natoaktual.cz

SACEUR: NATO musí nově vymezit reakce na nekonvenční hrozby

1. srpna 2014  15:16
 

Americký generál Philip Breedlove, vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě. | foto: U.S. National Guard

SACEUR: NATO musí nově vymezit reakce na nekonvenční hrozby

Severoatlantická aliance by měla redefinovat svůj klíčový závazek k obraně členských zemí před externí agresí tak, že bude nově brát v potaz nové a nekonvenční hrozby, jakými jsou kyberválka nebo operace nepravidelných milic. Myslí si to vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) generál Philip Breedlove. Anexe Krymu Ruskem a účast Moskvy v konfliktu na východě Ukrajiny podle něj ukazují, jak se hrozby v Evropě mění.

"Musíme domyslet, jak se budeme dívat na kyberválku, jak budeme přemýšlet o válce s nestátními aktéry, abychom byli schopni definovat moment, ve kterém NATO musí reagovat," uvedl SACEUR.

Kam dál?
Britští poslanci: Británie by se měla ujmout zavádění změn v NATO (31.7. 2014)
Lotyšský ministr stále doufá v základnu NATO v zemi (30.7. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Itálie a Černá Hora budou i nadále spolupracovat ve vojenské oblasti

Černohorská ministryně obrany Milica Pejanović Đurišić se setkala s náčelníkem štábu italského námořnictva Giuseppem De Georgim. Na schůzce ocenili vzájemnou spolupráci svých zemí ve vojenské oblasti. Đurišić vyzdvihla, že námořnictva obou států spolu velmi úspěšně spolupracují například v operaci Evropské unie s názvem ATALANTA nebo v rámci regionální iniciativy ADRION. Černohorští námořníci navíc mají možnost vyzkoušet si službu na italských lodích. Ministryně zároveň očekává plnou podporu Říma při reformách černohorských obranných struktur.

Admirál De Georgi vyzdvihl, že italská armáda bude i nadále pokračovat v posilování spolupráce mezi oběma zeměmi, a to konkrétně v námořní oblasti.

Kam dál?
Německo zablokuje vstup Černé Hory do NATO (2.4. 2014)

Zdroj: Balkans.com (Velká Británie)

---

Spolupracujte na klíčových otázkách, vyzval Kerry Abdulláha a Gháního

Šéf americké diplomacie John Kerry vyzval oba kandidáty na prezidenta Afghánistánu, aby spolupracovali v nejdůležitějších otázkách týkajících se jejich země. Kerry apeloval na Abdulláha Abdulláha a Ašrafa Gháního, aby nedávno dosaženou dohodu ohledně sdílení moci aplikovali pomocí výrazné spolupráce ve vládě nehledě na to, který z nich zvítězí a stane se prezidentem Afghánistánu. "Čas pro politiku vypršel. Nyní je čas na spolupráci. Není času nazbyt," napsal Kerry.

Kerrymu se před několika málo týdny podařilo dohodnout s oběma kandidáty na vytvoření vlády národní jednoty. Tímto postupem chce Kerry co možná nejvíce snížit riziko, že by po auditu výsledků prezidentských voleb byla ohrožena stabilita země.

Kam dál?
Afghánští prezidentští kandidáti souhlasí s přepočítáním hlasů (14.7. 2014)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Hamás chce, aby proti Izraeli zakročily také Hizballáh s Íránem

Palestinské hnutí Hamás vyzvalo libanonskou šíitskou organizaci Hizballáh stejně jako Írán k zapojení do boje proti Izraeli. "Doufáme, že dojde k otevření libanonské fronty a Izraeli budeme čelit společně. Není pochyb, že by odpor Libanonu znamenal velmi mnoho," uvedl za politickou kancelář Hamásu Mousa Abu Marzouk. Již minulý týden vůdce Hizballáhu Sajid Hasan Nasralláh přislíbil, že jeho organizace Gaze pomůže.

Marzouk zároveň poděkoval Kataru a Turecku za jejich diplomatickou a ekonomickou podporu Gaze.

Kam dál?
Ankara: Alianční radar nepomáhá Izraeli (24.7. 2014)

Zdroj: Al Arabiya (Spojené Arabské Emiráty)

---

Sankce vůči Rusku ublíží především Západu, myslí si odborníci

Poslední balík sankcí, které vůči Rusku přijaly USA a Evropská unie, ze všeho nejvíce uškodí Západu a současně upevní pozici ruského prezidenta Vladimira Putina. "Tyto sankce ve výsledku uškodí Londýnu stejně jako New Yorku, protože Rusové si poprvé uvědomí, že ve skutečnosti mohou žít bez globálního finančního systému," domnívá se bankovní expert Ralph Silva. "Výsledkem sankcí je zesílení pozice Putina. Ruská veřejnost ho vidí jako ochránce a pokud se země přes tyto sankce přenese, bude jeho pozice ještě silnější," dodal Silva.

Omezení by podle londýnského finančního analytika Chrise Skinnera mohla způsobit, že ruský kapitál nebude nadále směřovat do Evropy, ale mohl by skončit například v Hong Kongu nebo Šanghaji.

Kam dál?
Rusko má u hranic s Ukrajinou 15 000 vojáků, varují Američané (28.7. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek