATO, plánuje snížit počet svých těžkopádných divizí a nahradit je menšími bojovými týmy partizánského typu. Tato myšlenka se dle tureckých zdrojů zrodila na základě zkušeností z boje s kurdskými gerilami na jihu Anatolie. Jejím autorem je generál Jasar Bujukanit, který tento týden převezme funkci náčelníka tureckého generální štábu s mandátem ukončit táhlé rebelie vedené Kurdistánskou stranou práce. Generál je znám používáním silných protiteroristických opatření proti kurdským bojovníkům v horách při hranicích s Íránem a Irákem.

  Turecké deníky často odkazují na armádu jako na nejrespektovanější instituci v zemi, neposkvrněnou skandály a korupcí. Podle britského historika Davida Hothama „armáda přijímá sedláky ze vzdálených vesnic, krmí je, šatí je, učí je číst, psát a obchodovat a přivádí je do měst.“ Turecký politický analytik Mehmet Ali Kislale uvedl: „V Turecku je armáda více než jen odvětví státu. Je to sjednocující a do jisté míry civilizující síla.“ Armáda měla bezpochyby vliv na turecký odpor proti rozdělení Kypru, kde je na severu ostrova rozmístěno okolo 35 000 tureckých vojáků. V jednom z posledních veřejných prohlášení odcházející náčelník generálního štábu generál Hilmi Ozkok odmítl myšlenku tureckého stažení z Kypru stejně jako návrhy na národní omluvu za smrt více než milionu Arménů z období 1. světové války.

  Zdroj: Washington Times (USA)

  ---

  Kanaďané vyšetřují přestřelku v Afghánistánu
  Vojenští vyšetřovatelé se pokoušejí určit proč kanadští vojáci na jihu Afghánistánu omylem zabili důstojníka afghánské tajné policie a další čtyři muže zranili. Toto vyšetřování je jedním z několika, které kanadská Národní vyšetřovací služba provádí v posledních dvou týdnech. Kanadští vojáci stříleli v sebeobraně, když se k pozici jejich dělostřelectva 25km západně od Kandaháru přiblížilo neoznačené vozidlo s ozbrojenými neuniformovanými muži, uvedl zástupce velitele kanadského kontingentu NATO v Afghánistánu, plukovník Fred Lewis.

  Přestřelku vyvolaly varovné výstřely, které kanadští vojáci na vozidlo vypálili, dodal Lewis.NATO ani kanadští představitelé však nemohou potvrdit zprávy o tom, že muži byli členy afghánské tajné policie jménem Národní direktorát bezpečnosti.

  Asi čtyřicet minut po přestřelce se ke stejnému stanovišti kanadských vojáků rychle přibližoval motocykl s dvěma pasažéry. Kanadští vojáci opět vystřelili varovné vystřely a následně zranili oba jezdce, kteří byli později identifikováni též jako členové tajné policie, uvedlo NATO.

  NATO se omluvilo za tento incident, avšak sdělilo že kanadští vojáci jednali v souladu se svým výcvikem. Přestřelka je nyní vyšetřována kanadskou Národní vyšetřovací službou, přičemž počet jejích vyšetřovatelů na místě byl navýšen ze dvou na pět osob. „Otázkou pro naše vyšetřovatele je, kdo nese zodpovědnost a zda-li akce, které byly či nebyly podniknuty by měly vést k podání obvinění či nikoliv,“ uvedl mluvčí vyšetřovatelů Mark Giles.

  Zdroj: London Free Press (Kanada)

  ---

  Karzáí brání svou vládu před kritikou médií
  Afghánský prezident Hámid Karzáí uvedl, že nedávná kritika jeho vedení a vlády pramení z neshod, které měl s některými partnery z Američany vedené koalice ohledně provádění vojenských operací v Afghánistánu. „Po určitou dobu některá západní média vedla speciální propagandu proti mně a afghánské vládě,“ řekl na společné tiskové konferenci s nizozemským premiérem  Janem Peterem Balkenendem. Karzáí byl ostře kritizován doma i v zahraničí za selhání při ochraně země před násilím, za špatné vedení hospodářství a za rozsáhlou korupci v jeho vládě.

  Jako odpověď Karzáí opakovaně obviňoval ze zhoršující se situace na jihu Afghánistánu sousední Pákistán a vyzval koaliční jednotky, aby svou pozornost zaměřily na výcvikové tábory a oblast financování a rekrutování právě v této zemi. Uvedl též, že po dobu dvou let opakovaně varoval koalici před nebezpečím obnovení Talibanu, avšak jeho varování nebyla brána vážně. Balkenende, jehož země vyslala do provincie Uruzgan 1400 vojáků jako součást jednotek NATO, se s prezidentem shodl v tom, že rebelové jsou podporováni z Pákistánu a vyzval k užší spolupráci mezi Afghánistánem a Pákistánem.

  Zdroj: Taipei Times (Tchaj-wan)

  ---

  Představitel OSN odsoudil útok v kosovské Mitrovici
  Vysoký představil OSN v Kosovu odsoudil sobotní noční útok granátem na severu Mitrovice, při němž bylo zraněno devět civilistů. Výbušnina byla vhozena do místního café baru.  „Tímto incidentem jsem pobouřen a zklamán,“ řekl úřadující zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN v Kosovu Steve Schook. „Nesmyslný akt násilí nemůže sloužit ničím zájmům a ohrožuje budoucnost lidu Kosova,“ řekl Schook a poděkoval policii za rychlé zatčení podezřelého a zklidnění situace.

  Mezitím bezvýsledně pokračují rozhovory o budoucím statusu Kosova. Hlavní vyjednavač OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari uvedl, že konečný status Kosova, ať už bude v podobě nezávislého státu či autonomní provincie, musí být oddělen od praktických otázek ohledně obnovení samosprávy provincie po sedmileté správě OSN. „Názory obou stran na podobu statusu jsou známé a nemění se. V praktických otázkách však pomalu dochází k posunu,“ řekl bývalý finský prezident Ahtisaari. Neupřesnil však o jaký posun se jedná.

  Etničtí Albánci odmítají jakoukoliv srbskou vládu, zatímco Srbové říkají, že provincie je kolébkou jejich národa a nemůže se nikdy stát nezávislým státem. Při své návštěvě v Mitorivici, městě rozděleném řekou Ibar na srbský sever a albánský jih, Ahtisaari řekl, že je rozhodující shodnout se na praktických záležitostech bez ohledu na to, jakou podobu bude mít vyjednaný status. Tématem jednání byly otázky ochrany srbských pravoslavných klášterů a decentralizační plán umožňující srbským enklávám zřídit vlastní místní vlády.

  Zdroj: OSN, Reuters (Velká Británie)

  ---

  Velvyslanec USA navštívil české vojáky v Afghánistánu
  V neděli 20. srpna 2006 navštívil základnu PRT Feyzabad velvyslanec USA v Afghánistánu pan Robert E. Neumann. Návštěva velvyslance USA se konala při příležitosti zahájení přípravných prací na projektu výstavby nové asfaltové silnice, která povede z hlavního města provincie Badakshan do města Kešem, směrem k hlavnímu městu Kábul.

  Zahájení tohoto projektu je pro obyvatele nejsevernější provincie Afghánistánu významným posunem v úrovni dopravy. Tato silnice zlepší dopravní dostupnost do hlavního města Kábul a bude první asfaltovou silnicí v provincii Badakshan. Celkové náklady na 105 kilometrů vozovky by se měly vyšplhat na 105 milionů dolarů. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také ministr pro místní rozvoj Suhrab Ali Safari a guvernér provincie Badakshan Munshy Abdul Majid.
  Příslušníci českého kontingentu působícího v silách PRT Feyzabad se na této návštěvě podíleli při zabezpečení doprovodu členů delegace a velitelem PRT jim byla svěřena ochrana celého prostoru slavnostního ceremoniálu.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media