natoaktual.cz

Turecko připravuje dohodu o protiraketovém systému s Čínou

20. února 2015  17:41
 

Turecká armáda. Ilustrační snímek. | foto: Turecké ministerstvo obrany

Turecko připravuje dohodu o protiraketovém systému s Čínou

Turecko neplánuje začlenit nový protiraketový systém do struktur NATO. Turecký ministr obrany Ismet Yilmaz totiž uvedl, že uvažuje o uzavření smlouvy na pořízení systému v hodnotě 3,4 miliardy dolarů s čínskou firmou China Precision Machinery Import and Export, která v roce 2013 vyhrála tendr. To však vzbudilo obavy koaličních států o bezpečnost a kompatibilitu se zbrojními systémy NATO.

Představitelé USA a NATO jsou dosavadním výběrem Turecka znepokojeni, protože na čínskou firmu jsou uvaleny sankce pro prodej zboží Íránu, Sýrii a Severní Koreji, což je považováno za šíření zbraní hromadného ničení. Podle některých tureckých vládních činitelů však stále nebylo rozhodnuto a probíhá diskuse o všech nabídkách.

Kam dál?
Turecko zvyšuje zbrojní obchod s Pákistánem (21.1. 2015)
Španělské Patrioty jsou v Turecku, nahradí ty nizozemské (12.1. 2015)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Lukašenko: Bělorusko je připraveno jednat s NATO

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že jeho země je připravena na „konstruktivní dialog“ se Severoatlantickou aliancí. Vyzdvihl zejména otevřenost ve věcech „parity a transparentnosti principů.“ Prezident Lukašenko dodal, že sdílí s Aliancí mnoho společných problémů, jejichž řešení je v zájmu Běloruska.

Prezident vládne státu 21 let a je označován za posledního evropského diktátora. Boje na Ukrajině podle něj ukázaly, že Bělorusko musí být schopno bránit své zájmy. K tomu má pomoci i modernizace armádních systémů, jejíž dokončení je plánováno na rok 2020.

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

---

Moskva: Neexistující hrozba záminkou pro hromadění sil NATO

Koncentrace sil NATO v Evropě pod záminkou neexistující východní hrozby a taktika vojenského bloku vytvářející nárazník v podobě frontových států na hranicích s Ruskem, je podle ruského ministerstva zahraničí používána k přeměně evropského prostoru a má potenciál pro narušení stávající rovnováhy. Mluvčí ministerstva považuje nárůst vojenské přítomnosti NATO jako možnou hrozbu pro bezpečnost regionu. V pozadí nového nástupu vojsk vidí vlády Lotyšska, Litvy a Estonska.

Šéfové obrany NATO již dříve ohlásili, že v Pobaltí, stejně jako v Bulharsku, Rumunsku a Polsku, chtějí vytvořit řídící a kontrolní stanoviště. Jde o jeden z cílů zářijového summitu NATO ve Walesu. Ačkoliv Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že tyto kroky jsou čistě obraného charakteru, obavy ruské strany se zvyšují.

Kam dál?
Speciál: Summit NATO ve Walesu 2014
Putin by mohl ohrozit baltské státy, NATO je připraveno bránit se hrozbě (19.2. 2015)

Zdroj: Sputnik (Rusko)

---

NATO by mělo kvůli Ukrajině zvýšit tlak na Rusko

Předseda tureckého parlamentu Cemil Çiçek řekl, že Severoatlantická aliance by kvůli situaci na Ukrajině měla zvýšit tlak na Rusko. Na schůzce s delegací americké Sněmovny reprezentantů uvedl, že není možné, aby Aliance pouze sledovala vývoj situace. „Turecko pozorně sleduje vývoj situace a neschvaluje anexi Krymu Ruskou federací,“ dodal Çiçek. Prohlášení naznačuje, že Turecko zaujímá výraznější postoj ke krizi na Ukrajině.

Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

---

Gruzie vyloučilo vytvoření základny NATO

Zvláštní zástupce Gruzie pro vztahy s Ruskem vyloučil údajné plány Severoatlantické aliance na vytvoření vojenské základny na gruzínském území. Podle něj spolupráce s NATO nepředpokládá budování vojenské infrastruktury. Prohlášení bylo vydáno po varování ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova: „Moskva podnikne příslušná opatření, pokud NATO zatáhne Tbilisi do aliance.“

Rusko důrazně odmítá politiku východního rozšiřování NATO, kterou Aliance poslední roky praktikovala. Vnímá ji jako potenciální hrozbu pro své strategické zájmy. Podle Gruzie jsou si však všechny strany vědomy, že vstup státu do NATO není na pořadu dne. Nicméně zakavkazská země si, coby suverénní stát, může pro spolupráci vybrat jakoukoliv organizaci.

Kam dál?
NATO hledá možná umístění společného výcvikového centra v Gruzii (30.1. 2015)

Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek