natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko a NATO se spojí proti terorismu

  11. listopadu 2005  23:29

  Rusko a NATO se spojí proti terorismu
  Severoatlantická aliance plánuje uspořádat s Ruskem společné vojenské cvičení. Vzájemně též chtějí projednat své protiteroristické programy. V této oblasti bude poprvé Rusko s aliancí spolupracovat příští rok, uvedl viceadmirál Valentin Kuzněcov, ruský vojenský zástupce v Bruselu.

  Příští týden by o budoucí spolupráci měli v belgickém Monsu jednat ruský náčelník generálního štábu Juri Balujevski a vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál James Jones. V roce 2006 by se pak Rusko mělo zapojit protiteroristické operace ve Středomoří a u Moskvy se uskuteční společné letecké cvičení.

  Zdroj: Science Daily (USA)

  ---

  NATO otvírá nové centrum elektronického boje
  Na britské námořní základně v Yeoviltonu bylo zřízeno nové moderní působiště pro Skupinu druhů vojsk NATO pro zabezpečení elektronického boje (NATO's Multi-Service electronic Warfare Support Group - MEWSG). Účelově navržená budova byla oficiálně otevřena admirálem Jonathonem Bandem, velitelem spojenecké námořní složky v Northwoodu. Ten ji v proslovu označil za nové středisko všech činností elektronického boje aliance.

  Schopnost řízení elektronických sítí je důležitou částí moderní války a základním pilířem operačních postupů aliance. MEWSG by se mělo zapojit do více než 80 aliančních i národních cvičení ročně. Aktivně by se mělo též účastnit ověření operačních schopností Sil rychlé reakce NATO.

  Zdroj: NATO

  ---

  Scheffer odsoudil útoky v Jordánsku
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer označil bombové útoky v Jordánsku za "nesmyslné ničení". Sebevražední teroristé se zaměřili na tři luxusní hotely v hlavním městě Jordánska Ammánu, ve kterých se často ubytovávali západní turisté. Při útocích zahynulo nejméně 56 lidí.

  Scheffer též vyjádřil králi Abduláhovi a jordánskému lidu soustrast a postiženým popřál rychlé zotavení. Zároveň potvrdil odhodlání Severoatlantické aliance a celého mezinárodního společenství pokračovat v boji proti terorismu.

  Zdroj: NATO, Defense News (USA)

  ---

  NATO udělilo Koreji kód na zboží
  Severoatlantická aliance umožnila Jižní Koreji značit své zbrojní výrobky národním kódem "37". Pod tímto číslem budou jihokorejské produkty registrovány u Agentury NATO pro údržbu a zásobování. Ta má nyní na seznamu na 38 tisíc jihokorejských výrobků, které však nejsou označeny kódem země. Toto rozhodnutí agentury by mělo pomoci korejskému zboží získat lepší pozici na světovém trhu.

  Jižní Korea je po Austrálii, Brazílii a Singapuru čtvrtým státem mimo NATO, který toto právo získal.

  Zdroj: Korea.net (Korea)

  ---

  Bulharsko odmítá misi NATO v Pákistánu
  Bulharsko se nezúčastní rekonstrukční mise Severoatlantické aliance v Pákistánu. Hlavním důvodem je nedostatek peněz. Měsíc působení bulharského týmu by vyšel na 1,5 milionu leva (přes 20 milionů Kč), přičemž mise má trvat přinejmenším půl roku. Uvedl to bulharský ministr obrany Vesselin Bliznakov. Vojáci jsou ale k dispozici a připravení k odletu, pokud armáda získá dostatek peněz.

  Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media