natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko jako první stát NATO navázalo dialog s SCO

  29. dubna 2013  14:51

  Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. | foto: NATO Photos

  Turecko jako první stát NATO navázalo dialog s SCO

  Turecko se stalo první členskou zemí Severoatlantické aliance, která navázala oficiální styky se Šanghajskou organizací pro spolupráci (Shanghai Cooperation Organization - SCO). Ve východočínské provincii Turkestán to oznámil turecký ministr zahraničí Ahment Davutoglu. „Na tomto úkolu jsme začali pracovat před dvěma lety. Jediným chybějícím článkem byl podpis. V současnosti jsme proces vytváření partnerství završili,“ řekl Davutoglu.

  Ministr dále řekl, že jeho země byla i v minulosti členem různých organizací a zajímala se o mnoho zahraničních problémů. „Sílou Turecka je právě členství v mnoha odlišných organizacích, v nichž dokáže hrát hlavní roli,“ doplnil Davutoglu.

  Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

  ---

  Krupobití na jihu Afghánistánu poškodilo desítky vrtulníků NATO

  Na letišti v jihoafghánském Kandaháru poničilo krupobití několik desítek aliančních vrtulníků. Zástupci NATO zprávy o škodách způsobených vrtulníkům potvrdili, neřekli však, kolik strojů bylo celkem poškozeno. Nejmenovaný zaměstnanec letiště médiím sdělil, že se jedná přibližně o padesát strojů. Mluvčí Aliance dále doplnil, že alianční technici již pracují na opravách.

  Dočasné vyřazení strojů z provozu zkomplikovalo dopravu vybavení a spojeneckých sil. Používání vrtulníků je totiž považováno za jeden z nejdůležitějších způsobů dopravy pro Afghánce i alianční bezpečnostní složky. Zároveň jsou vrtulníky používány jako vzdušná podpora při bojích proti povstalcům po celé zemi.

  Kam dál?
  Rada NATO-Rusko rozšíří podporu afghánskému letectvu (24.4. 2013)
   
  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Desítky leteckých přehlídek v USA byly zrušeny kvůli neúčasti vojenských stíhaček

  Desítky leteckých přehlídek, které se každoročně konají na různých místech USA, byly zrušeny kvůli neúčasti vojenských letadel. Ke zrušení účasti dvou elitních předváděcích skupin amerického letectva Thunderbirds a Blue Angels došlo v souvislosti s automatickými škrty, jimiž USA nyní procházejí. Mluvčí jednotky Thunderbirds Darrick Lee řekl, že klasická sezóna přijde na téměř deset milionů dolarů a letectvo v současnosti potřebuje soustředit své výdaje na misi v Afghánistánu. Kromě těchto dvou letek byla zrušena účast řady dalších předváděcích skupin.

  Škrty v americkém obranném rozpočtu ovlivnily více než 200 z celkových 300 předváděcích akcí v letošním roce. Do této chvíle bylo úplně zrušeno přibližně šedesát akcí a prezident Mezinárodní rady leteckých přehlídek John Cudahy očekává, že tento počet není konečný.

  Kam dál?
  Americké letectvo zrušilo svou účast na všech veřejných přehlídkách (4.3. 2013)
   
  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  EU se zaměří na spolupráci v oblastech kyber-bezpečnosti a tankování paliva za letu

  Ministři obrany Evropské unie se na zasedání rady Evropské bezpečnostní agentury (EDA) dohodli na posílení schopností v oblasti tankování paliva za letu. Tímto krokem chtějí snížit závislost evropských armád na USA. Cílem tohoto dlouhodobého programu  je získat schopnosti multifunkčních dopravních tankerů po roce 2020, a to na základě sdílených národních požadavků. Na práci se podílí Belgie, Francie, Řecko, Maďarsko, Lucembursko, Polsko, Portugalsko, Španělsko a Nizozemí, které je vedoucím zástupcem programu.

  Kromě oblasti AAR byly ministry odsouhlaseny také projekty na systém bezpilotních letounů a také kyber-obranu. V rámci kyber-obrany počítá EDA s ad hoc projekty v oblastech mnohonárodního výcviku nebo výzkumu nových technologií.

  Kam dál?
  Kyberútoky jsou poprvé větším nebezpečím než al-Káida, varují zpravodajské služby USA (14.3. 2013) 

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Čtyři vojáci NATO zemřeli při nehodě letadla v Afghánistánu

  Na jihu Afghánistánu zemřeli při letecké nehodě čtyři vojáci alianční mise ISAF. Na místo nehody byli vysláni další příslušníci sil NATO a nehodu vyšetřovali. Aliance zatím neidentifikovala národnosti obětí. K nehodě došlo ve stejný den, kdy Taliban oznámil zvýšení ofenzivy vůči vojenským a diplomatickým cílům. Zástupci NATO však potvrdili, že v době nehody nezaznamenali v oblasti nepřátelskou aktivitu.

  Jarní ofenziva Talibanu má ozbrojencům zajistit pozice před volbami a také plánovaným odchodem většiny zahraničních jednotek na konci roku 2014. Ministr obrany Afghánistánu však ujistil, že jeho bezpečnostní složky jsou na útoky Talibanu připraveny. „Afghánské pozemní síly jsou připraveny ofenzivu neutralizovat,“ řekl ministr a dodal, že vojáci mají podporu a důvěru mnoha Afghánců.

  Kam dál?
  OSN a USA varují Afghánistán ohledně voleb (20.3. 2013)

  Zdroj: USA Today (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media