natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Tádžikistán žádá NATO o ochranu hranice

  4. července 2007  16:18

  Tádžikistán žádá NATO o ochranu hranice
  Tádžikistán požádal jednotky Severoatlantické aliance o pomoc při ochraně hranice s Afghánistánem a boji proti pašování drog. Oznámilo to tádžické ministerstvo zahraničí. Přes Tádžikistán se totiž pašují drogy vyprodukované v Afghánistánu dále do Evropy.

  Ochrana tádžicko-afghánské hranice byla i hlavním tématem rozhovoru generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera a tádžického ministra zahraničí Khamrokhona Zafiriho.

  Zafiri navrhl, aby Aliance využila svůj potenciál k posílení hranic a celní infrastruktury podél hranice o délce přes 1 300 kilometrů. USA se už dříve zavázaly přispět 14 miliony dolarů na protidrogové programy a posílení ochrany hranic.

  NATO považuje Tádžikistán za spolehlivého partnera ve válce proti terorismu, který přispívá i ke stabilitě v Afghánistánu. V Tádžikistánu je též umístěno 200 francouzských vojáků a několik letadel, která podporují alianční operace proti Talibanu.

  Zdroj: Novosti (Rusko)

  ---

  USA zpochybňují počet zabitých civilistů
  Americký generál Perry Wiggins zpochybnil zprávy, že jednotky USA v Afghánistánu zabily letos už přes 230 civilistů. Podle něj je velice obtížné získat hodnověrné údaje, protože boje se odehrávají na odlehlých místech. Navíc se prokázalo, že některé počty mrtvých jsou nepřesné.

  "V mnoha případech jsme prováděli vyšetřování v místech, kde byli údajně zabiti civilisté, avšak ve skutečnosti jsme žádné nenašli," prohlásil generál Wiggins. Neuvedl ale žádný konkrétní takovýto případ ani svůj odhad civilistů zabitých při útocích zahraničních a afghánských národních jednotek.

  K počtu 230 dospěly humanitární organizace působící v Afghánistánu. A ačkoli se síly NATO a USA snaží zabránit civilním obětem, podle některých odhadů jsou odpovědné za smrt stejného počtu civilistů, který má na svědomí Taliban.

  Čtěte také:
  Afghánský velvyslanec vyzývá k ochraně civilistů
  NATO v Afghánistánu své postupy nezmění

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Pákistán se s NATO dohodl na lepší spolupráci
  Jednotky Severoatlantické aliance nemohou provádět operace na pákistánském území. To mohou pouze pákistánské bezpečnostní síly, se kterými se proto NATO dohodlo na lepší koordinaci. Oznámila to mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí Tasneem Aslam.

  Uvedla též, že nikdo nemá právo Pákistán kritizovat za jeho rozhodnutí postavit plot na hranici s Afghánistánem, jehož účelem je omezení pohybu teroristů a pašeráků. Afghánistán má však stále výhrady k příhraničním uprchlickým táborů, ve kterých se v utajení skrývají bojovníci Talibanu.

  Čtěte také:
  NATO se obává „talibanizace“ Pákistánu

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  NATO nechce vstupovat do jednání o raketové obraně
  Severoatlantická aliance pouze opatrně reaguje na ruský návrh na společnou základnu protiraketové obrany v Ázerbájdžánu. Ta by měla být alternativou k základnám, které chtějí USA vybudovat v Polsku a České republice. Ruský prezident Vladimir Putin upřesnil na setkání se svým americkým protějškem Georgem Bushem svou nabídku, velvyslanci členských zemí NATO o ní ale nebudou jednat.

  Podle neoficiálních prohlášení představitelů NATO je Putinova nabídka pouze taktikou k vytvoření a zneužití rozporů v Alianci. Základnu v Ázerbájdžánu veřejně odmítl i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s tím, že je "moc blízko" k Íránu.

  Čtěte také:
  Bush a Putin: Ať má NATO roli v raketové obraně
  SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

  Zdroj: Radio Svobodná Evropa (Česká republika)

  ---

  Soud povolil německá letadla v Afghánistánu
  Německo může mít v Afghánistánu šest svých stíhaček Tornado. Rozhodl o tom německý nejvyšší soud, který tak zamítl stížnost Levicové strany, která tvrdila, že vyslání šesti letadel a doprovodného personálu do jižního Afghánistánu je v rozporu se zákonem o úloze Německa v NATO z roku 1955.

  Tyto letouny od poloviny dubna v Afghánistánu provádějí průzkumné operace. Mandát vojákům Bundeswehru však neumožňuje zapojení do bojových misí. Tornada jsou vybavena optickými kamerami s infračervenými čidly a slouží k pozorování pozic Talibanu v provinciích Helmand, Kandahár a Uruzgan. Jejich mandát jim neumožňuje létat v nízkých výškách a pozice Talibanu bombardovat.

  Rozhodnutí soudu přivítal ministr obrany Franz Josef Jung, který očekává, že parlament na podzim schválí prodloužení mandátu kontingentu.

  Čtěte také:
  Němci začali střežit afghánské nebe
  Německo schválilo letadla pro Afghánistán

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

   

   

   

   

   

   


  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media