natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stažení španělských vojsk z Kosova se opozdí

  23. března 2009  16:48

  Stažení španělských vojsk z Kosova se opozdí
  Oznámení o staženích španělských vojáků z Kosova a následná kritika silně pošramotila „image“ Španělska a její ministryně obrany Carme Chacón. Ministryni obrany postihla vlna kritiky za to, že v případě stažení španělských vojsk z Kosova jednala kvapně, jednostranně a neupozornila předem spojence ze Severoatlantické aliance.

  Výhrady představitelů NATO a hlavně Spojených států celkový proces stahování španělských vojáků zbrzdí. Madrid reagoval s prohlášením, že harmonogram je flexibilní a otázka stažení vojenského kontingentu může trvat přes rok.

  Ukvapený postup ministryně obrany se stal úrodnou půdou pro opoziční tisk. Podle něj se Španělsko dostalo do pozice nepředvídatelného spojence, který reaguje pouze na podněty domácí politiky. Načasování celé akce je o to nešťastnější, že se stalo v době nadcházejícího summitu NATO a G20.

  Zdroj: Independent (Velká Británie)  

  ---

  Turecké veto ohrožuje volbu nového generálního tajemníka NATO
  Postoje dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena vůči Turecku by se mu v případě kandidatury na funkci generálního tajemníka Severoatlantické aliance mohly stát osudnými. Dánský premiér na sebe upozornil v roce 2003, kdy prohlásil, že se Turecko nikdy nestane členem EU. Rasmussen byl také v Turecku silně kritizován za svůj postup během aféry, kterou způsobily karikatury proroka Muhameda v roce 2006. Rasmussen se za karikatury odmítl omluvit.

  „V době, kdy má NATO rostoucí zodpovědnost v Afghánistánu a Pákistánu, nemůže mít generálního tajemníka s tak rozporuplnou minulostí, to není dobrou cestou pro muslimský svět,“ řekl nejmenovaný představitel turecké vlády. Upozornil na možnost tureckého veta, které ale neoznačil za definitivní.

  Turecko by v pozici generálního tajemníka NATO nejraději vidělo kanadského ministra obrany Petera MacKaye, který tuto možnost nevyvrátil. Dubnový summit by měl odhalit nástupce generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera, který ukončí svůj mandát v červenci 2009.

  Čtěte také:
  Británie, Francie a Německo podporují Rasmussena na post šéfa NATO
  Dánský premiér údajně nejvážnějším kandidátem na šéfa NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

  ---

  Obama vítá návrat Francie do vojenských struktur
  Americký prezident Barack Obama souhlasí s rozhodnutím francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vrátit zemi galského kouta do velících struktur Severoatlantické aliance. Od roku 1966 se Francie vzdala práva na účast ve velení Severoatlantické aliance. Jednalo se o snahu tehdejšího prezidenta Charles de Gaulla hájit suverenitu své země. Návrat do vojenských struktur by mohl být dalším krokem k urovnání vztahů mezi Francií a Spojenými státy.

  Čtěte také:
  Francie se vrací do vojenských struktur NATO

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Ukrajina podporuje spolupráci mezi Ruskem a NATO
  Ukrajinský ministr pro evropskou a mezinárodní integraci Grygorij Nemyrja uvítal snahu Severoatlantické aliance obnovit spolupráci s Ruskem. Podle ministra se jedná o důležitý krok v posílení evropské bezpečnosti.

  Práce Rady NATO-Rusko byla suspendována ze strany Aliance po vojenském zásahu Ruska v Gruzii. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer oznámil, že by Aliance měla od března obnovit vztahy s Ruskem. Zároveň se nechal slyšet, že je připraven jednat o návrhu ruského ministra Dmitrije Medveděva ohledně založení nového evropského bezpečnostního systému.

  Čtěte také:
  Rusko doufá v oteplení vztahů s NATO
  NATO:Obnovení spolupráce NATO-Rusko do několika týdnů

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  CSTO chce pomoci NATO v Afghánistánu
  Představitelé Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) vyjádřili odhodlání poskytnout jakoukoli pomoc jednotkám Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Sedm členů CSTO kontroluje pozemní zásobovací trasu, která umožňuje silám NATO dopravovat zásoby bez použití území Pákistánu, kde často Taliban útočí na zásobovací konvoje Aliance. „Zájmy NATO a CSTO v Afghánistánu se jednoznačně shodují,“ řekl generální tajemník CSTO Nikolaj Borďuža.

  Rusko, Kazachstán a Uzbekistán již podepsaly dohodu s Aliancí o tranzitu nevojenského materiálu skrz svá území. Borďuža věří, že nová americká administrativa prezidenta Baracka Obamy umožní zlepšit vztahy mezi Ruskem a USA i oběma organizacemi. Podle generálního tajemníka doposud USA a východoevropští členové NATO blokují přímou spolupráci mezi NATO a CSTO.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  sin natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media