natoaktual.cz

Švédsko chce vytvořit novou společnou severskou jednotku

26. července 2013  23:30
 

Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

Švédsko chce vytvořit novou společnou severskou jednotku

Letos na podzim se sejdou ministři obrany Švédska, Finska, Norska a Dánska, aby projednali  švédský plán na vytvoření Severské bojové síly (Nordic Battalion Force), která by měla být novým základem obranné spolupráce severských zemí, uvedl náčelník generálního štábu Švédska Sverker Göransson. Zatímco Finsko uvítalo švédskou iniciativu, která by mohla být v případě shody realizována do roku 2016, Dánsko i Norsko se vůči novému návrhu staví zdrženlivě. Nově vzniklá síla by operovala paralelně vedle unijní Severské bojové skupiny (Nordic Battle Group), jejímiž členy jsou kromě Švédska, Finska a Norska i Irsko, Estonsko a Lotyšsko. NBF by měla sdružovat 1200 vojáků, tedy asi poloviční počet, než jaký operuje pod hlavičkou NBG, která funguje jako rezervní síla pro mezinárodní mise EU.

„Jakákoliv iniciativa, která vychází ze spolupráce severských zemí na poli obrany a která nabízí efektivnější způsob obrany Švédska, by se měla zvážit,“ prohlásil předseda švédské parlamentní komise pro obranu Peter Hultqvist. Daná iniciativa nicméně také podněcuje názory, zdali by se Švédsko nemělo rovnou ucházet o členství v NATO. Nedávná analýza generála Görenssona upozornila, že by Švédsko nebylo schopno samostatně se bránit déle než jeden týden. Švédská armáda se tak už zapojila i do výcviku Sil rychlé reakce NATO. Podle opozičních křesťanských demokratů je členství v NATO jediným dlouhodobým řešením jak ochránit suverenitu Švédska a sousedních severských států.

Kam dál?
Švédskou bude spolupracovat se silami rychlé reakce NATO (10.7. 2013)
Stále více Švédů chce vstoupit do NATO (16.5. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

EU by se měla více zaměřit na obrannou politiku, tvrdí italský premiér

Obranná politika je čím dál důležitějším tématem pro Evropskou unii a v budoucnu si bude vyžadovat daleko větší efektivitu, zaznělo z úst italského premiéra Enrica Letty po schůzce s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem. „Evropská unie se nyní musí více zaměřit na tato zásadní témata, protože se doposud zabývala záležitostmi ohledně  jednotné měny a ekonomické krize,“ vyjádřil se Letta s tím, že na prosincovém summitu by Evropská rada snad mohla dospět k nějakým rozhodnutím v dané problematice. Podle Letty musí EU především zabránit duplikacím a šetřit finance ve vojenských strukturách.

Italský premiér na tiskové konferenci také potvrdil zájem zapojit se do stabilizace situace v Libyi, ať už prostřednictvím budování institucí, či výcviku libyjských ozbrojených sil. „Italské přispění je o to cennější, že k němu dochází ve chvíli, kdy všechny země musí dělat těžká rozpočtová rozhodnutí,“ vyzdvihla aktivity Itálie hlava NATO. „Když budeme pracovat jako spojenci a zajistíme, že obranné výdaje mají prioritu, můžeme zvýšit bezpečnost všech za cenu, již si můžeme dovolit,“ podpořil Rasmussen přístup italského premiéra.

Kam dál?
EU se zaměří na spolupráci v oblasti kyber-bezpečnosti a tankování paliva za letu (29.4. 2013)

Zdroj: People’s Daily Online (Čína)

---

NATO věří v politické řešení krize v Sýrii

Severoatlantická aliance stále věří v politické řešení krize v Sýrii, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na své oficiální návštěvě Itálie. Podle Rasmussena se stanovisko Aliance vůči Sýrii, kde bylo na dva tisíce lidí zabito pouze od počátku postního měsíce ramadánu, nezměnilo. NATO má největší obavy především z rozšíření konfliktu i za hranice země. „Naším primárním cílem je ochránit naše partnery. Proto jsme umístili protiraketové střely Patriot v Turecku,“ vysvětlil nedávný alianční krok Rasmussen. Na dotaz ohledně uvalení bezletové zóny nad Sýrií odpověděl, že doufá v dosažení politického řešení.

„Máme extrémní obavy z tamní situace, (…) kdy navíc existují obvinění ohledně užití chemických zbraní,“ uvedl na tiskové konferenci po setkání s italským premiérem Enricem Lettou šéf Aliance. Při své návštěvě Itálie, kdy neopomenul poděkovat italským vojákům za jejich službu v Afghánistánu, se Rasmussen setkal také s ministry obrany a zahraničí italské vlády.

Kam dál?
Pentagon: Případný zásah v Sýrii by byl velmi drahý (23.7. 2013)
Boje mezi syrskými skupinami se přelévají k Turecku (22.7. 2013)
Odstupující britský velitel varuje před vojenskou akcí v Sýrii (19.7. 2013)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

Rusko: Cvičení NATO je jak z dob studené války

Scénář vojenského cvičení NATO Steadfast Jazz 2013, které se má letos v listopadu odehrát v pobaltských republikách a Polsku, připomíná podle ruského náměstka ministra obrany Anatolije Antonova období studené války. „Nemůžu nepřiznat, že ruské ministerstvo obrany bylo cílem cvičení, jež má simulovat aplikaci článku 5 Washingtonské smlouvy a reakci na agresi proti Polsku, rozhořčeno,“ vysvětlil Antonov.

Rusko-běloruské cvičení Zapad 2013 naplánované na letošní podzim má být naopak pouze nácvikem boje proti teroristickým a nelegálním ozbrojeným skupinám, dal do kontrastu nadcházející vojenské cvičení Ruska a Běloruska s tím aliančním Antonov. Aliance uvedla, že cílem cvičení Steadfast Jazz 2013 je vyzkoušení prvků velení a kontroly Sil rychlé reakce NATO.

Kam dál?
NATO vyšle pozorovatele na rusko-běloruské cvičení (25.7. 2013)
V Pobaltí se na podzim uskuteční velké cvičení NATO (26.2. 2013)

Zdroj: Panarmenian (Arménie)

---

Šéf OSN žádá propuštění egyptského exprezidenta Mursího

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Egypt, aby propustil bývalého prezidenta Muhammada Mursího i s jeho spolupracovníky, případně aby bezodkladně nechal transparentně přezkoumat, proč jsou vězněni. Mursí je se svými čelními podporovateli zadržován od 3. července, kdy byl po masových protestech proti jeho vládě sesazen egyptskou armádou. Egyptská policie ve světle aktuálního dění prohlásila, že plánuje před pátečními protesty zastánců obou táborů ustavení rozsáhlých bezpečnostních opatření. Armáda se zase nechala slyšet, že rázně zakročí proti veškerým případům násilí a terorismu.

USA již v reakci na politickou situaci v Egyptě zastavily dodání několika stíhacích letounů F-16 určených pro egyptskou armádu. Od počátku nepokojů zahynulo v Egyptě během demonstrací již téměř 200 lidí, většina z nich právě při střetech táborů odpůrců a podporovatelů bývalého prezidenta Mursího. „Vzhledem ke zvyku bezpečnostních sil užívat nepřiměřenou sílu to povede k ještě většímu počtu zabitých,“ komentovala bezpečnostní opatření a plánované kroky armády Hassiba Sahraoui z Amnesty International.

Kam dál?
Pentagon kvůli nepokojům v Egyptě odložil dodávku stíhaček (25.7. 2013)
Rasmussen volá po urychleném návratu k civilní vládě v Egyptě (8.7. 2013)

Zdroj: The Tribune (Pákistán)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek