natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Scheffer: Rusko o protiraketách dezinformuje

  28. března 2007  13:44

  Scheffer: Rusko o protiraketách dezinformuje
  Rusko používá nepravdivé argumenty ohledně amerického plánu na protiraketový deštník, řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. „Způsob, jakým ruská vláda nahlíží na tuto problematiku nemá nic společného s realitou,“ oznámil Scheffer.

  Scheffer zpochybnil názor Rusů, že systém je namířen proti nim. „Skutečnost je taková, že tyto protirakety pro ruskou obranu nemají žádný význam. Na to, aby Rusko ohrozily, jsou příliš blízko,“ řekl. Systém je podle něj namířen proti případným útokům z větší vzdálenosti, například z Íránu.

  Generální tajemník dále zpochybnil obvinění, že USA s Ruskem nic nekonzultovaly. To, že se rozhovory mezi oběma stranami odehrály, připustil i předseda zahraničněpolitického výboru ruské Dumy, Konstantin Kosachev.  Ten ale dodal, že konzultace se netýkaly „koncepčních“ prvků. „Nechápu, jak může být systém v Polsku a České republice účinný. A umístění systému tak blízko ruských hranic znamená psychologickou hrozbu,“ vysvětlil.

  Čtěte také:
  Scheffer doporučil projednat štít s Ruskem
   
  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  USA: Štít pod NATO spadat nebude
  Raketová obrana USA nebude integrována do rámce NATO, oznámil tajemník amerického ministra obrany Brian Green. Důvodem je podle něj skutečnost, že by USA musely získat souhlas od všech členů Aliance. „Museli bychom dosáhnout jednomyslné shody, což je velmi náročné,“ vysvětlil Green. Vidět projekt v rámci Aliance si přáli někteří evropští lídři včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

  Green také odmítl výtky, že USA projekt nekonzultovaly s Ruskem. Washington prý o spolupráci s Moskvou usiluje a o programu ji informoval hned několikrát. „Vyjasnit Rusku naší obrannou politiku, plány a programy je zcela jistě v zájmu Spojených států,“ řekl. Sám prezident George W. Bush údajně nařídil státním činitelům, aby s Ruskem spolupracovali.

  Čtěte také:
  Německo varuje před rozštěpením Evropy
   
  Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)

  ---

  Afghánistán: Ofenzíva NATO zabezpečí rekonstrukci
  Jarní ofenzíva Aliance v Afghánistánu má specifický cíl – zajistit, aby v jihoafghánské přehradě Kajaki mohla být zavedena turbína. Oznámil to generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer. Mezi tisícovkami rekonstrukčních projektů v Afghánistánu má právě přehrada Kajaki největší strategický a psychologický význam, protože regionu poskytne ekonomické výhody.

  „Až bude turbína zprovozněna,“ oznámil Scheffer, „bude poskytovat elektrickou energii dvěma milionům lidí a jejich živnostem. Zajistí zavlažování pro stovky farmářů. A vytvoří zaměstnání pro dva tisíce lidí. Taliban útočí na tento projekt každý den s cílem jej překazit,“ vysvětlil Scheffer.

  Čtěte také:
  Ofenziva proti Talibanu je úspěšná

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

  ---

  NATO uvažuje o legalizaci afghánského opia
  Vzhledem k tomu, že dosavadní snahy o ničení opiové produkce v Afghánistánu se ukázaly být neúspěšnými a problém se zhoršuje, některé evropské vlády přišly s návrhem, aby byl obchod s opiem legalizován. Informoval o tom německý časopis Der Spiegel.

  Plán Německa, Francie a Itálie předpokládá, že farmáři by mohli svůj mák prodávat oficiálním kupcům za stejnou cenu, za jakou jej prodávali drogovým baronům. Produkt by pak mohl být prodán farmaceutickým společnostem.

  Dosavadní postup, který zahrnoval ničení makových polí, přinutil mnoho zoufalých farmářů ke vstupu do řad povstalců z Talibanu.

  Čtěte také:
  Sever Afghánistánu bude za pár let bez opia
  Británie: NATO musí likvidovat afghánské opium

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Aliance ocenila Bulhary za účast v operaci
  Osm bulharských vojáků obdrželo od Severoatlantické aliance medaile za svou účast v operaci Active Endeavour. Generál Jurgen Bornemann, který medaile předával, oznámil, že ačkoliv je Bulharsko novým členem Aliance, přispělo v rámci operace Active Endeavour k boji proti globálnímu terorismu.

  Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media