natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sikorski je pro vstup Ruska do NATO

  1. dubna 2009  20:34
  Sikorski je pro vstup Ruska do NATO
  Rusku by mělo být v budoucnu dovoleno vstoupit do NATO, pokud splní požadovaná kritéria, prohlásil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Vysvětlil, že „potřebujeme Rusko pro vyřešení evropských a globálních problémů. Proto se domnívám, že by bylo pro Rusko dobré vstoupit do Aliance. Členství Ruska v NATO by také znamenalo zvýšení bezpečnosti Polska a celého světa“.

  „Vstup Ruska do NATO by si vyžádal nejen demokratizaci ruského systému, ale také zavedení civilní kontroly nad armádou a uklidnění hraničních sporů,“ řekl k tématu Sikorski a dodal, že jeho slova musí být brána v kontextu alianční politiky otevřených dveří a faktu, že Moskva nedala žádný signál o tom, že by chtěla vstoupit do Aliance.

  Sikorski byl dříve znám svými kritickými poznámkami k Rusku. Od roku 2007, kdy se stal polským ministrem zahraničí, svoje komentáře zmírnil částečně kvůli silným obchodním vztahům mezi Polskem a Ruskem a poslední dobou kvůli spekulacím, že chce kandidovat na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance.

  Čtěte také:
  Sikorski blíže kandidatuře na generálního tajemníka NATO
  Sikorski popírá zájem o funkci šéfa NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Chorvatsko obdrželo pozvánku do NATO
  Chorvatsko oznámilo, že obdrželo oficiální pozvánku do Severoatlantické aliance od jejího generálního tajemníka Jaap de Hoop Scheffera.

  Šéf NATO zaslal zvací dopis chorvatskému ministru zahraničí Gordanu Jandrokoviči, oznámilo ministerstvo ve svém prohlášení. Dalším krokem bude uložení dokumentů o ratifikaci Severoatlantické smlouvy na americkém ministerstvu zahraničí. Poté se již Chorvatsko stane členem Aliance a jako takové se zúčastní summitu NATO tento týden.

  Chorvatsko a Albánie byly k přistoupení do Aliance přizvány loni na aliančním summitu v Bukurešti.

  Čtěte také:
  Slovinsko schválilo vstup Chorvatska do NATO
  Chorvatsko a Albánie chtějí vstoupit do NATO v dubnu

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Rusko vítá obnovování vztahů s NATO
  Rusko vítá nakročení Severoatlantické aliance směrem ke společnému jednacímu stolu. Moskva je připravena obnovit vztahy s Aliancí v plném měřítku.

  „Jsme rádi, že převážil zdravý rozum. My jsme připraveni obnovit dialog s Aliancí. Dialog prostřednictvím Rady NATO-Rusko bude obnoven brzy. Celkově vítáme tyto změny,“ prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkel.

  K přerušení vztahů mezi Moskvou a Aliancí došlo po rusko-gruzínské válce loni v srpnu. Medveděv zdůraznil, že se tak nestalo z iniciativy Ruska.

  Čtěte také:
  Ukrajina podporuje spolupráci mezi Ruskem a NATO
  Rusko doufá v oteplení vztahů s NATO

  Zdroj: Press TV (Írán)  

  ---

  Holbrooke se sešel s náměstkem ministra zahraničí Íránu
  Americký zvláštní velvyslanec pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke se neplánovaně setkal s náměstkem íránského ministra zahraničí Mohammedem Mehdi Akhoundzadehem. Stalo se tak na konferenci o Afghánistánu, která se koná v holandském Haagu. O schůzce informovala americká ministryně zahraničí Hillary Clinton, která ji popsala jako srdečnou.

  „Schůzka se nesoustředila na nic podstatného. Oba diplomati se dohodli, že zůstanou v kontaktu. Řeč pana Akhoundzadeha nastínila pár velmi jasných myšlenek, které budeme nadále společně rozvíjet,“ prohlásila Hillary Clinton.

  Čtěte také:
  V Haagu se jedná o Afghánistánu
  NATO jednalo s Íránem o Afghánistánu
  Írán přijal pozvánku USA na konferenci o Afghánistánu

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)  

  ---

  Michelle Obama a Carla Bruni ozdobí summit NATO
  Americká první dáma Michelle Obama a manželka francouzského prezidenta Carla Bruni-Sarkozy se v sobotu zúčastní prohlídky slavné štrasburské gotické katedrály ze 12. století. Obě první dámy se připojí k protějškům dalších lídrů Severoatlantické aliance, kteří se ve Štrasburku sejdou na summitu NATO.

  Přítomnost obou žen na sebe jistě strhne pozornost mnoha fotografů a novinářů. Do katedrály zavítají poté, co si prohlédnou místní restaurátorské centrum umění a institut pro výzkum rakoviny.

  Zdroj: AFP (Francie) 

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media