natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko zvažuje zásobovací trasu NATO do Afghánistánu

  19. března 2008  16:28

  Rusko zvažuje zásobovací trasu NATO do Afghánistánu
  Rusko brzo oznámí, zda povolí Severoatlantické alianci dopravovat zásoby do Afghánistánu přes své území a vzdušný prostor, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „V reakci na žádost Bruselu jedná nyní naše ministerstvo obrany s ministerstvem zahraničí a věřím, že výsledky budou brzy známy,“ uvedl Lavrov.

  O víkendu NATO oznámilo, že je velmi blízko k dohodě s Ruskem. Mluvčí Aliance řekl, že dohoda o trasách přes Rusko může být zveřejněna na summitu NATO v Bukurešti, kterého se zúčastní i prezident Vladimir Putin.

  Lavrov požádal NATO o spolupráci se Společenstvím nezávislých států v boji proti pašování drog. „Toto by mohlo zásadně zvýšit efektivitu boje s pašováním drog a s teroristickou hrozbou vycházející z afghánského teritoria. Doufáme v konstruktivní odpověď na náš návrh v dohledné době,“ řekl Lavrov. NATO a Rusko již spolupracují při výcviku afghánských a středoasijských příslušníků protinarkotických jednotek.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Kanada a Japonsko uznaly Kosovo
  Kanada a Japonsko uznaly kosovskou nezávislost. Kvůli tomu Srbsko okamžitě odvolalo své velvyslance z obou zemí. Kanadský ministr zahraničí Maxime Bernier řekl, že Kanada následovala proud, který vyvolalo významné množství zemí, včetně mnoha kanadských spojenců. V prohlášení japonského ministerstva zahraničí je vyjádřena touha, aby toto uznání nenarušilo přátelské vztahy se Srbskem.

  V úterý musely francouzské jednotky NATO čelit v kosovské Mitrovici Srbům, kteří na ně házeli kamení. Násilí zasáhlo Mitrovici už v pondělí, když policie OSN a jednotky NATO vytlačily Srby z budovy soudu. Při nepokojích byl zabit jeden ukrajinský voják a dalších sto lidí bylo zraněno.

  Čtěte také:
  Jednotky NATO obklíčily okupovaný kosovský soud

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  NATO se obává reakcí na film proti Koránu
  Severoatlantická aliance se obává prudké reakce na holandské video kritizující Korán a žádá proto afghánské vůdce o podporu, řekl vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě John Craddock. Holandský pravicový politik Geert Wilders tvrdí, že Korán je fašistická kniha, která povzbuzuje k násilí, a navzdory protestům plánuje svůj patnáctiminutový film zveřejnit.

  Craddock se obává, že povstalci v Afghánistánu mohou využít toto video k zažehnutí nenávisti vůči jednotkám NATO v Afghánistánu, obzvláště pak k holandskému kontingentu na jihu země. „Problémem jsou extrémisté. Oni toho chtějí využít jako své výhody,“ řekl Craddock. „Vyzvali jsme afghánské vůdce: Nečiňte za to vojáky zodpovědné, není to spravedlivé… Myslím, že ti vůdci to chápou.“

  Okolo patnácti tisíc lidí v Afghánistánu proti filmu protestovalo již začátkem měsíce, přičemž byly zapalovány holandské a dánské vlajky. Holandsko se obává, že odvysílání filmu by mohlo vyvolat podobné nepokoje, jaké propukly v reakci na karikatury proroka Mohameda v dánských médiích, a proto vláda vyzvala Wilderse, aby film nevysílal.

  Čtěte také:
  Kontroverzní film o Koránu znepokojuje NATO
  Afghánci protestují proti dalšímu zveřejnění karikatur

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rusko obnovilo letecké spojení s Gruzií
  Moskva souhlasila s obnovením letecké dopravy mezi Ruskem a Gruzií. V prohlášení ruského ministerstva dopravy stojí, že Rusko obnoví letecké spojení 25. března díky tomu, že Gruzie souhlasila se zaplacením dluhu za navigační služby, které jejím letadlům Rusko poskytovalo.

  Rusko přerušilo letecké spojení s Gruzií v říjnu 2006 poté, co Gruzie obvinila čtyři ruské důstojníky ze špionáže. Moskva sice zdůvodňovala svou blokádu ekonomickými důvody, nicméně ruské vztahy s Gruzií byly napjaté již od roku 2003, kdy se dostal k moci prezident Michail Saakašvili se svojí prozápadní politikou.

  V poslední době se objevují snahy o zmírnění napětí. Ruský prezident Vladimir Putin se setkal se Saakašvilim během summitu představitelů bývalých sovětských národů minulý měsíc v Moskvě.

  Čtěte také:
  Rusko varuje NATO kvůli gruzínským regionům
  Rusko varuje Gruzii před vstupem do NATO

  Zdroj: Houston Chronicle (USA)

  ---

  Při náletu zahynuli jen vzbouřenci, tvrdí NATO
  Severoatlantická aliance odmítá tvrzení, že během náletu v provincii Hílmand byli zabiti i civilisté. NATO tvrdí, že bylo zabito dvanáct povstalců v izolované oblasti Sanginského okresu v Hílmandu. Letecký útok byl podniknut poté, co ozbrojenci napadli koaliční síly.

  Podle Aliance nenasvědčuje nic tomu, že by došlo k nějakým civilním obětem. Místní obyvatelé však tvrdí, že o život přišlo nejméně padesát lidí, při čemž alespoň polovina z nich byli civilisté.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media