natoaktual.cz

Taliban má podporu Pákistánu, v Kábulu převezme moc, tvrdí zpráva

1. února 2012  15:27
 

Afghánský voják - ilustrační snímek | foto: ISAF

Taliban má podporu Pákistánu, v Kábulu převezme moc, tvrdí zpráva

Z výpovědí zadržených příslušníků Talibanu a al-Káidy vyplývá, že afghánské protivládní hnutí je podporováno Pákistánem a chystá se převzít moc v Afghánistánu ve chvíli, kdy síly NATO odejdou. To je jeden ze závěrů tajné americké vojenské zprávy The State of the Taliban 2012, jež se dostala na veřejnost.

Ve zprávě dále stojí, že pákistánská zpravodajská služba ISI pomáhala Talibanu při útocích na zahraniční vojáky či že Pákistán zná pozice velitelů Talibanu.

Alianční představitelé však význam zprávy nepřeceňují. Podle mluvčího ISAF Jimmieho Cummingse dokument není strategickou studií a nebyl zamýšlen ani jako analýza. To potvrzuje i alianční velitel Brian Badura, který uvedl, že dokument je pouze kompilací názorů a domněnek zadržených Talibánců a takto by také měl být vnímán.

Zpráva vychází z vyšetřování čtyř tisíc zajatých Talibánců, příslušníků al-Káidy a dalších vězňů. Jeden ze zadržených například uvedl, že "Taliban není islám, ale Islámábád". Pákistánské ministerstvo zahraničí zveřejněnou zprávu ostře odmítlo a potvrdilo svůj postoj "neangažovat se v Afghánistánu".

Kam dál?
Pákistán přehodnocuje spolupráci s USA
Pákistánský Taliban se spojil s dalšími džihádisty

Zdroj: The Guardian (Velká Británie), Trend News Agency (Ázerbájdžán)

---

Další voják NATO zabit útočníkem v afghánské uniformě

V Afghánistánu došlo k dalšímu incidentu, při němž muž v uniformě afghánské armády zabil příslušníka jednotek NATO. Pro tyto incidenty se vžil název "zelená na modré". I když tyto útoky představují pouze zlomek koaličních ztrát, mohou vzbudit nedůvěru a podezřívání mezi afghánskými jednotkami a jejich koaličními partnery.

"V posledních měsících těchto útoků přibývá," potvrdil mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. Alianční analýza z loňského roku, ukázala, že od roku 2005 do června 2011 bylo v incidentech "zelená na modré" zabito 52 koaličních vojáků.

Přestože se mnozí obávají, že za útoky stojí infiltrace Talibanu do afghánské armády, skutečnost je komplikovanější. Podle výsledků analýzy může za 36 % útoků bojový stres, ve 23 % byl afghánský voják naverbován Talibanem, ale v 31 % případů je motiv neznámý.

Kam dál?
Voják, který zabil čtyři francouzské kolegy, byl prý Talibánec
Talibanec převlečený za afghánského vojáka zastřelil dva Francouze

Zdroj: CNN (USA)

---

Po škrtech čeká Panettu v NATO těžká schůzka

Nadcházející schůzka ministrů obrany zemí NATO tento týden v Bruselu bude nečekaně náročná. Spojenci se totiž budou muset vypořádat jednak s ohlašeným sníženým rozpočtem Pentagonu a odchodem amerických sil z Evropy, a jednak s urychleným odchodem francouzských sil z Afghánistánu.

Americké ministerstvo obrany nedávno zveřejnilo nový rozpočet, který přináší řadu škrtů a počítá mimo jiné i s ochodem velké části amerických sil z Evropy. Evropa se tak v žebříčku amerických priorit dostává až na třetí místo. Podle pozorovatelů budou evropští spojenci po USA žádat vysvětlení, co nový rozpočet znamená pro americké garance v Evropě, NATO i článek číslo 5 Washingtonské smlouvy.

Spojenci se budou zabývat i prohlášením francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který oznámil odchod francouzských vojáků z Afghánistánu v roce 2013, tedy rok před plánovaným stažením aliančních sil. Sarkozy zároveň tlačí na ostatní spojence v NATO, aby ze země také odešli. Podle odborníků může francouzský postoj spustit dominový efekt. USA se tak na setkání budou snažit co nejvíce utužit zbytek koalice.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Afghánistán bude jednou z priorit summitu v Chicagu

Agenda příštího summitu NATO, na který se chystají zástupci padesáti zemí, bude zahrnovat vývoj alianční mise v Afghánistánu, přípravu Aliance na budoucnost i otázku partnerství s více státy po celém světě. Alianční summit se spolu se summitem G-8 uskuteční letos v květnu v Chicagu. Podle zástupce Bílého domu Bena Rhodese bude program vypilován na nadcházejícím setkání NATO v Bruselu, kam odjede ministr obrany Leon Panetta.

Speciální příloha natoaktual.cz

Rhodes zároveň upozornil, že agenda aliančního summitu byla předjednána již na minulém summitu v Lisabonu, kde NATO určilo časový rozvrh pro stažení vojáků z Afghánistánu.

Chicago bylo jedno z měst, o nichž Američané uvažovali jako o místě, kde summit zorganizovat, když už bylo jasné, že to má být jinde než ve Washingtonu. Chicago nakonec zvítězilo i proto, že odtud prezident Barack Obama pochází a starostou je bývalý blízký Obamův spolupracovník Emanuel Rahm, uvedl Rhodes.

Kam dál?
NATO se v Chicagu připraví na ‘nové hrozby‘
Chicago očekává kvůli summitu až 200 tisíc demonstrantů
Chicago se chystá na summity NATO a G8

Zdroj: Chicago Sun-Times (USA)

---

NATO by mělo posílit vazby na sousedy Íránu, navrhuje expert

NATO by v případě, že Írán získá jadernou zbraň, mělo posílit vazby se státy regionu, uvádí ve své zprávě analytik NATO Defense College Jean-Loup Samaan. Podle Samaana hrozí, že ostatní státy regionu, zejména Egypt, Saudská Arábie a Turecko, by následovaly Írán a pokusily by se obstarat si jaderné zbraně.

Samaan upozorňuje na to, že by menší státy následně požádaly NATO a západní státy o posílení bezpečnostních garancí. Aliance by na to měla přistoupit, neboť jinak budou tyto státy hledat "jiná řešení". NATO by tak podle Samaana mělo zvážit společná vojenská cvičení a dokonce i rozmístění jaderných zbraní u států, které jsou členy aliančního Středomořského dialogu a Istanbulské iniciativy spolupráce.

Samaan považuje jaderný Írán za "blízkou a bezprostřední hrozbu" NATO, neboť sousedí s členem Aliance - Tureckem. Pokud by se Írán choval racionálně, měl by velký prostor pro manévrování. Samaan dodal, že se jedná pouze o jeho názory, které nemusí souhlasit s postojem NATO defense College či Severoatlantické aliance.

Kam dál?
Obama nevyloučil možnost použití síly vůči Íránu
Írán otestoval rakety a varoval loď USA před návratem do zálivu

Zdroj: Haaretz (Izrael)

autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek