Růženec chrání vojáky jedné britské rodiny
Devatenáctiletého britského vojáka Glenna Hocktona zachránil v Afghánistánu růženec od stoupnutí na nášlapnou minu. Ten samý růženec přitom zachránil život už jeho pradědečkovi ve druhé světové válce.
Hockton byl na patrole po provincii Hílmand v jižním Afghánistánu, když se shýbnul pro růženec, který mu spadnul z krku. Právě v ten moment si všimnul, že stojí vedle miny. Poté na svém místě stál dalších 45 strašných minut, než ho jeho kolegové vysvobodili.
Růženec přitom údajně zachránil život již jeho pradědečkovi Josephu "Sunny" Trumanovi před 65 lety. Truman byl tehdy válečný zajatec, který byl přinucen ustupovat před přibližujícími se spojeneckými armádami. Jeho vnučka Sheri vypráví: "Dědeček zrovna přecházel pole se svojí četou. Sehnul se, aby něco zvedl – a stal se jediným, kdo přežil náhlý bombový útok. Věc, kterou sebral, byla růženec."
Zdroj: The Daily Express (Velká Británie)
Australané získali posty ve velení ISAF v Uruzganu
Australané získali vysoké posty na velitelství ISAF v jižním Afghánistánu poté, co se z této země začali stahovat holandští vojáci. Austrálie byla původně požádána o převzetí velení nad celou provincií Uruzgan, to ale odmítla kvůli "nedostatkům v logistice".
Velitelem "Kombinovaného týmu Uruzgan" sice bude americký plukovník James Creighton, ale jeho zástupcem bude australský podplukovník Jason Blain. Velitelem alianční základny v provincii Uruzgan bude také Australan.
Zhruba 1 550 vojáků australských obranných sil v Afghánistánu i nadále zůstane pod australským, ne aliančním velením. Američané a Australané tvoří většinu vojáků v Uruzganu, podporu jim dělají specialisté ze Singapuru, Slovenska a Nového Zélandu.
Čtěte také:
Tajné dokumenty: Australané spolupracují s afghánskými vyděrači
Australští vojáci nejspíše opustí Afghánistán
Zdroj: The Australian (Austrálie)
---
Petraeus vydá směrnici pro jednotky ISAF
Vrchní velitel sil ISAF v Afghánistánu generál David Petraeus pravděpodobně brzy vydá novou tajnou taktickou směrnici, ve které vyjádří, jak by podle něj měly probíhat letecké a pozemní operace v Afghánistánu. Směrnice by podle něj měly určovat, kdy lze použít prostředky způsobující velké oběti jako jsou bomby, letecká podpora a útočné vrtulníky.
Podle zdrojů televize CNN se generál Petraeus nechystá zásadně změnit směrnice svého předchůdce generála Stanleyho McChrystala, spíše chce vyjasnit některá pravidla ohledně ochrany civilistů. Směrnice by tak měla hovořit o podmínkách, za jakých jednotky musí mít povolení k zaútočení v sebeobraně.
Podle jednotek ISAF některé směrnice generála McChrystala kvůli ohledům na afghánské civilisty omezovaly jejich možnost se bránit.
Čtěte také:
Petraeus přezkoumá afghánské direktivy po McChrystalovi
Za zvýšeným počtem obětí v Afghánistánu stojí intenzivnější boje
Zdroj: CNN (USA)
Di Paola: Obávám se o životy afghánských spolupracovníků ISAF
Předseda Vojenského výboru NATO admirál Giampaolo Di Paola prohlásil, že se obává o životy lidí zmíněných v dokumentech o válce v Afghánistánu, které zveřejnila organizace Wikileaks. Dokumenty hovoří o afghánských informátorech a dalších lidech spolupracujících s americkými a aliančními jednotkami v Afghánistánu. Těm nyní hrozí nebezpečí ze strany Talibanu.
Podle Di Paoly by dokonce i v demokratických společnostech měly některé dokumenty zůstat tajné. Di Paola nicméně dodal, že v dokumentech nebylo nic nového co se týká obecně mise v Afghánistánu, a vyzval k uklidnění.
Čtěte také:
Informace z Wikileaks nejsou překvapivé, tvrdí ministr
Kauza Wikileaks: Taliban varoval afghánské informátory ISAF
Tajné dokumenty o válce v Afghánistánu se dostaly na veřejnost
Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)
Nový START může zlepšit vztahy NATO a Ruska
Ratifikace smlouvy nazývané Nový START americkým Senátem by mohla pomoci znovu otevřít zatím uzavřená strategická témata mezi Spojenými státy americkými a Ruskem stejně jako mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem.
Ratifikaci dohody budou možná v americkém Senátu zdržovat Republikáni. Mohla by však pomoci pokročit ve vyjednávání ohledně evropské protiraketové obrany, která by byla součástí té americké. Proti ní se Rusko opakovaně vymezovalo.
Zdroj: The Christian Science Monitor (USA)