natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Somálští piráti jsou o 50 % méně úspěšní

  12. ledna 2012  15:39

  Britská loď HMS Montrose v Adenském zálivu. | foto: ACO NATO Photos

  Somálští piráti jsou o 50 % méně úspěšní

  Počet úspěšných pirátských útoků se v Adenském zálivu snížil v loňském roce téměř o 50 %. V roce 2010 provedli piráti 45 úspěšných útoků, v loňském roce jich bylo již jen 24, uvádí Severoatlantická aliance. Celkově bylo útoků 129, podle zdrojů je zhatily buď hlídkující lodě NATO, nebo se jim ubránily přímo obchodní lodě.

  „Začíná se projevovat naše námořní přítomnost stejně jako zvýšená bezpečnostní opatření přijatá lodními společnostmi,“ myslí si expert na pirátství Daniel Sekulich. NATO a další subjekty v oblasti přičítají pokrok vůči převážně somálským pirátům také navýšení počtu lodí i opatřením obchodních společností. Ty začaly najímat ozbrojené stráže, ale třeba i používat ostnatý drát či požární hadice, aby zabránily vstupu pirátů na palubu.

  Odborníci však varují, že se piráty nepodařilo zatím porazit. „Boj ještě nebyl ukončen,“ uvedl operační důstojník alianční protipirátské mise Bruce Belliveau. „Pokud by na místě nebyly námořní síly, piráti by se vrátili,“ varoval. Jen v současnosti je podle NATO stále v zajetí šest lodí s celkově 175 rukojmími.

  Kam dál?
  Alianční flotila zajala dvě pirátské lodě. 34 rukojmí osvobozeno
  Dánská loď odzbrojila piráty

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Lotyšsko chce alianční stíhačky v zemi déle

  Lotyšsko doufá, že NATO prodlouží svoji hlídkovací misi nad Pobaltím na dobu neurčitou, prohlásil lotyšský prezident Andris Berzins. Prezident vyjádřil naději, že se takovou dohodu podaří uzavřít na příštím summitu NATO v Chicagu.

  O této otázce by se však mělo jednat i při návštěvě generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena v Pobaltí, která proběhne tento měsíc. V roce 2009 NATO prodloužilo hlídkovací misi nad Pobaltím do roku 2014.

  Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

  ---

  Rusko: NATO a arabské země plánují intervenci v Sýrii

  Alianční státy a některé arabské země Perského zálivu plánují přímou vojenskou intervenci v Sýrii, prohlásil tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Podle Patruševa plánují alianční státy spolu s arabskými zeměmi využít stejný scénář jako v Libyi a vojensky zakročit.

  Patrušev tvrdí, že by hlavní útočnou silou tentokrát nebyla Francie spolu s Velkou Británií a Itálií, ale sousední Turecko. Turecko prý plánuje spolu se Spojenými státy zřídit nad Sýrií bezletovou zónu, která by měla rebelům umožnit přeskupit se.

  V Sýrii probíhají nepokoje již od poloviny března loňského roku. Podle syrského prezidenta Bašára Al-Asada za nimi stojí „zločinci, sabotéři a teroristické skupiny“, přičemž jsou organizovány ze zahraničí. 

  Kam dál?
  NATO vyloučilo intervenci v Sýrii
  LAS: Není pochyb, že syrský režim zabíjí civilisty
  Při poslední vlně násilí zahynulo v Sýrii 56 lidí

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Pákistán přehodnocuje spolupráci s USA

  Pákistánská parlamentní komise národní bezpečnosti jednomyslně odmítla užívání pákistánského leteckého prostoru americkými a aliančními jednotkami bez předchozího souhlasu parlamentu. Pákistánský letecký prostor je přitom pro alianční jednotky v Afghánistánu životně důležitý a jeho odříznutí by pro ně znamenalo nepředstavitelné problémy.

  Parlamentní komise, která se skládá ze zástupců rozdílných politických stran, byla po americkém útoku, při kterém zemřelo 26 pákistánských vojáků, požádána, aby přezkoumala spolupráci s USA. Opatření ohledně pákistánského leteckého prostoru je tak jedním ze 40 doporučení, která komise vydala.

  Komise například úplně vyloučila možnost útoků bezpilotních letounů na území Pákistánu. Doporučení parlamentní komise budou nyní předána na projednání parlamentu. Aby vstoupila v platnost, musely by je ještě schválit obě komory parlamentu.

  Kam dál?
  Útoky bezpilotních letounů v Pákistánu obnoveny
  NATO doufá ve znovuotevření pákistánských zásobovacích tras

  Zdroj: The News (Pákistán)

  ---

  Alianční zákaz nákladních vozidel vzbudil nevoli u kosovských Srbů

  Alianční síly KFOR oznámily, že do severní části Kosova, obývané především Srby, mohou ze Srbska vstoupit pouze vozidla do 3,5 tun. Pro představitele místní samosprávy je alianční rozhodnutí „nepřijatelné“.

  „Očekáváme, že plukovník Adolf Konrad předá svým nadřízením naše obavy z rizik takového rozhodnutí,“ sdělil zástupce oblasti Zvečan.

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media