natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Sdílení tajných informací je „výzva“, přiznávají zpravodajci ze zemí NATO

  25. května 2018  15:29

  Analytici amerického letectva ze 41. zpravodajské jednotky začínají ve Fort Meade v Marylandu využívat k výcviku pokročilý mobilní systém, který je individuálně školí pro operace v kyberprostoru. Ilustrace | foto: USAF

  Sdílení tajných informací je „výzva“, přiznávají zpravodajci ze zemí NATO

  Sdílení informací mezi partnery je trvalým problémem, zvláště v rámci vojenské aliance. Představitelé zpravodajských služeb jednotlivých zemí NATO se s tímto faktem střetli tváří v tvář během dvoudenního setkání v Ottawě. „Jsme dobře vybaveni, ale v budoucnu musíme spolupráci zlepšit,“ řekl Arndt Freytag Loringhoven, náměstek generálního tajemníka NATO pro zpravodajskou činnost.

  „Je velmi důležité, aby naše státy sdílely to, co vidí, že se děje, včetně informací ohledně svých vlastních států. Nejvíce se toho odehrává ve členských státech NATO,“ tvrdí Fretag von Loringhoven. „Pro zpravodajské služby je výzvou se s tímto vypořádat a sdílet informace ohledně vlastního státu, protože musí mluvit o vlastních potenciálních slabinách. To musí být kompenzováno benefity pro všechny zúčastněné,“ dodal Fretag von Loringhoven.

  Zdroj: CBC News (Kanada)

  ---

  Americké armádě dochází materiál pro výrobu bomb

  Americké armádě chybí materiál k výrobě bomb a napjaté vztahy prezidenta Donalda Trumpa s Čínou by mohly ztížit získání potřebných zásob pro jejich výrobu, uvádí se ve výroční zprávě Pentagonu. Americký muniční sektor na tom není dobře, protože někteří dodavatelé opustili odvětví v návaznosti na špatné zprostředkovatelské praktiky. Části munice jsou ve značné míře vyráběny v zámoří, což dělá americkou armádu závislejší na Číně.

  „Téměř všechny raketové systémy ministerstva obrany používají dichloran pro izolaci motorů rakety. Tuto látku nemá žádný americký dodavatel; jediným zdrojem je Occidental Chemical v Belgii. Ještě více znepokojující je, že prekurzor pro výrobu dichloranu pochází z Číny. Čínský zdroj už dále nemůže tento prekurzor vyrábět, a tím pádem nyní na celém světě není žádného zdroje dichloranu,“ píše se ve zprávě.

  Zdroj: Newsweek (USA)

  ---

  Spojenci odsouhlasili japonskou misi při NATO

  Severoatlantická rada odsouhlasila japonský požadavek na uzpůsobení svého velvyslanectví v Belgii jako centra pro svou misi při NATO. V čele této mise bude japonský velvyslanec v Belgii. Při své nedávné návštěvě v Tokiu se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dohodl s japonským předsedou vlády a ministrem zahraničí na prohloubení spolupráce například v oblastech námořnictví, kybernetické bezpečnosti a jaderné proliferace.

  Japonsko je nejstarším partnerem NATO nacházejícím se mimo Evropu.

  Kam dál?
  Japonsko se připojí k centru kybernetické obrany NATO v Estonsku (15.1. 2018)

  Zdroj: NATO

  ---

  Trump: Pokud se bude Severní Korea chovat neuvážlivě, jsme připraveni zareagovat

  Americký prezident Donald Trump poté, co zrušil plánovaný summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, prohlásil, že americká armáda bude připravena, pokud bude Kim chtít provést jakoukoli „hloupou“ akci. Americké ozbrojené síly jsou „připraveny, pokud to bude nutné,“ řekl Trump.

  Kam dál?
  Schůzka Trumpa a Kim Čong-una se může opozdit (23.5. 2018)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Mattis: Americká armáda chce být údernější ve všech doménách

  Americká armáda chce být údernější ve všech doménách, včetně vesmíru, říká americký ministr obrany James Mattis. Změny podle Mattise začnou se změnami fungování Pentagonu. Ministerstvo obrany se totiž nyní podle něj neinspiruje nejlepšími metodami fungování v průmyslu.

  Ministerstvo přezkoumá měnící se charakter války, včetně záležitostí týkajících se umělé inteligence a aktivit ve vesmíru. „Hrozby, kterým Amerika čelí, se vyvíjí, a stejně tak se musí vyvíjet i naše velení,“ řekl Mattis. „Chceme udělat armádu údernější ve vesmíru, kybernetickém prostoru, na moři, na zemi i ve vzduchu.“

  Kam dál?
  Trump podporuje založení „vesmírných sil“ armády USA (2.5. 2018)

  Zdroj: Ministerstvo obrany USA

  abo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media