natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Šéf NATO: Margaret Thatcher byla zastáncem svobody a obhájcem Aliance

  9. dubna 2013  16:52
  Šéf NATO: Margaret Thatcher byla zastáncem svobody a obhájcem Aliance Sedmnáct bojových jednotek letectva USA zůstává na zemi kvůli rozpočtovým škrtům Sýrie odmítla vyšetřovací tým, který měl prověřit použití chemických zbraní Kypr pokukuje po aliančním programu Partnerství pro mír Slovenský ministr obrany je na návštěvě Brazílie  

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Šéf NATO: Margaret Thatcher byla zastáncem svobody a obhájcem Aliance

  V reakci na včerejší zprávu o úmrtí bývalé britské premiérky Margaret Thatcher vyjádřil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen lítost nad její smrtí a zároveň ocenil její přínos pro konec studené války stejně jako pro samotnou Alianci.

  „Margaret Thatcher byla výjimečnou političkou, která byla věrným obráncem svobody, mocným obhájcem NATO a transatlantického pouta. Pevně podporovala principy a hodnoty, které zastává NATO, věřila v pevnost obrany a sehrála ústřední roli při konci studené války,“ stojí v Rasmussenově prohlášení.

  Ikona britské konzervativní politiky, která si díky své nekompromisnosti a neústupnosti vysloužila přezdívku železná lady, zesnula v pondělí na následky mrtvice. Během své politické kariéry dokázala v čele konzervativní strany třikrát za sebou vyhrát volby do dolní sněmovny britského parlamentu - v letech 1979, 1983, 1987.

  Zdroj: NATO

  ---

  Sedmnáct bojových jednotek letectva USA zůstává na zemi kvůli rozpočtovým škrtům

  Velení vzdušných sil americké armády oznámilo, že kvůli automatickým škrtům v rozpočtu Pentagonu zůstane do konce fiskálního roku 2013 na zemi 17 bojových jednotek amerického letectva. Tyto letky budou připravené v “režimu základních potřeb“ zatímco ostatní jednotky zůstanou připravené v “bojovém režimu“.

  Tento krok je důsledkem rozpočtových škrtů, které vstoupily v platnost 1. března poté, co se američtí zákonodárci nedokázali domluvit na jiném řešení. Letectvo USA v důsledku omezení výdajů o téměř 600 milionů dolarů proto muselo omezit počet letových hodin o 44 tisíc.

  Velení amerického letectva zároveň varovalo, že další škrty by vedly k redukci letových hodin o 18 %, čehož důsledkem by bylo další omezení připravenosti vzdušných sil. Následně by pak mohlo trvat až půl roku, než by se podařilo připravenost amerického letectva vrátit na potřebnou úroveň.

  Kam dál?
  Obama: Škrty v obraně oslabí naši akceschopnost (27.2. 2013)
  Kerry: Škrty v rozpočtu ohrožují americkou zahraniční politiku (21.2. 2013)
  Panetta varoval před snižováním vojenské připravenosti kvůli rozpočtovým škrtům (7.2. 2013)
   
  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Sýrie odmítla vyšetřovací tým, který měl prověřit použití chemických zbraní

  Syrské ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že do Sýrie nevpustí tým OSN, který by vyšetřil údajné užívání chemických zbraní v místní občanské válce. Stalo se tak v rozporu se žádostí z 20. března letošního roku, kdy syrská vláda požádala generálního tajemníka Pan Ki-muna o nezávislé vyšetření použití chemických zbraní ozbrojenou opozicí ve městě Khan al-Assal v provincii Aleppo.

  Pan Ki-mun měl podle prohlášení Damašku navrhnout doprovodnou misi, která by zahrnovala celé syrské území. Zástupci syrské vlády takovou misi odmítají a odvolávají se na vyšetřování, které předcházelo invazi v Iráku v roce 2003. Zároveň nařkli šéfa OSN z toho, že jeho rozhodnutí jsou ovlivněna státy, které podporují syrskou opozici.

  Kam dál?
  Rusko vyzvalo OSN, aby ověřilo užívání chemických zbraní v Sýrii (21.3. 2013)
   
  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Kypr pokukuje po aliančním programu Partnerství pro mír

  Kypr v pondělí oznámil, že by se rád připojil k aliančnímu programu spolupráce Partnerství pro mír (Partnership for Peace - PfP). Nechce tak zůstat pouze členem Evropské unie, která nemá vlastní program spolupráce s NATO.

  Co je program

  Kyperský ministr obrany Photis Photiou mluvil i s nejvyšším vojenským zástupcem EU generálem Patrickem de Rousiersem. V rozhovoru mu sdělil „úmysl vlády podat přihlášku do programu PfP. Je zvláštní, když Kypr je jedinou členskou zemí EU, která se tohoto programu neúčastní,“ dodal ve svém prohlášení pro novináře.

  Předešlá kyperská vláda vedená komunistickou stranou snahu Kypru o připojení k PfP odmítala. Nicméně nový konzervativní prezident Nicos Anastasiades po svém únorovém vítězství ve volbách řekl, že Kypr by se rád připojil k tomuto aliančnímu programu, který umožňuje vojenskou spolupráci mezi členy NATO a nečlenskými zeměmi.

  Kam dál?
  Kypr je o něco blíž Partnerství pro mír (5.3. 2013)
   
  Zdroj: Global Post / AFP (USA)

  ---

  Slovenský ministr obrany je na návštěvě Brazílie

  Slovenský ministr obrany Martin Glváč je od neděle na pracovní návštěvě Brazílie. Během čtyř dní v jihoamerické zemi se setká se svým brazilským protějškem Celso Amorim a navštíví mezinárodní veletrh obranné a vojenské techniky “LAAD 2013 - Defense and Security“.

  Během výstavy bude mít Glváč prostor na setkání s některými ministry zahraničí, kteří se výstavy také zúčastní. Na výstavě se představí více než 700 vystavovatelů z různých zemí světa a nebudou mezi nimi chybět ani slovenské firmy, které zde vystavují pod patronací Sdružení bezpečnostního a obranného průmyslu SR.

  Oficiální stránky

  Návštěvu absolvuje Glváč také na základě doporučení ministra zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Miroslava Lajčáka. Důvodem je snaha o větší prohloubení vojenské i ekonomické spolupráce Slovenska s Brazílií, která je od roku 2007 strategickým partnerem Evropské unie.

  Kam dál?
  Brazilský obranný průmysl roste (23.8. 2012)
   
  Zdroj: Ministerstvo obrany Slovenské republiky

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media