natoaktual.cz

Protipirátské mise nefungují, tvrdí USA

9. března 2011  15:55
 

Protipirátské mise nefungují, tvrdí USA
Flotila několika desítek vojenských korábů mezinárodního původu, které se v západní části Indického oceánu snaží omezit aktivity somálských pirátů, není schopná se s problémem vypořádat, prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clinton.

"Rádi hlídkují a rádi říkají, že hlídkují, a tak trochu se považují za součást koalice. Ale když jde do tuhého, tak se moc nepředvádí," uvedla ministryně a kritikou nešetřila ani na adresu přepravních společností. Velcí hráči námořní dopravy prý vyplácení výkupného považují za nevyhnutelné zlo a netlačí na své domovské vlády, aby se situací v Somálsku zabývaly.

Přímá vojenská intervence podle ministryně nic nevyřeší, ale je třeba se zaměřit na pirátské základny v přístavech. Americké ministerstvo zahraničí již prý vypracovává komplexnější řešení pirátského problému.

Čtěte také:
Somálští piráti zabili čtyři Američany
Somálští piráti vylepšují taktiku, z unesených lodí budují své koráby

Zdroj: Defense News (USA)

---

Západ zvažuje vyslání humanitární pomoci do Libye
Spojené státy a jejich evropští spojenci diskutují o možném nasazení námořních sil, které by do válkou zmítané Libye dopravily humanitární pomoc a zároveň zablokovaly lodní dodávky zbraní vládě Muammara Kaddáfího. Zároveň probíhají debaty o legálnosti bezletové zóny, která by neobdržela mandát OSN.

Administrativa amerického prezidenta Obamy, NATO i mezinárodní organizace se shodnou na tom, že jakákoliv vojenská intervence v Libyi vyžaduje podporu mezinárodního společenství. Avšak protože souhlas všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN není zdaleka jistý, hledají Spojené státy, Velká Británie, Francie a Itálie alternativní formy podpory.

Uvažuje se o zejména o regionálních organizacích. "Pokud shromáždíte Ligu arabských států, Africkou unii, NATO a možná i EU, dostanete všechny země kolem Libye v okruhu 5000 mil (8000 km). To už vám dává určitý stupeň legitimity," uvedl nejmenovaný představitel NATO.

Čtěte také:
O bezletové zóně rozhodne NATO ve čtvrtek

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Itálie nabízí základny k bezletové zóně nad Libyí
Italský ministr zahraničí Franco Frattini prohlásil, že jeho země je připravena dát k dispozici své vojenské základny a poskytnout logistickou podporu při zřízení bezletové zóny nad Libyí, pokud by tento krok posvětila Rada bezpečnosti OSN a NATO.

Frattini sice přímou italskou účast na vynucení zóny vyloučil, ale zdůraznil význam pocitu "euro-atlantické sounáležitosti", jejímž výrazem by z italské strany bylo právě poskytnutí vojenských bází. Zároveň vyzval k rozvážnému postupu. Občanskou válku v Libyi podle něj nejde bez válečných prostředků v blízké době zastavit.

Čtěte také:
O bezletové zóně rozhodne NATO ve čtvrtek
Kvůli krizi v Libyi roste význam Malty 

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Turecko se staví proti zásahu v Libyi
Navzdory stále hlasitějšímu volání mezinárodního společenství po intervenci a zastavení eskalující občanské války v Libyi si Turecko pevně stojí za svými argumenty proti možnému zásahu Severoatlantické aliance. Turečtí představitelé upozorňují, že v libyjské rovnici je třeba vyřešit hned několik neznámých.

"Pořád jsme proti jakékoliv intervenci NATO," uvedl nejmenovaný turecký diplomat s odvoláním na dřívější prohlášení ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu. Podle ministra sami oponenti Kaddáfího režimu nestojí o cizí vměšování.

Diplomatický zdroj dále poukázal na velmi nepřehlednou situaci v táboře Kaddáfího odpůrců, kteří by se mohli v případě diktátorova odchodu dostat do vzájemných sporů, což by mohlo mít za následek obnovení bojů. "Je třeba brát případ od případu zvlášť; Libye není Egypt. Žádný univerzální postup tu nefunguje."

Čtěte také:
NATO diskutuje o použití síly v Libyi
Turecko: Zásah NATO v Libyi je vyloučen

Zdroj: Today´s Zaman (Turecko) 

---

České nebe chrání letouny AWACS
Česká republika se 18. ledna formálně stala součástí systému včasné vzdušné výstrahy NATO. Vstupem do programu získává Česko možnost sdílet daleko podrobnější informace o dění ve vzdušném prostoru. Navíc z oprav, modernizace a provozu radarových letounů může profitovat i domácí průmysl.

Vstupem do programu NAPMO (NATO Airborne Early Warning & Control Programme Management Organisation) se zlepší nejen obranyschopnost České republiky, ale posílí se i její důvěryhodnost v Alianci. "Zapojili jsme se do programu, který jsme v minulosti už několikrát využili. Nelze se však jen schovávat pod deštník a spoléhat na ostatní. Musíme ukázat, že jsme schopni jej i udržet," uvedl Jiří Bednář, který zastupuje Českou republiku v alianční agentuře NAPMA.

Čtěte také:
NATO konečně pošle AWACSy do Afghánistánu

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR 


vtr natoaktual.cz
zpět na článek