natoaktual.cz

Řecko žádá NATO o podporu ve sporu s Tureckem

2. prosince 2019  20:41
 

Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Řecko žádá NATO o podporu ve sporu s Tureckem

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil, že chce na summitu Severoatlantické aliance v Londýně požádat členské státy o podporu ve sporu s Tureckem, které se dle jeho slov pokouší narušit řeckou suverenitu. Již dříve mluvil o tom, že Aliance nemůže zavírat oči před členy, kteří „bezostyšně porušují mezinárodní právo“.

Jádrem sporu je Libyjsko-turecká dohoda o námořních hranicích ve Středozemním moři. Tato dohoda se nelíbí nejen Řecku, ale také Egyptu a Kypru. Tyto země také vedou s Tureckem již delší dobu spor o právo na těžbu ropy ve Středomoří. Vzhledem k tomu, že Turecko Kypr neuznává a uznává pouze separatistickou republiku na severu ostrova, provádí zkušební vrty v kyperských vodách bez ohledu na názor kyperské vlády. Ankara tím však dle svých slov brání svá práva a práva kyperských Turků na zdejší energetické zdroje.

Kam dál?
Pošlete více lodí do Egejského moře, žádají Atény kvůli turecké ofenzívě (11.10. 2019)

Zdroj: Associated Press (USA)

---

Britská vojenská aktivita vytváří živnou půdu pro teroristy, tvrdí lídr tamní opozice

Podle předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna britské vojenské intervence „terorismus ještě zhoršily, místo toho, aby jej vyřešily“. Varoval také před přílišným navázáním britské zahraniční politiky na politiku Spojených států, což podle něj pod vedením Borise Johnsona hrozí.

Corbynův komentář přišel krátce před chystaným londýnským summitem NATO a nedlouho po teroristickém útoku London Bridge, při kterém byli dva lidé zabiti a tři vážně zraněni. Ve spojitosti s útokem Corbyn pochválil policii i aktivní kolemjdoucí, jenž se snažili útočníka zastavit. Ohradil se ovšem proti chystaným škrtům v oblasti bezpečnosti s tím, že na bezpečnosti šetřit nelze. Jako příklad uvedl i privatizaci probační služby, která dle něj nedávný útok umožnila.

Kam dál?
Trump a Johnson hovořili po telefonu o obchodování a NATO (6.11. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Havaj hostí společné cvičení amerických ozbrojených sil

Bombardéry B-52, dopravní letouny C-130, 30 vrtulníků – od přepravních až po bojové a 1 500 vojáků; to vše bylo součástí masivního cvičení palebné podpory RIMPAC 2019, které hostí Havajské ostrovy. Podle odborníků je důvodem cvičení neustále sílící Čína, což potvrzují také slova z Pentagonu, podle kterého jsou podobná cvičení nutná k odstrašení a potenciálnímu odražení stále aktivnější Říše středu.

Nejde přitom o první takové cvičení. Už v únoru cvičily letouny A-10 a B-52 amerického letectva společně s jednotkami armády, námořnictva a námořní pěchoty. Podle bývalého velitele americké armády generála Roberta Browna jsou taková cvičení nutností. Ještě před patnácti lety by podle něj letectvo a námořnictvo zvládly konflikt ve Východočínském či Jihočínském moři vyřešit samy, dnes už by se však bez pomoci zbylých složek amerických ozbrojených sil neobešly.

Kam dál?
Alianci čeká velké cvičení jednotek rychlé reakce (26.11. 2019) 

Zdroj: Military.com (USA)

---

Vojáci elitní německé jednotky se měli hlásit k nacizmu

Německou armádu zasáhl další skandál s projevy neonacizmu mezi vojáky. Tentokrát k nim mělo docházet ve speciální jednotce KSK. Podezřelý je jeden důstojník a další dva vojáci. Za zavřenými dveřmi se měli například zdravit nacistickými pozdravy. Takové aktivity jsou v Německu trestné.

Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer již oznámila, že tuto situaci bere „velmi velmi vážně“ a vyzvala k přísnému potrestání všech extrémistů v řadách armády s tím, že takoví lidé nemají v Bundeswehru místo. V posledních měsících jde přitom už o několikátý podobný skandál. Podle Christofa Gramma, velitele německé vojenské kontrarozvědky, je v současnosti kvůli pravicovému extrémismu vyšetřováno 20 vojáků.

Kam dál?
Elitní jednotku bundeswehru vyšetřuje kontrarozvědka kvůli pravicovému extremismu (11.9. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Izraelský premiér chce se špičkami NATO probrat hrozbu Íránu

Ministerský předseda Izraele Benjamin Netanjahu vyráží do Londýna, aby se zde setkal s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a probral s ním Írán a jeho odstoupení od podmínek jaderné dohody z roku 2015.

Na programu má také setkání s dalšími aliančními státníky, například s německou kancléřkou Angelou Merkel a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Netanjahu nedávno evropské země tvrdě kritizoval za to, že pomáhají obcházení protiíránských sankcí.

Představitelé zemí NATO přijedou do Londýna, aby se zde zúčastnili aliančního summitu, který proběhne 3. a 4. prosince. Izrael není čelenem Aliance a Netanjahu není ani jedním z pozvaných státníků. Jeho schůzky tak proběhnou paralelně se summitem.

Kam dál?
NATO a Izrael prohlubují spolupráci (6.9. 2019)

Zdroj: The Times of Izrael (Izrael)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek