natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ruská Duma schválila zmrazení dohody o zbrojení

  8. listopadu 2007  15:16

  Ruská Duma schválila zmrazení dohody o zbrojení
  Ruská státní duma jednohlasně odsouhlasila, že Rusko odstoupí od klíčové evropské smlouvy stanovující limity pro zbrojení. Dolní komora se tak podle očekávání postavila za iniciativu prezidenta Vladimira Putina. Je takřka jisté, že návrh podpoří i horní komora ruského parlamentu a Moskva opravdu dočasně odstoupí od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). Putin poprvé pohrozil odstoupením od této dohody v dubnu v kontextu s rostoucí ruskou nespokojeností nad americkými plány protiraketové obrany.

  Smlouva, uzavřená roku 1990, stanovovala limity pro konvenční zbrojení států NATO a Varšavské smlouvy. Po rozpadu SSSR se ale změnila strategická rovnováha a dohoda byla roku 1999 revidována. Rusko doplněnou dohodu ratifikovalo roku 2004, ale USA a další státy NATO ji ratifikovat odmítly na protest proti tomu, že Moskva nesplnila svou povinnost stáhnout své jednotky z Gruzie a separatistické republiky Podněsteří v Moldávii.

  V květnu si prezident Putin stěžoval, že státy NATO „plní východní Evropu novými zbraněmi“ a upozornil, že na to Rusko odpoví.

  Čtěte také:
  Německo a Francie žádají Rusko o udržení dohody o zbrojení

  Zdroj: Moscow Times (Rusko)

  ---

  EU a NATO se obávají o Gruzii
  Evropská unie a Severoatlantická aliance vyjádřily znepokojení nad vývojem v Gruzii, kde úřady reagovaly na protistátní protesty v Tbilisi vyhlášením výjimečného stavu. EU do země již vyslala zvláštního velvyslance.

  Šéf evropské diplomacie Javier Solana vyzval k poklidnému vyřešení konfliktu mezi prozápadní vládou a opozicí. „Všechny strany by měly obnovit dialog a zdržet se akcí, které by přispěly ke zvýšení napětí. To je nejlepší cesta z krize,“ vysvětlil Solana poté, co telefonicky hovořil s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim. Podobné hlasy se ozvaly i ze Severoatlantické aliance, jejímž členem se Gruzie chce stát, a z Washingtonu.

  Čtěte také:
  Rusko: Vstup Gruzie do NATO ohrozí naše vztahy

  Zdroj: DDT-NET.COM (Belgie)

  ---

  Bush se „nezlobí“ na neochotné spojence z NATO
  Americký prezident George W. Bush oznámil, že nemá problém se spojenci z NATO, kteří odmítají poskytnout své síly pro boje na jihu Afghánistánu. Prezident to řekl v rozhovoru, který předcházel jeho setkání s německou kancléřkou Angelou Merkel, která přicestovala na prezidentův ranč v Texasu. Jeho výrok byl ale v rozporu s kritickými hlasy, které jsou slyšet z jiných států i z Bushovy vlastní administrativy.

  Německo patří společně s Francií, Itálií a Španělskem mezi státy, které povolují působení svých vojáků pouze v relativně klidných oblastech na afghánském severu. Jediné státy NATO, které své vojáky posílají do bojů v jižních provinciích, jsou USA, Kanada, Nizozemí a Británie. Tato otázka vyvolala v Alianci rozpor mezi oběma skupinami států.

  Čtěte také:
  Scheffer navrhuje „rotování“ jednotek v Afghánistánu
  Státy NATO přispějí více k afghánské misi

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Polský generál: Taliban se inspiruje Irákem
  Pokrok sil Severoatlantické aliance v Afghánistánu je ohrožen povstalci z Talibanu, kteří jsou stále lépe cvičeni a těší se z podpory zahraničních bojovníků. Prohlásil to polský generál Marek Tomaszycki. „Jsou velmi bystří, takže musíme být velmi opatrní a brát je velmi vážně.“ Navzdory úspěchům koaličních vojsk je prý Taliban lépe připravený, než byl před rokem. „Přibývá příkladů toho, že taktika použitá v Iráku je importována do Afghánistánu,“ uvedl  polský generál. Navzdory tomu se ale podle něj situace zlepšuje.

  Tomaszycki až do minulého měsíce vedl 1200 polských vojáků, kteří společně s Američany bojovali na východě Afghánistánu proti Talibanu a zahraničním bojovníkům napojeným na al-Káidu. Podle generála je v provinciích Ghazni a Paktika, kde Poláci působili, zhruba stovka zahraničních bojovníků, především Arabů, Čečenců a Tádžiků, kteří měli dobrý výcvik a kvalitní vybavení.  Polsko své vojáky do Afghánistánu poslalo v březnu. Vyslyšelo tak volání NATO po posilách pro boj s Talibanem.

  Čtěte také:
  Síly NATO vytlačily Taliban z Kandaháru

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Spolupráce NATO s Pákistánem pokračuje
  Síly NATO v Afghánistánu pokračují ve spolupráci s Pákistánem navzdory současné krizi, která zemi zachvátila.

  „Je to důležité, protože ať se v Pákistánu děje cokoliv, musíme pokračovat v úsilí zarazit přeshraniční podporu Talibanu,“ oznámil mluvčí Aliance James Appathurai. Dodal ale, že NATO pozorně sleduje situaci v Pákistánu, kde prezident Parvíz Mušaraf vyhlásil výjimečný stav.  Aliance si podle něj přeje, aby se Pákistán co nejdříve navrátil k demokracii.

  Čtěte také:
  Velitel povstalců zabit na afghánsko-pákistánských hranicích
  Britští liberálové chválí Pákistán

  Zdroj: Xinhua (Čína)

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media