natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Taliban na afghánském jihu opět přebírá kontrolu

  4. září 2007  17:11

  Taliban na afghánském jihu opět přebírá kontrolu
  Během posledních šesti týdnů vyhnal Taliban vládní afghánské síly z poloviny strategického území jižního Afghánistánu. Právě tato území loni na podzim prohlásili američtí a alianční představitelé za úspěšně dobyté a připravené pro rozvojové programy. Rok poté, co kanadské a americké síly vyčistily distrikty Panjawi a Zare nacházející se jihozápadně od Kandaháru od stovek Talibanců, jsou nyní povstalci zpět a dokonce přijali novou taktiku. Po odchodu jednotek NATO z této oblasti letos v červnu přepadávají rebelové izolované policejní stanice s nedostatečně vyzbrojenými policisty.

  Síly NATO a afghánská armáda jsou schopny vytlačit Taliban z venkovských oblastí, avšak afghánská policie je příliš slabá na to, aby tato území udržela pod svojí kontrolou poté, co se vojenské jednotky stáhnou. Současně Taliban není tak silný, aby dobyl velká jihoafghánská města. Distrikty Panjwai a Zare jsou příkladem toho, jak se mění povaha bojů na jihu Afghánistánu. Taliban se letos vyhýbá přímým bojům s jednotkami NATO, místo toho útočí na policejní stanice a proti nepříteli více užívá silničních bomb.

  Také proti místním lidem vede Taliban zastrašovací kampaně. Místní představitelé poukazují zejména na oběšení několika místních farmářů po dobytí určitého území. „Jako první věc dělají to, že ukazují lidem svoji brutalitu,“ říká Hajji Agha Kakai, předseda rady distriktu Panjwai.

  Čtěte také:
  Síly NATO v Afghánistánu čelí těžkým bojům

  Zdroj: SF Gate (USA)

  ---

  Přítomnost Australanů v Afghánistánu závisí na Holandsku
  Austrálie by musela přehodnotit přítomnost svých vojáků v Afghánistánu, pokud by se Holandsko rozhodlo stáhnout odsud své jednotky, prohlásil australský ministr obrany Brendan Nelson. Australští vojáci jsou závislí na svých protějšcích z Holandska během zajišťování bezpečnostních operací v Uruzganu a právě holandský parlament nyní zvažuje stažení svých sil z této asijské země, upřesnil Nelson na schůzce s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem.

  „Holandsko se v současné době rozhoduje, zda zůstane, sníží počet svých vojáků v Afghánistánu, nebo je odsud úplně stáhne. My samozřejmě toto jejich suverénní právo respektujeme. Holandsko se také zeptalo Severoatlantické aliance, zda existuje nějaký potencionální partner, který by holandské jednotky nahradil. Kdyby se taková země nenašla, Austrálie by také musela přehodnotit přítomnost svých vojsk v Uruzganu,“ vysvětlil Nelson. Austrálie nenavyšovala počet svých vojáků v Afghánistánu, proto je pro ni velmi důležité spolupracovat se silnou alianční zemí.

  Čtěte také:
  Austrálie zdvojnásobí své síly v Afghánistánu
  Austrálie: Karzáí by měl být rozhodnější

  Zdroj: Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Jihoafrické síly poprvé cvičí s NATO
  Portugalská loď je jednou ze šesti aliančních válečných lodí, které se v těchto dnech účastní společného cvičení s námořnictvem Jihoafrické republiky. Dalšími účastníky tohoto cvičení jsou fregaty z Kanady a Holandska a lodě z Německa, Spojených států a Dánska. Námořnictvo Jihoafrické republiky se svojí novou ponorkou, fregatami SAS Amatola a SAS Isandlwana, stejně jako s dalšími loděmi a letadlem jihoafrických vzdušných sil cvičí s NATO poprvé.

  Formace lodí Severoatlantické aliance pluje kolem břehů Afriky se zastávkami v některých afrických přístavech, ovšem pouze s Jihoafrickou republikou provádí plnohodnotné námořní cvičení. „Očekává se, že takováto cvičení posílí vzájemnou důvěru a respekt mezi námořními silami NATO a JAR. V budoucnu by spolu tyto dva celky mohly více spolupracovat nebo vést společné operace,“ píše se v prohlášení NATO. „Cvičení má ukázat schopnost Aliance reagovat na krizové situace a zdůraznit alianční vazby na regionální námořnictva.“

  Během cvičení se námořníci také učí kontrolovat jiná plavidla, což jim má pomoci čelit současným hrozbám afrických vod. Pirátství, ozbrojené přepady a terorismus na otevřených mořích se kolem afrických břehů stávají velkou hrozbou. Podle Mezinárodního námořního úřadu se pirátské aktivity oproti loňskému roku zvýšily o 37%.

  Čtěte také:
  Námořní síly NATO dopluly do Kapského města
  Lodě NATO budou poprvé cvičit v JAR

  Zdroj: Sunday Times (JAR)

  ---

  Čína: Větší transparentnost ve vojenské oblasti
  Čína oznámila, že bude hlásit výši svého vojenského rozpočtu Organizaci spojených národů a vrátí se do globálního registru konvenčních zbraní. Stalo se tak po zvýšeném mezinárodním tlaku na větší čínskou transparentnost ohledně vojenských otázek. „Čínská vláda se rozhodla každoročně hlásit generálnímu tajemníkovi OSN základní údaje o svých vojenských výdajích za poslední fiskální rok,“ řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Jiang Yu. „Čína se zavázala zlepšovat vzájemnou důvěru s ostatními zeměmi pokud jde o vojenské otázky,“ dodala Jiang.

  Čína se vrací do registru konvenčních zbraní, jenž se snaží sledovat obchody se zbraněmi a  ze kterého vystoupila na konci devadesátých let. Tehdy tak učinila na protest proti Spojeným státům, které prodávaly zbraně čínskému rivalovi, Tchajwanu. Čína v posledních letech dramaticky vojensky posílila, v současnosti má asi 2,3 milionu mužů a žen ve zbrani, což ji činí státem s nejsilnější armádou na světě. V březnu tohoto roku se zvýšil čínský armádní rozpočet o 17,8 % na 45 miliard amerických dolarů. Zahraniční obavy dosáhly vrcholu letos v lednu, kdy Čína během úspěšného raketového testu zničila satelit.

  Čtěte také:
  Rusko a Čína zahájí společné cvičení
  Čína poskytla humanitární pomoc Afghánistánu

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Lavrov: Postoje Ruska zůstávají neměnné
  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že existuje okruh témat, o kterých Rusko nevyjednává. Mezi ně zařadil především otázku Kosova a amerického systému protiraketové obrany. „K těmto tématům zaujalo Rusko jasný postoj,“ řekl Lavrov ve své řeči ke studentům Moskevského státního institutu pro mezinárodní vztahy. „Co se jich týče, musíme trvat na svých zájmech až do konce.“

  Jeho slova byla poslední ukázkou tvrdé zahraniční politiky Ruska vůči Spojeným státům americkým. Ruští představitelé v nedávné době pohrozili, že Rusko by mohlo uznat nezávislost gruzínských separatistických území, pokud by Kosovu bylo umožněno získat nezávislost bez souhlasu Srbska. Reagovali tak naopak na tvrdá slova Washingtonu, který prohlásil, že by mohl jednostranně uznat kosovskou nezávislost, pokud by tak neučinilo OSN. Co se týká amerického plánu na vybudování systému protiraketové obrany ve střední Evropě, Rusko tvrdí, že by systém byl namířen přímo proti jeho jaderným silám. To ostře odmítají Spojené státy.

  Lavrov také zdůraznil, že současný „svět potřebuje schopné Rusko“ a že by s ním Západ neměl vyprovokovávat konfrontace.

  Čtěte také:
  Rusko vyzývá k pokračování kosovského dialogu
  Lavrov: Budujme obranu společně s NATO

  Zdroj: AFP (Francie)

   

   

   

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media