natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stahování USA z Afghánistánu ovlivní výcvikovou misi NATO v zemi

  3. června 2014  17:56

  Síly ISAF v Kábulu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Stahování USA z Afghánistánu ovlivní výcvikovou misi NATO v zemi

  Rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy redukovat americkou přítomnost v Afghánistánu znamená, že plán Severoatlantické aliance na výcvik afghánských bezpečnostních jednotek v zemi je garantován pouze pro rok 2015, uvedl americký velvyslanec při NATO Douglas Lute.

  Již minulý týden představil prezident Obama plán na stáhnutí americké armády z Afghánistánu. Po konci tohoto roku ponechají Spojené státy v zemi 9 800 vojáků, z nichž se polovina stáhne do konce roku 2015 a zbytek poté do konce roku 2016. Tito vojáci budou rozděleni mezi výcvikovou misi Aliance a americkou protiteroristickou operaci proti Al-Kaidě.

  Oznámení o stažení amerických vojáků vede k otázce, zda plán Aliance na výcvik afghánských jednotek na základnách v regionech Afghánistánu bude udržitelný více než rok. Není jisté, že Itálie a Německo, jež mají vést výcvikové mise na severu a západě země, budou připraveny pokračovat ve výcviku i po omezení americké vojenské přítomnosti v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Rasmussen: Afghánistán předáme, ale čekají nás další mise
  (28.1. 2014)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Aliance spustila interaktivní webovou mapu „NATO ve službě“

  Severoatlantická aliance spustila interaktivní multimediální webovou mapu „NATO on Duty“ (NATO ve službě) založenou na geografickém informačním systému softwaru firmy Esri.

  Online mapa

  „Cílem této mapy je ukázat široké veřejnosti rozmanitou škálu činností NATO. Mapa znázorní jednotlivé aktivity NATO i jejich zeměpisnou polohu,“ uvedl Pino Nobile, ředitel geografické sekce centrály NATO. Mapa zobrazuje současné operace Aliance, mise, spojence i partnery a obsahuje také články o členech NATO a přibližuje strukturu velení Aliance.

  Zdroj: Directions Magazine (USA)

  ---

  Rusko a NATO se obviňují z prohlubování ukrajinské krize

  Ruský velvyslanec při NATO Alexander Gruško obvinil Severoatlantickou alianci z podporování ukrajinské vlády v používání síly na východě Ukrajiny a z narušování snah o nalezení mírového řešení krize. „Zaznamenali jsme bezprecedentní aktivity NATO poblíž ruských hranic. Jsou nepřiměřené, nepatřičné, a narušují stabilitu, bezpečnost a předvídatelnost euroatlantického regionu,“ uvedl Gruško.

  „Bylo zjevné, že pohledy na ukrajinskou krizi zůstávají velice odlišné. Alianční spojenci zopakovali velmi pevný a jasný postoj ohledně nelegální a protizákonné anexe Krymu a obvinili Rusko z podpory ozbrojených rebelů operujících na ukrajinském území,“ uvedla mluvčí Aliance Oana Lungescu o setkání Gruška s velvyslanci členských zemí NATO v Bruselu.

  Kam dál?
  NATO zlepší obranné plány a rozmístění sil, ubezpečil Rasmussen
  (16.4. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO zvažuje dlouhodobou strategii v reakci na ukrajinskou krizi

  Ministři obrany členských států Severoatlantické aliance poprvé rozebírají dlouhodobé bezpečnostní důsledky ruského jednání na Ukrajině. Setkání v Bruselu se zaměří na otázku, co by měli spojenci podniknout v odpovědi na ruský postup. Převládá názor, že Rusové se od ukrajinských hranic stahují, přesto ruské jednání zásadně změnilo bezpečnostní dynamiku v Evropě. Návrh kroků by měl byt předložen ke schválení na zářijovém summitu NATO ve Walesu.

  Ruský velvyslanec při NATO Alexander Gruško uvedl, že Rusové počkají na to, k čemu alianční ministři dospějí. „Pokud to ale bude znamenat dodatečné nasazení velké vojenské síly NATO ve střední a východní Evropě, a my slyšíme výzvy právě k tomu, potom i v případě, že to bude probíhat formou střídání jednotek, bude pro nás složité to vnímat jinak než jako přímé porušení závazků základních dokumentů mezi Ruskem a Aliancí včetně Zakládajícího aktu.“

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Taliban zvyšuje násilí před afghánskými prezidentskými volbami

  Tři turečtí civilní inženýři, minimálně dva afghánští policisté a jeden zahraniční voják byli zabiti při útocích v Afghánistánu, zatímco Taliban varoval před hlasováním v druhém kole prezidentských voleb. Ty se uskuteční 14. června.

  „Nabádáme lidi, aby se zdrželi účasti v těchto podvodných volbách,“ uvedl mluvčí Talibanu Ahmadi a dodal: „Budeme útočit na volební centra a kanceláře všemi prostředky, které máme.“ Taliban již zorganizoval několik relativně malých útoků během prvního kola voleb. Voliče to tehdy od hlasování příliš neodradilo.

  Kam dál?
  V Afghánistánu odstartovaly kampaně pro prezidentské volby
  (3.2. 2014)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media