natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko využívá Sýrii ke svému posilování ve Středozemním moři, říká NATO

  9. května 2018  14:14

  Nácvik na oslavy ruského Dne námořnictva v Něvské zátoce u Petrohradu | foto: mil.ru

  Rusko využívá Sýrii ke svému posilování ve Středozemním moři, říká NATO

  Své vojenské role v Sýrii Moskva využívá k posílení vojenské přítomnosti v oblasti východního Středomoří, region je tudíž „velmi přeplněný“, uvedl námořní velitel Severoatlantické aliance pro jižní Evropu admirál James Foggo.

  Ruský prezident Vladimir Putin „využil zoufalství syrského prezidenta Bašára Asada k expanzi ruské vojenské moci za syrské hranice,“ prohlásil admirál Foggo. Připomněl také „nebezpečné a neprofesionální“ události, do kterých se zapojily ruské letouny v průběhu syrského konfliktu.

  Kam dál?
  NATO vyhodnocuje rostoucí potenciál ruského námořnictva (4.5. 2018)

  Zdroj: B 92 (Srbsko)

  ---

  Stoltenberg: Pokud Makedonie vyřeší spor o jméno, obdrží pozvánku do NATO

  Makedonie bude formálně přizvána ke vstupu do Severoatlantické aliance, pokud Atény a Skopje dosáhnou dohody ve sporu o název Makedonie, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Je zde „silná politická podpora“ pro vyřešení rozepře, vyzdvihl Stoltenberg. K otázce současných napjatých vztahů mezi Řeckem a Tureckem vyjádřil Stoltenberg své znepokojení a víru, že Aliance by mohla skrze dialog a spolupráci pomoci svár urovnat.

  Kam dál?
  Ministři obrany USA a Makedonie potvrdili obranné partnerství (4.5. 2018)

  Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

  ---

  Ukrajinský ministr obrany: Přezbrojení našich sil na standardy NATO bude dlouhá práce

  Současný omezený ukrajinský rozpočet na obranu brzdí tempo přezbrojování ukrajinských ozbrojených sil na standardy Severoatlantické aliance, přechod na zbraně nového standardu bude představovat dlouhý proces a bude pokračovat i po roce 2020, prohlásil ukrajinský ministr obrany Stěpan Poltorak.

  „Máme v plánu dosáhnout standardů NATO do roku 2020. Koncem roku 2018 dokončíme reformu ministerstva a poté se zaměříme na ozbrojené síly,“ upřesnil ministr. „Obecně vzato, nevidím jakákoliv zvláštní rizika ohrožující náš plán, s výjimkou přezbrojení, na které nám současný rozpočet neposkytuje dostatek prostředků,“ uzavřel ministr.

  Kam dál?
  Ukrajina Alianci nabízí zajištění letecké přepravy místo Ruska (27.4. 2018)
  Ukrajina se přibližuje standardům NATO, musí ale ještě provést reformy (25.4. 2018)

  Zdroj: Interfax (Ukrajina)

  ---

  Moskva uspořádala velkolepou vojenskou přehlídku

  Při příležitosti výročí Dne vítězství pořádá Rusko na moskevském Rudém náměstí tradiční vojenskou přehlídku oslavující kapitulaci nacistického Německa ve druhé světové válce. Do průvodu se zapojilo zhruba 12 500 vojáků, 73 letounů a 120 vozidel, uvádí ruský státní tisk. Vůbec poprvé se zde představuje stíhací letoun typu Su-57 vybavený technologií stealth a nadzvuková střela Kh-47M2 „Kinžal“, které Moskva odhalila začátkem března. K vidění byla také balistická střela YARS, systém Armata, bezpilotní bojový systém Uran-9 a další.

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Americké jednotky se připravují na možné incidenty po vypovězení dohody s Íránem

  Síly Spojených států a partnerů v regionu Blízkého východu jsou připraveny na jakékoliv provokace plynoucí z vypovězení Íránské jaderné dohody prezidentem USA Donaldem Trumpem, uvedl zástupce velitele pro strategii a podporu CJTF-OIR (Kombinované společné úkolové síly – operace Inherent Resolve) britský generál Felix Gedney. Zhruba 2 000 vojáků USA v Sýrii a 5 000 v Iráku již bylo posíleno připlutím letadlové lodi Harry S. Truman do východního Středomoří. Plavidlo zahájilo letecké útoky proti cílům hnutí Islámský stát (IS) 3. května.

  „Dosud jsme nepozorovali žádnou změnu“ v rozložení sil syrského režimu nebo zástupců Ruska a Íránu, nicméně „pozorně sledujeme veškeré hrozby pro naše síly,“ prohlásil Gedney. „Zachováváme si právo na sebeobranu,“ dodal generál s tím, že „věří v udržení bezpečnosti sil operujících v Iráku a Sýrii“ proti IS.

  Kam dál?
  Pompeo varuje Evropu ohledně dohody s Íránem (30.4. 2018)

  Zdroj: Military.com (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media