natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Raketový štít: USA nabízejí Rusku spolupráci

  20. dubna 2007  13:15

  Raketový štít: USA nabízejí Rusku spolupráci
  V rámci současných diskusí o plánu amerického protiraketového zařízení v Evropě se USA pokouší zdolat ruský odpor pomocí nabídek vzájemné spolupráce. Washington tak Moskvě tento týden představil balík opatření, který by měl posílit kooperaci v oblasti raketové obrany. Jednalo by se o sdílení aktuálních bezpečnostních informací, společný výzkum, výrobu a cvičení. Sergej Ivanov, první zástupce ruského ministerského předsedy, ale nabídku odmítl. „Upřímně, nevidím půdu pro vyjednávání ohledně případné spolupráce na raketové obraně,“ řekl.

  Existenci hlubších rozporů mezi USA a Ruskem ohledně protiraketového štítu připustil i šéf NATO. „Nemohu říci, že se shodneme na všem. Co se týče vnímání současných hrozeb, zde existují jasné rozpory,“ vysvětlil generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer. Scheffer se ale postavil za tvrzení Washingtonu, že protiraketová zařízení ve Střední Evropě by pro Rusko hrozbu neznamenala. Učinil tak navzdory obavám mnoha evropských představitelů ohledně dopadu plánu na vztahy s Moskvou.

  NATO a Rusko budou pokračovat v diskusích na nadcházejícím summitu ministrů zahraničí v norském Oslu.

  Čtěte také:
  NATO bude jednat s Ruskem o raketové obraně
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

  Zdroj: Houston Chronicle (USA)

  ---

  NATO údajně využívá základny v Ázerbájdžánu
  Ázerbájdžánská tisková agentura Turan informovala o tom, že Aliance používá vojenské objekty v Ázerbájdžánu pro své operace v Afghánistánu. Podle agentury se jedná o   dvě vojenské základny a jedno letiště. Spolupráce se odehrává v rámci dohody mezi Baku a Robertem Simmonsem, zvláštním zmocněncem Aliance pro Kavkaz.

  Zpráva také uvádí, že Aliance základny užívá navzdory nesouhlasu prezidenta Ilhama Alijeva. Proti aliančnímu využívaní Ázerbájdžánu k útokům v Afghánistánu se staví i početná ázerbájdžánská hnutí a organizace, včetně islamistů, sociálních demokratů, strany zelených, odborů a dalších sdružení.

  Čtěte také:
  Ázerbájdžán nerozhodný ohledně vstupu do NATO

  Zdroj: Press TV
  (Írán)


  ---

  Přítomnost íránských zbraní v Afghánistánu nepotvrzena
  Velitel sil NATO v Afghánistánu americký generál Dan McNeill oznámil, že nemůže potvrdit zadržení íránských zbraní na afghánském území. Připustil však, že Sbor náčelníků štábu americké armády, který s touto zprávou přišel, má více informací než on. V Afghánistánu měly být podle této informace zadrženy minomety a výbušniny íránského původu. McNeill se při té příležitosti také zmínil, že neexistují žádné konkrétní důkazy o existenci výcvikových táborů pro Afghánské povstalce na území Íránu. „Nejsou o tom žádné zprávy,“ řekl.

  Po třiceti letech občanské války je Afghánistán zaplaven zbraněmi ze zahraničí.  Konkrétně Írán v minulosti zásoboval Severní Alianci v jejím boji proti Talibanu.

  Čtěte také:
  V Afghánistánu byly zadrženy íránské zbraně

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Části Pákistánu jsou stále útočištěm Talibanu
  Úsilí Islámábádu o zajištění hranic s Afghánistánem pomohlo Alianci ke zlepšení bezpečnostní situace v jihoafghánských regionech. Alianční generál Ray Henault však upozornil na to, že bojovníci Talibanu skrz hranici stále pronikají. „NATO je velmi spokojeno s přístupem, který Pákistán zaujal ke kontrole svých hranic,“ řekl Henault během své návštěvy Pákistánu. Podle něj ale existují důkazy, že vůdci Talibanu nadále využívají útočiště v Pákistánu, neboť někteří z nich tam byli zadrženi. „Pákistán si ale tuto skutečnost uvědomuje a usilovně se snaží tuto hrozbu minimalizovat,“ dodal. 

  Henault během rozhovorů s pákistánskými předáky také hovořil o probíhající protipovstalecké operaci v Afghánistánu. Prohlásil, že ačkoliv při ní jednotky NATO čelí sebevražedným útokům a nastraženým bombám, iniciativa zůstává na straně mezinárodních sil.

  Čtěte také:
  Afghánská ofenziva ověří spolehlivost NATO
  Pákistánská hranice zůstává problémem
  Afghánský prezident kritizoval Pákistán i NATO

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Gruzie zdůraznila své prozápadní směřování
  Prezident Michail Saakašvili zopakoval, že se Gruzie určitě stane členem Aliance. „Není to ani tak technická záležitost, jako spíš otázka toho, kam přirozeně patříme, a výraz odvěké touhy gruzínského lidu být členem vyspělé a vlivné mezinárodní organizace,“ vysvětlil. Členství v NATO je Saakašviliho cílem již od roku 2003, kdy se ujal moci. Země od té doby vede s Aliancí dialog. „Gruzie na podzim dokončí fázi intenzivního vyjednávání a bude jeden rok čekat na přijetí do Akčního plánu členství,“ řekl Saakašvili. NATO podle něj dosavadní jednání hodnotí „velmi pozitivně“. 

  Americký prezident George W. Bush tento měsíc podepsal zákon, který podporuje rozšíření NATO a umožní vojenskou asistenci pro kandidáty na členství, včetně Gruzie. Rusko, které se staví proti rozšíření, zákon kritizovalo.

  Čtěte také:
  Bush schválil podporu kandidátům NATO
  USA zvou Gruzii do NATO

  Zdroj: People's Daily (Čína)

   

   


  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media