natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sporné Gatesovy výroky o ISAF vysvětleny

  17. ledna 2008  23:26

  Sporné Gatesovy výroky o ISAF vysvětleny
  Lehké diplomatické nedorozumění mezi Nizozemskem a USA kvůli kritice jednotek NATO v Afghánistánu z úst amerického ministra obrany Roberta Gatese bylo rychle vysvětleno.

  Deník The Los Angeles Times nejprve citoval ministra obrany, že většina jednotek NATO v Afghánistánu není trénovaná na protipovstalecké operace. „Obávám se, že vysíláme vojenské instruktory, kteří nejsou dostatečně vycvičeni a obávám se také, že některé jednotky neovládají protipovstalecké operace,“ řekl ministr.

  Na tuto větu reagovalo nizozemské ministerstvo obrany, kde musel výrok vysvětlovat americký velvyslanec. Podle Pentagonu byl výrok špatně interpretován. Ministr Gates nekritizoval žádnou konkrétní zemi, ale vyjadřoval obecné obavy nad mezinárodními jednotkami v Afghánistánu jako celku, včetně těch amerických. Washington je spokojen s prací Nizozemců, Kanaďanů a Britů na jihu země.

  Nizozemští představitelé uznali, že výrok ministra Gatese byl desinterpretován a nedorozumění bylo vyřešeno.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  NATO Afgháncům: Nepřibližujte se ke konvojům
  Severoatlantická aliance doporučila afghánským civilistům, aby se nepřibližovali sami ani v autech příliš blízko k vojenským vozidlům NATO v Afghánistánu. Mohlo by se stát, že si je vojáci spletou s povstalci a sebevražednými atentátníky. Vojáci v takových případech můžou použít varovné výstřely.

  Je to součást kampaně za snížení civilních ztrát v Afghánistánu. Součástí kampaně jsou i billboardy, značky a televizní reklamy. Minulý rok zahynulo značné množství civilistů v různých incidentech a prezident Karzáí tlačí na spojence, aby civilní ztráty maximálně eliminovali.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Polsko s Ruskem odmítá vyjednávat o interceptorech
  Polsko nevidí potřebu vyjednávat o umístění amerických interceptorů na svém území ve třístranných rozhovorech Polsko-USA-Rusko, řekl to polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Rusko nesouhlasí s umístěním prvků americké protiraketové obrany v Polsku a Česku.

  „Jak to chápu já, USA jsou spokojeny s mírou kontaktů mezi Polskem a Ruskem kvůli protiraketové obraně,“ řekl ministr. Polsko nedávno hostilo první takovouto schůzku s Ruskem o protiraketovém deštníku v Evropě.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  NATO brzy podepíše transitní smlouvu s Kuvajtem
  Delegace Severoatlantické aliance přijela do Kuvajtu jednat o prohloubení vzájemných vojenských a diplomatických vztahů. Podle vyjádření kuvajtské strany bude smlouva o transitu mezi Kuvajtem a Aliancí brzy podepsána. Smlouva umožní Alianci používat území Kuvajtu k mírovým účelům a k transitu.

  Smlouva je výsledkem Istanbulské iniciativy o spolupráci. NATO si přeje prohloubit vzájemnou spolupráci s celým regionem Perského zálivu například ve spolupráci v boji proti šíření zbraní hromadného ničení.

  Zdroj: Kuwait Times (Kuvajt)

  ---

  Írán prodlužuje dolet svých raket
  Ředitel Protiraketové agentury Henry Obering navštívil Česko a varoval před vývojem raket dlouhého dostřelu v Íránu. Obering je v Evropě, aby přesvědčil zdejší politiky o nutnosti výstavby protiraketové obrany ve střední Evropě. Podle Oberinga je Írán třetí nejaktivnější stát, co se týče letových testů raket, hned za Ruskem a Čínou.

  „Vyvíjejí rakety, jež dolétnou mnohem dál, než by Írán potřeboval k nějakému regionálnímu konfliktu, třeba s Izraelem (…) Proč dnes vyvíjí rakety, které budou schopné za pár let doletět až do Evropy? (...) Dnes v Evropě neexistuje ochrana před raketami dlouhého doletu,“ řekl generál Obering.

  Zdroj: Arab Times (Kuvajt)    

  Čtěte také:
  Bush: Svět se musí spojit proti nebezpečí z Íránu
  SPECIÁL: Protiraketová obrana

   

   

  jak

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media