natoaktual.cz

Ruská armáda v Sýrii znepokojuje Francouze, Brity i NATO

25. září 2015  14:32
 

Ilustrační foto. Společné cvičení flotily NATO s ruským námořnictvem. | foto: MARCOM

Ruská armáda v Sýrii znepokojuje Francouze, Brity i NATO

Francie, Velká Británie a Severoatlantická aliance se obávají zvýšené vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii. „Tato zvýšená ruská přítomnost v Sýrii jen dále zkomplikuje nynější již tak komplikovanou a nelehkou situaci,“ uvedl britský ministr obrany Michael Fallon. Obavy vyjádřil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož by Rusové měli vyjasnit, jaký mají v Sýrii záměr.

Tyto komentáře přišly poté, co Moskva oznámila, že její námořnictvo provede během tohoto měsíce a v říjnu námořní manévry ve východním Středomoří.

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

---

Šéf NATO: Moskva by měla v Sýrii hrát konstruktivní roli

Rusko by mělo podle šéfa NATO hrát v Sýrii konstruktivní roli v boji proti organizaci Islámský stát. „Kvůli nárůstu ruské aktivity v Sýrii je zapotřebí zajistit, aby Moskva hrála konstruktivní roli a aby spolupracovala s koalicí vedenou USA,“ řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Prvním krokem by měla být diskuze mezi Ruskem a Spojenými státy, během níž se vyjasní ruský záměr.

Stoltenberg se vyjádřil také k roli Ruska na Ukrajině. Rusko podle něj nemůže očekávat přerušení sankcí ze Západu, dokud nezajistí plnou implementaci minské dohody o příměří.

Kam dál?
NATO se obává aktivity na ruské námořní základně ve Středomoří (17.9. 2015)

Zdroj: News Yahoo (USA)

---

NATO a Ukrajina posilují vědeckou spolupráci

Severoatlantická aliance a Ukrajina posilují svou spolupráci v oblasti vědy v rámci aliančního Programu vědy pro mír a bezpečnost (SPS Programme). Zde spolu komunikují a pracují vědci a experti z Ukrajiny a členských zemí NATO, kteří se společně snaží podpořit výzkum a vytváření kapacit na Ukrajině.

Science for Peace and Security Programme

Oficiální stránka aliančního programu „Věda pro mír a bezpečnost“

Krize na Ukrajině poznamenala tamní vědeckou sféru opravdu silně. Celkem 26 univerzit a institutů včetně 12 000 výzkumníků a vyučujících bylo přemístěno z okupovaných oblastí do jiných částí státu. Velká část vědecké infrastruktury, například knihovny a laboratoře, však musela zůstat na místě. Anexí Krymu Ukrajina přišla o devět velkých výzkumných institutů.

„Jedině mezinárodní spolupráce nám může pomoct vyřešit tyto problémy,“ uvedl náměstek ukrajinského ministra vědy a výzkumu Maxim Strika. „Velice si alianční podpory ceníme. Jsme pyšní, že teď můžeme být prvním příjemcem programu SPS,“ dodal Strika. V současné době se spolupráce NATO a Ukrajiny v rámci tohoto programu zaměřuje na projekty v oblasti kyberobrany, energetické bezpečnosti, obrany proti chemickým, biologickým a jaderným hrozbám.

Kam dál?
NATO podepsalo dohodu s ukrajinskou vládou (23.9. 2015)

Zdroj: NATO

---

IS pomalu získává rakety, varuje americký diplomat

Organizace Islámský stát získává balistické střely, varoval zástupce amerického ministra obrany při NATO Robert Bell. „Tato teroristická organizace již prokázala, že je schopná tyto zbraně získat a použít je proti Alianci a jejím spojencům,“ dodal Bell. Jeho komentář přišel v momentě, kdy se americká vojenská loď USS Carney připravovala zakotvit ve španělském přístavu Rota. Ten bude její základnou pro dalších přibližně pět let.

Na USS Carney je přítomno přibližně 300 vojáků a je vybavená střelami Aegis schopnými sestřelit balistické rakety ještě ve vesmíru. „Alianční program obrany před balistickými raketami je však jen pojistkou,“ informoval Bell.

Kam dál?
USA: Rusko by se mělo zapojit do koalice bojující proti IS (16.9. 2015)

Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

---

Alianční generál Campbell pozdravil Afghánce při příležitosti muslimského svátku

Při příležitosti muslimského svátku Eid Al-Adha pozdravil velitel alianční mise Resolute Support generál John F. Campbell afghánský lid. „Chci popřát všem muslimům a afghánskému obyvatelstvu šťastný Eid-Al-Adha. Kéž tento letošní svátek přinese mír do vašich životů,“ řekl.

Tento svátek má oslavovat úspěchy, na něž jsou lidé pyšní. Oslavují se i ideály, ve které lidé věří.

Kam dál?
Generál Campbell využil konce Ramadánu k pozdravení Afghánců (17.7. 2015)

Zdroj: Khamaa News (Afghánistán)

gen; natoaktual.cz
zpět na článek