natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Scheffer je na návštěvě Gruzie

  3. října 2007  16:00

  Scheffer je na návštěvě Gruzie
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer je od středy na dvoudenní oficiální návštěvě Gruzie. Oznámil to gruzínský ministr zahraničí Gela Bežuašvili s tím, že se jedná o významnou návštěvu, během které se generální tajemník Severoatlantické aliance seznámí s výsledky úsilí, kterým se Gruzie snaží „klepat na dveře NATO“.

  Poté, co se stal prezidentem země v USA vzdělaný Michail Saakašvili, se Gruzie snaží začlenit do Severoatlantické aliance a Evropské unie a snížit svoji závislost na Rusku. Od vstupu do NATO si Tbilisi slibuje znovuzískání kontroly nad svými dvěma separatistickými provinciemi Abcházie a Jižní Osetie a nahrazení ruských mírových sil v zemi mezinárodním kontingentem.

  Čtěte také:
  Zpráva: Incident v Gruzii způsobilo ruské letadlo
  Rusko: Vstup Gruzie do NATO ohrozí vztahy

  Zdroj: RIA/Novosti (Rusko)

  ---

  USA podporují návrh na vyjednávání s Talibanem
  Spojené státy americké podporují nabídku Kábulu na uspořádání mírových rozhovorů s Talibanem. Považují však za beznadějné vyjednávat s nejtvrdším jádrem povstalců v Afghánistánu. Zástupce ředitele kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy na americkém ministerstvu zahraničí Kurt Volker prohlásil, že Washington vítá nabídku afghánského prezidenta Hamida Karzáího vést rozhovory s radikálními afghánskými skupinami za předpokladu, že se vzdají násilí.

  „Těm, kteří dříve byli bojovníky a nyní se chtějí vrátit do společnosti, by to mělo být umožněno,“ řekl Volker novinářům během své návštěvy Berlína s tím, že je však proti přizvání radikálů ke kulatému stolu. „V Afghánistánu jsou tvrdí radikálové, kteří nechtějí úspěšný Afghánistán, nevěří v lidská práva, chtějí v zemi znovu nastolit temný režim a jsou pro to schopni použít brutálních a násilných prostředků. S těmi nemůžeme vyjednávat, protože usilují o zničení země,“ dodal Volker.

  Afghánský prezident Hamid Karzáí nabídl vyjednávání vůdci Talibanu Mullovi Mohammadu Omarovi a radikálnímu válečnému vůdci Gulbuddinu Hekmatyarovi. Oba však odmítli vyjednávat do té doby, co budou v zemi přítomny zahraniční jednotky.

  Čtěte také:
  Karzáí je ochoten vyjednávat s Talibanem

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Castro radil Miloševičovi, aby se bránil náletům NATO
  Uzdravující se kubánský prezident Fidel Castro zveřejnil další článek věnující se tématu války v bývalé Jugoslávii. Tentokrát píše, že těsně před začátkem „neoprávněného útoku“ Severoatlantické aliance na Jugoslávii v roce 1999 poradil tehdejšímu srbskému vůdci Slobodanu Miloševičovi,  aby se útokům postavil. Ve své úvaze nazvané Nelegální války říše vysvětluje, že tuto zprávu zaslal Miloševičovi diplomatickou cestou v březnu 1999.

  V odeslané zprávě popsal kubánský vůdce hrozící nálety Severoatlantické aliance jako „velký zločin proti srbskému lidu a zároveň obrovskou chybu ze strany útočníků“. „Pokud takový brutální a neoprávněný útok v srdci Evropy není zastaven, reakce světa bude ještě větší a rychlejší než ta, kterou vyvolala válka ve Vietnamu,“ pokračuje zpráva uveřejněná na titulní straně deníku Granma, oficiálního nástroje propagandy kubánské komunistické strany.

  Čtěte také:
  Castro: Aznar požadoval bombardování srbských médií

  Zdroj: Serbianna (Srbsko)

  ---

  Raketový útok na německou základnu v Afghánistánu
  Taliban oznámil, že zaútočil na vojenskou základnu užívanou německými jednotkami ve Fajzabádu na severovýchodě Afghánistánu. Podle policie zase na jihu země zasáhl sebevražedný atentátník konvoj NATO.

  Místní představitelé potvrdili raketový útok na základnu civilně-vojenského německého PRT týmu, který si nevyžádal žádné oběti. Fazl Ahmad Nazari, šéf jednotky kriminálního vyšetřování provincie Badakšán, jejímž hlavním městem je právě Fajzabád, upřesnil, že na základnu byly vystřeleny dva raketově poháněné granáty z blízkého kopce.

  Tato informace byla později potvrzena také talibanským mluvčím Zabihullahem Mujahidem, který dodal, že rakety vypustili jejich mudžahedínové v rámci operace Nasrat (Vítězství) v severním Afghánistánu. Jedná se již o čtvrtý podobný útok na německé základny na severu země za poslední tři týdny.

  Čtěte také:
  Afghánistán: Útok na základnu NATO

  Zdroj: Monsters and Critics (Velká Británie)

  ---

  Jemen: Pátrání po přeživších odvoláno
  Jemen zrušil pátrání, které prováděli kanadští a další námořníci členských zemí NATO, po přeživších sopečné erupce na ostrově v Rudém moři. Pátrací akce skončila ve středu krátce po poledni místního času, upřesnil Ken Allen, mluvčí kanadského námořnictva.

  Posádce lodi HMCS Toronto se podařilo z vody zachránit jednoho přeživšího a vytáhnout dvě mrtvá těla. Další intenzivní pátrání ve vodách na sever od ostrova Jabal al-Tair nepřineslo žádný výsledek. Dosud se pohřešují dva jemenští vojenští představitelé, u kterých se již předpokládá, že jsou mrtví.

  Kanadská loď HMCS Toronto s alianční flotilou se v době sopečné erupce nacházela poblíž místa výbuchu, nyní již pokračuje dál v plavbě ke Středozemnímu moři.

  Čtěte také:
  Lodě NATO zachraňují přeživší po výbuchu vulkánu v Jemenu

  Zdroj: Canadian Press (Kanada)


   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media