natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Raketový štít je pro Japonsko priorita

  9. července 2007  14:08

  Raketový štít je pro Japonsko priorita
  Japonsko chce vybudovat protiraketovou obranu nejdříve, jak to bude možné. Obává se totiž vyvíjených zbraňových systémů Severní Koreje, mezi něž patří i rakety s dlouhým doletem, jež mohou zasáhnou nejen Japonsko a celou východní Asii, ale i Austrálii nebo Aljašku. Uvádí to výroční zpráva japonského ministerstva obrany.

  K vývoji a budování raketového štítu se Japonsko a USA rozhodly právě po testech severokorejských raket v roce 1998. Další šok znamenal první test atomové bomby loni v říjnu. Přestože se nyní zdá, že by Severní Korea mohla zmrazit svůj atomový program, vývoj raket bude pravděpodobně pokračovat. Japonsko proto letos dá na budování štítu 1,3 miliard dolarů.

  V březnu rozmístilo Japonsko na letecké základně Iruma u Tokia dva americké systémy Patriot, kterými chce do roku 2011 ochránit 11 vojenských základen.

  SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO slučuje přepravní centra, šetří peníze
  Členské státy Severoatlantické aliance hledají způsob, jak snížit enormní výdaje na přepravu materiálu pro operace v Iráku a Afghánistánu. Jednou ze zkoušených možností je pronájem lodí, které by pravidelně z Evropy odplouvaly do obou misí.

  Každý stát by si v nich mohl koupit potřebný prostor a nahradit drahou leteckou přepravu tou námořní. Nyní totiž jeden let z alianční základny v Německu do Afghánistánu stojí až 400 tisíc dolarů.

  Přepravu má na starosti nově otevřené Evropské koordinační středisko přesunů (Movement Coordination Centre, Europe - MCCE) v Eindhovenu, které vzniklo sloučením Evropského centra letecké přepravy a Námořního koordinačního centra.

  Podle jeho ředitele Gunnara Borcha je použití lodí výhodnější, protože je to mnohem levnější. Jedna loď uveze náklad, na který by bylo potřeba 500 letadel C-130. Umožní to též státům lépe plánovat přepravu, protože dopředu přesně vědí, kolik je na lodích místa k dispozici.

  Čtěte také:
  Nové centrum bude koordinovat přepravu armád

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO: Civilní oběti v Afghánistánu nadsazeny
  Počty civilistů zabitých při vojenských operacích jednotek Severoatlantické aliance v Afghánistánu (ISAF) jsou někdy přehnané. Prohlásil to velitel sil ISAF generál Dan McNeill, když byly zveřejněny nová tvrzení o těžkých ztrátách na životech civilistů.

  ISAF zavedly všechna "rozumná opatření", aby se civilním obětem vyhnuly. Někdy dokonce neútočily na vysoce ceněné cíle. "Některá čísla jsou podle mě z různých důvodů nadsazena. Moje zkušenost je ta, že když afghánskému úředníkovi zavolá místní obyvatel, že se cosi stalo, přijme to bez dalšího pátrání a oznámí to médiím. My jsme byli schopni dokázat, že některá tato čísla určitě nejsou pravdivá," uvedl generál Mc Neill.

  Jednotky ISAF připouštějí, že někdy k zabití civilistů dojde, nesouhlasí však s počty obětí udávanými okamžitě po incidentu místními obyvateli a úředníky. Někdy je též sporné, zda mrtví jsou povstalci nebo obyčejní vesničané.

  Čtěte také:
  USA zpochybňují počet zabitých civilistů

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Lodě NATO připluly do Oděsy na cvičení
  Sedm vojenských lodí Severoatlantické aliance dorazilo do námořní základny u ukrajinské Oděsy. Zúčastní se zde mezinárodního cvičení Sea Breeze 2007, které potrvá do 22. července. Tohoto cvičení se v rámci programu Partnerství pro mír zúčastní na 2 500 vojáků z 13 členských a partnerských zemí NATO, 22 lodí, 5 letadel a 7 vrtulníků.

  Čtěte také:
  Jednotky NATO po protestech opouští Krym

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  ---

  Generál Craddock navštívil Bulharsko
  Jednotky Severoatlantické aliance v Kosovu (KFOR) musí ručit za bezpečnost v této srbské provincii během rozhovorů o jejím budoucím statusu i po konečném rozhodnutí. Shodli se na tom na společném setkání v Sofii bulharský ministr obrany Vesselin Bliznakov a vrchní velitel aliančních sil generál John Craddock.

  Bliznakov připomněl, že Bulharsko zvýšilo počet svých vojáků v Afghánistánu. To generál Craddock ocenil s tím, že pro úspěch afghánské mise je důležitý komplexní přístup celé Aliance.

  Označil též bulharské důstojníky za skvělé profesionály. Generál Craddock se setkal i s bulharským náčelníkem generálního štábu generálem Zlatanem Stojkovem, na jehož pozvání přijel.

  Čtěte také:
  Snižte počet posádek, radí Česku Aliance (Craddock v ČR)

  Zdroj: Novinite (Bulhasko)

   

   

   

   


   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media