natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Scheffer: Alianci čeká rušný rok

  20. prosince 2007  13:30

  Scheffer: Alianci čeká rušný rok
  Ke konci roku přednesl generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer projev, v němž poděkoval všem, kteří slouží v misích NATO. Riziko, které jim hrozí při plnění nebezpečných misí, vypovídá podle Scheffera mnohé o závazcích vůči bezpečnosti a stabilitě ve světě.

  Aliance by si podle Scheffera měla dát předsevzetí pro příští rok „být alespoň tak aktivní jako v roce uplynulém.“ Klíčová událost ji čeká již v dubnu: summit v Bukurešti. Na něm by se mělo jednat o dalším rozšíření NATO, o strategii v operacích v Afghánistánu a Kosovu a klíčových projektech zabývajících se hlavními bezpečnostními výzvami, kterým Aliance čelí. Mezi ně patří boj proti terorismu, protiraketová obrana či energetická a kybernetická bezpečnost.

  „Toto je dlouhý seznam cílů. Ale NATO je činná aliance. Napomáhá stabilitě, kde je zapotřebí. Buduje globální partnerství, kde to dává smysl. A působí jako unikátní fórum pro transatlantické konzultace o bezpečnostních otázkách. To vše, jako vždy, má zajišťovat bezpečnost občanů zemí NATO a širší mezinárodní komunity,“ shrnul Scheffer.

  Zdroj: NATO

  ---

  Australané nemohou čekat na posily NATO
  Australští politici se často chlubí výrazným posilováním svého kontingentu v Afghánistánu, zatímco nedostatečné příspěvky členů Severoatlantické aliance v boji proti Talibanu se stávají zdrojem jejich kritiky. Holandské rozhodnutí stáhnout se z provincie Uruzgan do července 2010 se tak stane testem nové australské vlády, která slíbila zachovat stávající kurz vůči Afghánistánu.

  Nizozemské síly podporují Australany letouny F-16, vrtulníky Apache a těžkým dělostřelectvem. Je velice nepravděpodobné, že by byl někdo ze spojenců schopen vzniklou mezeru zaplnit. Austrálii asi nezbude jiná možnost, než vyslat další bojové jednotky, včetně letectva.

  Australský ministr obrany Joel Fitzgibbon prohlásil, že Austrálie zváží navýšení svých sil v případě, že nejprve posílí své jednotky země NATO. Těžké boje v jižním Afghánistánu však mohou zapříčinit, že Austrálie nebude moci čekat na alianční posily. Stažení nizozemských jednotek v roce 2010 učiní pozici spojenců v oblasti neudržitelnou.

  Čtěte také:
  Austrálie varuje před krachem afghánské mise
  NATO naléhá na Nizozemce kvůli Afghánistánu
  Austrálie žádá posily pro Afghánistán

  Zdroj: Australian News (Austrálie)

  ---

  Švédsko otevře své stálé zastoupení v NATO
  Švédsko hodlá mít v roce 2008 své samostatné stálé zastoupení v Severoatlantické alianci. Doposud mělo svého zástupce na velitelství NATO, ale zastupování Švédska v samotné organizaci zastávalo velvyslanectví v Belgii. „Přeměna mise na plnoprávné zastoupení, které se očekává uprostřed roku 2008, odpovídá významu, které Švédsko přikládá spolupráci s NATO,“ uvedlo v prohlášení švédské ministerstvo zahraničí. Ačkoli Švédsko není členem NATO, spolupracuje s Aliancí v rámci Euro-atlantické rady partnerství (EAPC) a Partnerství pro mír (PfP).

  Svou ambasádu otevře Švédsko také v Kábulu, což je důležité už proto, že Afghánistán „je nejvýznamnějším příjemcem švédské rozvojové pomoci“. Nová ambasáda bude otevřena i v Súdánu a zastoupení v Minsku bude povýšeno na velvyslanectví, neboť význam Běloruska, jako jednoho z nejbližších sousedů Švédska, stále stoupá.

  Čtěte také:
  Finsko a Švédsko se chystají zapojit do NRF

  Zdroj: Local
  (Švédsko)


  ---

  EU a NATO rozhodnou o statusu Kosova
  Evropská unie a Severoatlantická aliance rozhodnou o statusu Kosova poté, co Rada bezpečnosti OSN nedokázala vyjednat kompromis mezi Bělehradem a Prištinou, oznámili evropští a američtí představitelé.

  Jak již dříve uvedl britský velvyslanec při OSN John Sawers, že srbská a kosovská prohlášení jasně ukazují na to, že spor nelze překonat, a proto by EU měla sama přijmout odpovědnost za rozhodnutí o statusu. Podle britského vyslance by měla být uznána nezávislost na bázi Ahtisaariho plánu.

  Ruský zástupce Vitalij Čurkin naopak požaduje, aby vyjednávání pokračovalo. „Rusko vyzývá Radu bezpečnosti, aby nechala rozhovory pokračovat. Věříme, že je tu stále reálná šance dosáhnout kompromisu.“ Čurkin také upozornil, že mise EU v Kosovu, která má být vyslána, bude bez mandátu Rady bezpečnosti nelegitimní.

  Čtete také:
  Kosovo zrychluje na cestě k nezávislosti
  EU chce pozdržet nezávislost Kosova

  Zdroj: Financial (Gruzie)

  ---

  Dvě třetiny Finů jsou proti členství v NATO
  Dvě třetiny Finů stále nesouhlasí s členstvím v Severoatlantické alianci. Průzkum veřejného mínění ukázal, že 69 % Finů je proti připojení. Jen 26 % si jich myslí, že by Finsko mělo zažádat o členství. Vstup Finska do NATO má nejsilnější podporu u  příznivců konzervativní Strany národní koalice. 

  Nejrozšířenějším důvodem proti členství v NATO je obava, že by finští vojáci museli bojovat v zahraničí. Většina Finů si také přeje zůstat mimo konflikt zájmů mezi velmocemi. Příznivci členství zase poukazují na to, že finské síly nejsou schopny samostatné obrany.

  Průzkum ale také ukázal, že narozdíl od minulého roku se Finové více kloní ke spolupráci s NATO. 68 % respondentů si myslí, že účast v Silách rychlé reakce NATO (NRF) je pozitivní.

  Čtete také:
  NATO: Finsko musí samo rozhodnout o vstupu do NATO
  Finsko snižuje obranné výdaje
  Experti: Ani EU ani NATO negarantují Finsku bezpečnost stoprocentně

  Zdroj: YLE News (Finsko)


   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media