natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Singapur se zapojí do mise v Afghánistánu

  6. března 2007  13:45

  Singapur se zapojí do mise v Afghánistánu
  K novozélandskému Provinčnímu rekonstrukčnímu týmu (PRT) v Afghánistánu se připojí armádní specialisté ze Singapuru, oznámil singapurský ministr obrany Teo Chee Hean. Novozélandský ministr obrany Phil Goff reagoval, že je potěšen jejich rozhodnutím přispět k humanitárním a rekonstrukčním projektům, které jsou součástí práce novozélandského PRT v Bamiyanu. „Dobře jsme spolu spolupracovali ve Východním Timoru v letech 2001-2002. Máme také blízké vztahy jako partneři v rámci Obranných dohod pěti států,“ dodal Goff.

  Pět lidí zubařského týmu přinese odborné vybavení a založí dentální kliniku, druhou část bude tvořit pět inženýrů, kteří budou spolupracovat s novozélandskými inženýry a místními staviteli na stavbě mostů.

  Čtěte také:
  NATO se chce orientovat na Nový Zéland

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Nová ofenziva NATO proti Talibanu začala
  Jednotky NATO v úterý ráno zahájily ofenzivu proti talibanským bojovníkům v jihoafghánské neklidné provincii Helmand. Nad ní ztratila afghánská vláda kontrolu začátkem února. Operace zahrnující okolo 5 500 vojáků NATO a afghánské armády byla spuštěna na žádost afghánské vlády a bude se zaměřovat na severní Helmand, píše se v prohlášení NATO. Je to doposud nejrozsáhlejší alianční operace v této zemi. Zaměří se na bojovníky Talibanu a překupníky drog. Provincie Helmand je největším světovým producentem opia a předpokládá se, že letošní sklizeň bude ještě větší než loňská.

  „První jednotky zapojené do manévrů dosáhly svých pozic kolem páté hodiny ranní místního času,“ řekl velitel jednotek NATO na jihu země generál Ton van Loon. Během svého vrcholu bude operace Achilles zahrnovat 4 500 vojáků NATO a 1 000 afghánských vojáků.

  Operace se bude nejdříve zaměřovat na zlepšení bezpečnostních podmínek, jejím hlavním smyslem ale bude pomoci Afghánistánu se započetím rekonstrukce a ekonomického rozvoje této oblasti.

  Čtěte také:
  NATO nenechá Taliban zastrašovat Afghánce
  Taliban už není schopný velkých akcí

  Zdroj: USA Today (USA)

  ---

  Scheffer věří v dohodu o protiraketové obraně
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v pondělí vyjádřil přesvědčení, že Aliance dosáhne konsenzu v otázce vytvoření protiraketového obranného štítu. „Jako vždy v historii dosáhneme i teď shody ohledně tohoto tématu,“ řekl Scheffer na společné tiskové konferenci s českým premiérem Mirkem Topolánkem v centrále NATO v Bruselu. Vzápětí dodal, že Aliance neurčí žádný časový harmonogram pro zakončení této debaty, protože pro budoucí rozhodnutí je potřebná jednomyslnost. Scheffer projevil svoji podporu protiraketovému štítu.

  Topolánek řekl, že je šťastný, že diskuse o protiraketové obraně v Alianci začala. „Jsem rád, že bilaterální rozhovory se Spojenými státy spustily tuto debatu také v rámci Aliance,“ dodal. Tyto dvojstranné rozhovory podle Scheffera ovlivní rychlost debaty v rámci NATO.

  „Protože na územích 18 členských států Evropské unie již jsou americké vojenské základny, tyto státy nemůžou kritizovat budoucí možnou základnu v České republice,“ hájil pozici ČR Topolánek.

  Severoatlantická rada vypracuje analýzu, ve které zhodnotí velikost ohrožení raketami s dlouhým doletem a zváží možnost vybudování protiraketového systému pro Alianci.

  Čtěte také:
  EU: Americký protiraketový systém začlenit do NATO
  USA: Souhlas NATO s protiraketovým štítem netřeba

  Zdroj: People’s Daily (Čína)

  ---

  NATO má vliv na vojenské plány Ruska
  Zvyšující se síla NATO a zvětšující se role, kterou budou hrát vojenské otázky v utváření zahraniční politiky zemí po celém světě, budou mít vliv na novou vojenskou  doktrínu Ruska, oznámila Bezpečnostní rada Ruské federace. Tato nová doktrína, která nahradí strategický plán z roku 2000, bude také počítat s vývojem v oblasti vojenských technologií. Zatím není jasné, kdy nová doktrína vyjde, pracovat se na ní začalo loni v létě.

  Nová doktrína představí „nový pohled, který umožní definovat hrozby pro Rusko a vysvětlit, kdo jsou naši spojenci, naši nepřátelé a v jakých souvislostech.“ Prezident Vladimir Putin obvinil NATO z plánů rozmístit zbraňové systémy a základny nových aliančních státech a dále kritizoval plán Spojených států amerických na instalování částí protiraketového systému ve východní Evropě. V pondělí tuto kritiku opět zopakovali ruští vojenští velitelé.

  Ačkoli Spojené státy zopakovaly, že zamýšlený obranný systém bude namířen proti  mezikontinentálním balistickým raketám států jako Írán nebo Severní Korea, Rusko zůstává skeptické. Bývalý velitel ruských vzdušných sil Pjotr Deinekin řekl, že věří, že části amerického systému ve východní Evropě by byly schopné zničit ruské rakety.

  Čtěte také:
  Protiraketová obrana není zaměřena na Rusko
  Rusko chce protiraketovou dohodu s USA

  Zdroj: Moscow Times (Rusko)

  ---

  Egyptský ministr zahraničí navštívil NATO
  Ministr zahraničí Egypta Ahmed Abu Gheit v pondělí navštívil velitelství NATO v Bruselu a setkal se s generálním tajemníkem Jaap de Hoop Schefferem.

  Egypt je partnerem NATO v rámci Středomořského dialogu, který byl zahájen v roce 1994. Tato iniciativa odráží přesvědčení 26 členských zemí Aliance, že bezpečnost v Evropě je úzce spojena s bezpečností ve Středomoří.

  Čtěte také:
  Šéf NATO poprvé navštívil Egypt
  V Ammánu začíná konference o Středomořském dialogu

  Zdroj: IRNA (Írán)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media