Dosud se mu však nepodařilo přeměnit své bojové síly v tradiční armádu v zemi, kterou neustále zmítá válka. Podle analytiků se bývalá povstalecká síla nemusí vůbec přeměňovat na standardní armádu, aby mohla účinně čelit rostoucí bezpečnostní hrozbě ze strany odnože Islámského státu a řešit napětí se sousedním Pákistánem.
Z vnějšího hlediska čelí tálibánský Afghánistán největší hrozbě ze strany Pákistánu, se kterým vede jediný pohraniční spor. Od dob návratu vlády Tálibánu k moci provedla pákistánská armáda dva údery na afghánském území proti údajným úkrytům. Pákistán totiž obviňuje Tálibán z poskytnutí útočiště protipákistánským bojovníkům, což vůdci Tálibánu odmítají. Na útoky Pákistánu odpověděli vlastním útokem na několik vojenských stanovišť podél společných hranic. „Další útoky ze strany Pákistánu by měly velmi špatné důsledky,“ varoval mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid.
Šance, že se Tálibán dostane do konvenční války se státem, který má jednu z největších světových armád a jaderné zbraně, jsou podle odborníků mizivé, ale upozorňují, že Talibán disponuje impozantní doktrínou asymetrické války zahrnující sebevražedné atentátníky a místní obyvatele ochotné se chopit zbraní.
Zdroj: Voice of America (USA)