natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Slovensko zasedne v Radě bezpečnosti OSN

  11. října 2005  16:38

  Slovensko zasedne v Radě bezpečnosti OSN
  Slovensko bylo na příští dva roky zvoleno do Rady bezpečnosti OSN. Spolu s ním byly za nestálé členy na roky 2006 a 2007 zvoleny Peru, Ghana, Konžská republika a Katar. Slovensko je tak prvním z nových států Evropské unie, který od jejího loňského rozšíření zasedne v RB OSN. Spolu s ním bude mít EU příští rok v RB pět křesel. Slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan by proto uvítal, kdyby státy EU spolupracovaly a "vystupovaly jednotně a jedním hlasem".
   
  Slovensko za své priority označuje západní Balkán a východní Evropu. Zahájení jednání o statutu srbské provincie Kosova je tedy dle Kukana "šťastná shodu okolností". Vedle Kosova se hodlá věnovat i dalším problémům balkánského regionu a "zamrzlým konfliktům" jako je Moldávie, Ukrajina či Bělorusko. Česká republika už projevila zájem o nestálé členství v RB pro roky 2008 až 2009.

  Zdroj: České noviny (ČR)

  ---

  Ukrajina si na vstup do NATO počká
  V nejbližší době se Ukrajina členem Severoatlantické aliance nestane. Prohlásil to Fausboll Carsten, šéf civilního nouzového plánování NATO na tiskové konferenci u příležitosti zahájení cvičení Joint assistance 2005 ve Lvově. "Hlavním cílem NATO je navázání osobních vztahů během mezinárodních cvičení. A tím se snažíme sblížit i země." Podobná cvičení jsou tedy pro zapojené země malým krokem směrem ke vstupu do NATO.

  "Ukrajina ještě musí udělat hodně podobných malých kroků, aby se stala členem aliance," prohlásil Carsten. Cílem mezinárodního cvičení Joint assistance 2005 je vypracování mechanismů pro spolupráci členských zemí Světové konvence o zákazu chemických zbraní, aby bylo možné předejít důsledkům teroristických činů. Účastní se ho záchranáři z více než 20 zemí.

  Zdroj: Regnum (Rusko) 

  ---

  Poradce OSN varuje: Dárfúr se vrací k chaosu
  V súdánském regionu Dárfúru došlo k nové vlně útoků proti civilistům a hrozí, že tuto provincii opět ovládne násilí. Varoval před tím Juan Mendez, zvláštní poradce OSN pro prevenci genocidy. Ten též prohlásil, že jediným důvodem, proč nedocházelo k útokům proti vesničanům, bylo to, že už nezbyli žádní vesničané, na které by bylo možné zaútočit. Zhruba dva miliony lidí se nachází v uprchlických táborech a jsou plně závislí na humanitární pomoci.

  Velvyslanec USA John Bolton se vyslovil pro nové sankce proti Súdánu a posílení kontrol embarga na dovoz zbraní do země. Rada bezpečnosti už v březnu posílila zbrojní embargo a zavedla další opatření, súdánská vláda však stále nespolupracuje a sankce tedy zřejmě nejsou účinné. Súdán rovněž nedovolil NATO, aby cvičilo jednotky Africké unie (AU), které mají dohlížet na klid zbraní, a odmítl vpustit do země 70 ze 105 obrněných vozidel jednotek AU.

  Čtěte TÉMA natoaktual.cz:
  NATO podporuje africkou misi v Dárfúru

  Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

  ---

  Rusko požaduje vrácení vraku letadla
  Ruské ministerstvo zahraničí přivítalo litevské rozhodnutí, že se může Valarij Trojanov, pilot ruské havarované stíhačky Su-27, vrátit do vlasti a očekává, že Litva v blízké budoucnosti vrátí i vrak letounu. Ministerstvo však též lituje, že  litevské vyšetřování incidentu, jehož příčina "byla zřejmá jakémukoli nezaujatému odborníkovi už od úplného začátku", si vyžádalo tak dlouhou dobu. Rusko už v den havárie 15. září uvedlo, že důvodem pádu letounu byla porucha navigačního zařízení.

  Celý případ ještě může mít zajímavou dohru. Podle tvrzení Litvy totiž havárii přežilo zařízení na identifikaci přátelských a nepřátelských letounů (IFF - Identify, Friend of Foe), které by se, podle Rusů, za normálních okolností mělo při pádu letadla samo zničit. Pokud by se tato jednotka IFF dostala do rukou elektronickým odborníkům z NATO, Rusko by muselo navrhnout a vyrobit úplně novou. Toto zařízení obsahuje kódy, které umožňují rozeznat přátelské letadlo od nepřátelského. Pokud nepřítel získá jedinou tuto jednotku, tak může zjistit, jak oklamat všechny ostatní.

  Zdroj: Novosti (Rusko), StrategyPage (USA)

  ---

  Do Pákistánu směřuje více pomoci
  Vlády a mezinárodní organizace stupňují své úsilí při pomoci lidem postiženým sobotním zemětřesením v pákistánském Kašmíru. V zasažených oblastech je především nedostatek jídla a zdravotnických potřeb. Světový potravinový program začíná přesouvat zásoby jídla. Členové mezinárodního společenství po žádosti pákistánského prezidenta Parvíza Mušarafa slíbili navýšit množství pomoci.

  V odlehlých pákistánských oblastech byly zemětřesením zničeny celé vesnice, tisíce lidí jsou nyní bez přístřeší, jídla a léků. Oficiální pákistánské seznamy už registrují na 20 tisíc mrtvých, neoficiální odhady se blíží 40 000. V indické části Kašmíru došlo k menším škodám a počet mrtvých se odhaduje na tisíc. Navzdory dlouhodobému soupeření mezi těmito dvěma státy Pákistán přijal od Indie 25 tun humanitární pomoci.

  Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media