natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko slibuje pragmatickou odpověď na rozšiřování NATO

  3. dubna 2008  19:45

  Rusko slibuje pragmatickou odpověď na rozšiřování NATO
  Rusko odpoví pragmaticky na jakékoli další rozšiřování Severoatlantické aliance posílením své obranné a ekonomické moci, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Rozšíření NATO nebude ponecháno bez odpovědi,“ řekl Lavrov. „Budeme ale reagovat pragmaticky.“ Moskva se ostře staví proti připojení Ukrajiny a Gruzie do NATO, čímž by došlo k rozšíření sféry vlivu Aliance.

  Minulý týden schválila ruská Duma rezoluci, podle níž má Moskva uznat nezávislost odštěpeneckých gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie. Lavrov zákonodárcům slíbil, že se jejich rezolucí bude pečlivě zabývat. „Nemůžeme ignorovat názor Dumy. Nicméně zahraniční politika je vytvářena prezidentem ruské federace a prezident již řekl, že Rusko uznává teritoriální integritu Gruzie,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

  Čtěte také:
  Lavrov: Odmítáme rozšíření NATO i protiraketový systém USA
  Medveděv varuje před rozšířením NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Bush narazil na odpor ohledně členství Gruzie a Ukrajiny
  Americký prezident George W. Bush na summitu NATO v Bukurešti usilovně loboval za rozšíření Severoatlantické aliance o Ukrajinu a Gruzii, ale nenašel mezi spojenci dostatečnou podporu. Ukrajina a Gruzie by podle Bushe měly být pozvány do aliančního programu Akční plán členství (MAP), který připravuje kandidátské státy na členství v Alianci. Ostře proti tomu se však staví německá a francouzská vláda.

  Během středeční večeře nebylo dosaženo závěrečného rozhodnutí, oznámil americký diplomat, nicméně všechny strany souhlasily, že je důležité nechat Gruzii a Ukrajině dveře otevřené. Podle německého diplomata se proti Bushovu plánu postavilo sedm členů Aliance. Německo a Francii podpořily Itálie, Maďarsko a země Beneluxu. Bush prý uznal, že jeho pozice nemá dostatečnou podporu, a požádal své poradce o nalezení kompromisu, který by povzbudil Ukrajinu a Gruzii, aniž by vstoupily do Akčního plánu členství.

  „Debata probíhala především mezi Evropany,“ řekl americký diplomat. „Byl to docela rozkol, ale rozkol v dobrém smyslu.“

  Čtěte také:
  USA prosazují členství Ukrajiny a Gruzie v NATO
  Bushovi se před summitem nedaří přesvědčovat spojence

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  NATO souhlasí s pozváním Chorvatska a Albánie do Aliance
  Čelní představitelé zemí Severoatlantické aliance souhlasí s pozváním Chorvatska a Albánie, aby se připojily k Alianci, oznámil mluvčí NATO James Appathurai. „Existuje konsensus pro dvě ze tří zemí, aby jim již zítra bylo nabídnuto pozvání k započetí přístupových rozhovorů,“ řekl ve středu Appathurai.

  U Makedonie, která je třetí z kandidátských států, lídři doufají, že bude moci být pozvána hned, jak to bude možné. Zatím však jejímu pozvání brání řecké veto. Řecko hodlá vetovat makedonské členství, dokud Makedonie nezmění své oficiální jméno. Řekové se obávají, že ústavní název bývalé jugoslávské republiky – Republika Makedonie – může vytvářet teritoriální nároky na řeckou severní provincii Makedonie. Skopje však stále odmítá své oficiální jméno kvůli členství v NATO měnit.

  Čtěte také:
  Poslední návrh na vyřešení makedonského sporu před summitem
  Makedonci měnit jméno kvůli NATO nechtějí

  Zdroj: The Hindu (Indie)

  ---

  Malta nikdy nevstoupí do NATO, řekl její premiér
  Premiér Malty Lawrence Gonzi prohlásil, že rozhodnutí vlády znovu se připojit k Partnerství pro mír (PfP) bylo učiněno současně se slibem, že Malta nikdy nevstoupí do Severoatlantické aliance. Podle premiéra Gonziho členství v PfP umožní Maltě účastnit se setkání na nejvyšší úrovni mezi EU a NATO.

  „Vláda se rozhodla znovu vstoupit do PfP, aniž bychom měli zájem vstupovat do NATO,” řekl Gonzi a dodal, že „Malta nikdy nedovolí, aby její jednotky byly vysílány do akce.”

  S ohledem na rozhodnutí vlády byl premiér Gonzi pozván generálním tajemníkem NATO na zítřejší setkání Rady euro-atlantického partnerství v Bukurešti. Součástí agendy bude právě žádost Malty o připojení se k programu PfP.

  Malta se znovu připojí k PfP

  Zdroj: di-ve (Malta)

  ---

  NATO varuje před válkou na internetu
  Na summitu NATO v Bukurešti se diskutovalo o roli, kterou by Aliance měla hrát při boji s tzv. kyberterorismem. NATO se musí připravit na tzv. i-válku, systematické útoky na webové stránky, kvůli nimž může být narušen celosvětový obchod, varuje Johny Ryan z Institutu mezinárodních a evropských otázek.

  Ještě významnějším problémem může být zabezpečení zranitelné energetické infrastruktury. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer má vypracovat strategický koncept, který by definoval roli Aliance při jednání s touto hrozbou.

  NATO se také začíná zabývat změny klimatu. Scheffer řekl, že je nutné, aby Aliance byla připravena chránit vodní a potravinové zdroje a čelit ekonomické a politické nestabilitě, která bude provázet spory o zásoby vody.

  Jakýkoli pokus dostat nové hrozby do popředí pravděpodobně narazí na odpor členů Aliance, kteří si přejí, aby se NATO vrátilo ke svým základům, soudí Jalianne Smith z Centra pro strategická a mezinárodní studia. „Je těžké uvěřit, že by bylo NATO schopné dosáhnout konsensu o jakémkoli z těchto problémů,“ dodala.

  NATO: Kyber terorismus je celosvětovou hrozbou


  Zdroj: Detroit Free Press
  (USA)

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media