natoaktual.cz

Turecká část protiraketového štítu NATO aktivována

17. ledna 2012  14:02
 

Radar v Turecku je součástí systému NATO. Ilustační foto. | foto: MDA

Turecká část protiraketového štítu NATO aktivována

Radar včasného varování v Turecku, který je součástí kontroverzního aliančního systému evropské protiraketové obrany, byl uveden do provozu. Zprávu přineslo turecké ministerstvo zahraničí. Radarová stanice se nachází u města Malatya ve východní části země a působí na ní jak turečtí, tak američtí vojáci.

Turecko je jednou z pěti zemí, na jejichž území se součásti systému navrženého Spojenými státy budou nacházet. Další prvky protiraketového deštníku budou umístěny v Portugalsku, Polsku, Rumunsku a Španělsku.

Kam dál?
Turecko s Íránem posilují vzájemný obchod
Turecká opozice nechce radar NATO
USA mohou v Rumunsku rozmístit protiraketové střely

Zdroj: CNN (USA) 

---

I menší afghánskou armádu bude možná těžké financovat

I když se alianční země pomalu blíží k rozhodnutí snížit cíl pro početní stav afghánských ozbrojených sil, rostou obavy, že Západ nebude ochotný financovat ani méně početnou afghánskou armádu a policii. Afghánské jednotky jsou přitom považovány za klíč k udržení stability země po odchodu zahraničních vojáků.

Podle původního scénáře měly afghánské ozbrojené síly do letošního října čítat 352 tisíc lidí. Udržet a platit jednotky tohoto rozsahu však bude asi nad síly západních států. Někteří se zasazují o to, aby byl původní cíl vnímán jako dočasný a aby počet vojáků a policistů po několika letech klesl. Tento názor však nesdílí řada představitelů ve Washingtonu. 

Konečná podoba afghánských jednotek bude záležet na příspěvcích jednotlivých členských zemí NATO, jejichž konkrétní výše bude možná oznámena až na aliančním summitu v Chicagu. Evropští diplomaté považují za realističtější početní stav na úrovni 250 tisíc lidí. Spojené státy by v takovém případě ročně vydaly tři až čtyři miliardy dolarů a další miliardu by zaplatili ostatní členové NATO.

Kam dál?
NATO předalo další distrikty do rukou Afghánců
Svět otevře Afghánistánu peněženku, žádá ale boj s korupcí a drogami
Afghánská armáda se potýká s dezercí

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

ČR přispěje 610 miliony korun na systém vzdušného průzkumu NATO

Česká republika do roku 2017 zaplatí finanční příspěvek 610 milionů korun na vybudování systému vzdušného průzkumu pozemních cílů, který připravuje Severoatlantická aliance. Letos by mělo být do aliančního rozpočtu uvolněno 125 milionů korun, posledních pět milionů z částky doplatí ČR za pět let. Celkové náklady na pořízení systému činí podle informací ministerstva obrany 1,43 miliardy eur (asi 37,18 miliardy korun).

Systém AGS

Vybudování systému určil jako jednu z priorit aliance lisabonský summit NATO v roce 2010. "Její význam potvrzují zkušenosti z Afghánistánu a také nedávno ukončené operace v Libyi," uvádí dokument ministerstva obrany. Vzdušný průzkum bude zajištěn pěti bezpilotními letadly Global Hawk.

Systém podle aliančního velení přispěje k výběru optimálního způsobu vedení válečných operací a umožní rychlou reakci na změnu situace na bojišti. Má také zlepšit orientaci velitelů a zkrátit čas nutný k vyhledání vhodných tras přesunů vojsk a míst pro manévry. Řešení podle ministerstva obrany přispěje i ke snížení ztrát civilistů i aliančních vojáků.

Kam dál?
Česko zůstává ve strategickém projektu NATO, zaplatí půl miliardy
Po talibancích pátrají bezpilotní letouny, nasadit je chtějí i Češi
Alliance Ground Survelillance (www.nato.int)

Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

---

Alianční loď pomohla íránskému plavidlu

Vojenská loď Severoatlantické aliance o víkendu zachránila plavidlo plující pod íránskou vlajkou. Stalo se tak jen několik dní poté, co stejné íránské plavidlo z pirátského zajetí osvobodila jiná alianční loď.

Italská fregata Grecale poskytla posádce plavidla pomoc, jelikož se mu porouchal motor a loď bezcílně plula po moři. Posádka pěti Íránců a devíti Pákistánců dostala od italských námořníků jídlo a pití. Opravit motor se však nepodařilo, jelikož byl příliš poškozen.

„Posádce byl nabídnut převoz do nejbližšího přístavu, ale ta se rozhodla zůstat na své lodi,“ uvádí se v prohlášení NATO.

Kam dál?
Alianční flotila zajala dvě pirátské lodě. 34 rukojmí osvobozeno

Zdroj: Hindustan Times (Indie) 

---

Taliban hlásí sestřelenou helikoptéru NATO

Představitelé povstaleckého hnutí Taliban se přihlásili k odpovědnosti za sestřelení vrtulníku Severoatlantické aliance v afghánské provincii Hílmand. Civilní helikoptéra pronajatá Alianci se zřítila v okrsku Nad Ali. Podle NATO bylo místo havárie zajištěno. Příčina nehody nebo údaje o možných ztrátách známy nejsou.

Podle Talibanu vrtulník vzplanul a celá posádka zahynula. Místní policie tvrdí, že nehodu zavinila technická závada.

Kam dál?
Afghánistán: Taliban sestřelil vrtulník NATO

Zdroj: UPI (USA)

autor: vtr; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek