natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Seychely zvou na své území čínské námořnictvo. Kvůli pirátům

  6. prosince 2011  15:20

  Vláda Seychelských ostrovů pozvala čínské námořnictvo k vybudování základny (ilustrační foto). | foto: Ministerstvo obrany USA

  Seychely zvou na své území čínské námořnictvo. Kvůli pirátům

  Ostrovní stát Seychely vyzval Čínu, aby na jeho březích založila vojenskou základnu, která má pomoci v boji proti pirátství. Pozvání zaznělo během vůbec první návštěvy čínského ministra obrany na Seychelách.  

  Podle seychelského minstra zahraničí Jean-Paula Adama se jeho země pravidelně potýká s útoky pirátů. „Čína zatím možnost vytvoření základny zkoumá, jelikož má v regionu ekonomické zájmy a také je zapojena do boje s pirátstvím,“ uvedl Paul.

  Spojené státy mají na jednom ze 115 seychelských ostrovů, nacházejících se v Indickém oceánu, menší základnu pro bezpilotní letouny.

  Kam dál?
  NATO a Seychely bojují proti pirátům
  Piráti přišli o koráb, NATO překazilo útok u Somálska

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Řecko prohrálo soud s Makedonií. Nemělo blokovat její členství v NATO

  Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Řecko nemělo právo blokovat žádost Makedonie o členství v Severoatlantické alianci kvůli dlouhodobému sporu o název makedonského státu.

  Podle rozsudku, k němuž se přiklonilo 15 z 16 soudců velkého senátu, Řecko porušilo dohodu z roku 1995, ve které se zavázalo neklást překážky makedonskému členství v mezinárodních organizacích, pokud druhá strana dohody použije název „Bývala jugoslávská republika Makedonie“.

  Spor měla mezitím urovnat Organizace spojených národů. Ani po 15 letech však neshody vyřešeny nebyly. Řecko název „Makedonie“ považuje přinejlepším za nepřesný a přinejhorším za potenciální ohrožení své teritoriální integrity. Rozsudek je pro Makedonii spíš symbolický vítězstvím, jelikož soud Řecku změnu postoje do budoucna nenařídil.

  Kam dál?
  Makedonie dala spor o své jméno k soudu OSN
  Turecko podporuje vstup Makedonie do EU i NATO

  Zdroj: Taiwan News (Tchaj-wan)

  ---

  Američtí senátoři chtějí omezit pomoc Pákistánu

  Spojené státy musí „kompletně přehodnotit“ své vztahy s Pákistánem a zvážit, zda nenastavit nové podmínky vojenské a ekonomické pomoci, kterou jihoasijské zemi poskytují, nebo zda pomoc v některých případech seškrtat, stojí v písemném prohlášení dvou vlivných republikánských senátorů.

  John McCain a Lindsey Graham v něm vyjadřují myšlenky, které sdílí řada jejich kolegů v zákonodárném sboru. Převažuje názor, že americko-pákistánské vztahy se dostaly na pokraj zhroucení.

  „Spojené státy měly s Pákistánem neuvěřitelnou trpělivost, a to navzdory některým nepopiratelným a hluboce znepokojivým skutečnostem,“ uvádí se v prohlášení v narážce na květnový zátah amerických speciálních jednotek v Pákistánu, během něhož byl zabit Usáma bin Ládin.

  Kam dál?
  Pákistán přehodnotí dohody s NATO a USA

  Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

  ---

  Afghánistán: Pomoc budeme potřebovat ještě řadu let

  Na konferenci o budoucnosti Afghánistánu, na níž se do německého Bonnu sjeli zástupci desítek zemí a mezinárodních organizací, se nejčastěji skloňuje rok 2014, kdy má zemi opustit většina zahraničních vojáků. Afghánská vláda však přemýšlí spíš o roce 2024.

  Afghánský prezident Hamíd Karází a další členové jeho doprovodu v Bonnu Západ vyzvali, aby svoji vojenskou a politickou podporu prodloužil o nejméně deset let. Finanční asistenci bude podle nich válkou zmítaná země potřebovat do roku 2030. Následky teroristických útoků z 11. září by tak Spojené státy pociťovaly i po 30 letech.

  Kam dál?
  Budoucnost Afghánistánu bude tématem konference v Německu

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Pokus amerického senátora o podporu členství Gruzie v NATO selhal

  Snaha amerického senátora Marca Rubia o zvýšení tlaku na gruzínské členství v NATO skončila neúspěšně.

  Rubio, který za republikánskou stranu zastupuje stát Florida, plánoval na jednání
  Senátu dát hlasovat o výzvě prezidentu Obamovi, aby Gruzii na nadcházejícím květnovém summitu NATO v Chicagu zajistil Akční plán členství (MAP). Hlasování mělo probíhat formou jednomyslného konsensu (navrhovatel by se tedy pouze zeptal, jestli je někdo z přítomných proti). Zabránil tomu však jeho republikánský kolega Rand Paul.

  Kam dál?
  Gruzie má dveře otevřené, zopakoval šéf NATO v Moskvě

  Zdroj: EurasiaNet (USA)

  autor: vtr; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media