natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pře s Ruskem urychlují cestu Gruzie k NATO

  27. srpna 2007  22:44

  Pře s Ruskem urychlují cestu Gruzie k NATO
  Ruské vpády do gruzínského vzdušného prostoru z poslední doby urychlují integraci Gruzie do Severoatlantické aliance, píší ruské listy Nězavisimaja gazeta a Kommersant. Noviny reagují na nedávná prohlášení představitelů Gruzie a NATO, že gruzínské radarové systémy jsou v závěrečných fázích začlenění do aliančních systémů.

  Napětí mezi Ruskem a Gruzií se zvýšilo poté, co začátkem srpna nedaleko Tbilisi přistála raketa, kterou Gruzie označila za ruskou. Minulý týden další ruské letadlo údajně narušilo gruzínský vzdušný prostor. Tyto dva incidenty využívá Gruzie k přesvědčení Západu o své zranitelnosti a nutnosti urychlit svůj přístupový proces k NATO.

  Gruzie by mohla očekávat schválení svého vstupu do aliančního programu Akční plán členství (MAP) příští rok, čímž by se stala oficiální kandidátskou zemí na vstup do Severoatlantické aliance, píše deník Nězavisimaja gazeta. Spojené státy zvyšují tlak na země, které si stále nejsou zcela jisté hodnotou tohoto potencionálního kavkazského spojence, pokračuje Nězavisimaja gazeta. Deník Kommersant si zase všímá toho, že alianční radary umístěné v Turecku nejsou schopné pokrýt celé území Gruzie. Proto je prý podle gruzínských expertů třeba rozmístit radary NATO v samotné Gruzii, což by významně urychlilo proces gruzínské integrace do NATO.

  Čtěte také:
  Gruzie sjednotí své radary s NATO
  Rusko: Incident s raketou byl provokací

  Zdroj: Turkish Daily News (Turecko)

  ---

  Evropané zvažují své další působení Afghánistánu
  Spojené státy americké se obávají snížení počtu italských a německých jednotek v Afghánistánu. V Německu a Itálii, v menší míře i v Holandsku a Dánsku, probíhá debata, zda zůstat v mezinárodních silách ISAF, které se již nyní potýkají s nedostatkem vojáků. Obě země utrpěly v zahraniční misi v Afghánistánu mnoho ztrát na životech svých vojáků a nyní budou jejich vlády rozhodovat o svých rekonstrukčních, vojenských a výcvikových závazcích v Afghánistánu.

  Síly ISAF pod velením NATO a zvláštní koalice sil pod velením USA, dohromady asi 50 000 zahraničních vojáků, bojují společně s afghánskými bezpečnostními silami proti návratu Talibanu k moci. V poslední době čelí mezinárodní jednotky tvrdým bojům, v nichž ztratily mnoho svých příslušníků.

  Itálie se svými 2 500 vojáky velí regionálnímu velitelství NATO v Herátu. Italský ministr zahraničí Massimo D‘Alema nedávno označil nedostatečnou spolupráci mezi silami ISAF a USA za příčinu úmrtí stovek afghánských civilistů, což nazval „morálně nepřijatelným“. Otázka mrtvých civilistů se stává důležitou také v Německu, kde nedávné průzkumy ukázaly, že 64 % obyvatel je pro stažení německých jednotek z Afghánistánu. Navíc v této asijské zemi našlo smrt už 25 německých vojáků, tři policisté a čtyři civilní pracovníci. Německo do afghánské mise přispělo 3 000 vojáků a šesti průzkumnými letouny Tornádo.

  Holandsko je neklidné ohledně otázky, jak dlouho ještě budou operace v Afghánistánu probíhat, nicméně se podle amerických představitelů neočekává, že by došlo ke stažení holandských vojáků z této asijské země. Podobná debata o délce afghánské mise probíhá i v Dánsku.

  Čtěte také:
  Němci odmítli žádost NATO o vrtulníky pro Afghánistán

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO propustilo dvě ženy, které se vdaly za muslimy
  Dvě Holanďanky, které se nedávno provdaly za muslimy z Tuniska, ztratily svá zaměstnání na základně NATO v německém Geilenkirchenu. Jedna z žen již podnikla právní kroky k znovuzískání svého místa. Druhá z žen je tajemnicí velitele Jelle Zijlstra, který prohlásil, že obě ženy dosud poctivě odváděly svou práci.

  Geilenkirchen je domovskou základnou pro letouny se systémem včasné výstrahy AWACS, které jsou užívány v boji proti mezinárodnímu terorismu.

  Zdroj: Dutch News (Holandsko)

  ---

  Nejasnosti ohledně 12 mrtvých Afghánců
  Afghánští stařešinové prohlásili, že alianční nálety během sobotní noci zabily dvanáct civilistů v jihoafghánské provincii Helmand, avšak mluvčí amerických sil obvinil ze smrti Afghánců talibanské bojovníky. Co přesně se v této odlehlé oblasti stalo není dosud jasné. Rozporná stanoviska jen ukazují na rostoucí napětí v Afghánistánu ohledně úmrtí civilistů.

  Podle slov jednoho ze stařešinů, Hajji Agha Muhammada, nálet dvanáct civilistů zabil a dvanáct dalších zranil ve vesnici Kobar v neklidném distriktu Musa Kala. Mezi mrtvými bylo údajně šest dětí ve věku tři až šest let a dvě ženy. Spojenecké hlídky podle Muhammadových slov vstoupily do oblasti brzy večer a nečelily žádnému odporu. Přesto o několik hodin později provedly nálet, který zničil dva domy. Toto tvrzení odmítají američtí představitelé. Podle nich byly spojenecké jednotky přepadeny Talibanci poté, co zničily heroinovou laboratoř. Na útok talibanských bojovníků odpovědělo NATO nálety, žádné bomby však prý nepadly na obydlené domy.

  Představitelé NATO prohlašují, že dělají všechno možné pro snížení počtu civilních obětí, a obviňují Taliban z používání civilistů jako živých štítů a ze záměrného zveličování počtu mrtvých civilistů pro účely propagandy.

  Čtěte také:
  NATO: Civilní oběti v Afghánistánu nadsazeny
  USA zpochybňují počet zabitých civilistů

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Afghánské jednotky zničily heroinovou laboratoř
  Afghánští vojáci zničili laboratoř na výrobu heroinu poté, co zneškodnili její stráže, bojovníky Talibanu. V laboratoři, která se nacházela v neklidné provincii Helmand, byly nalezeny chemikálie na výrobu drog z opia, zbraně, propagandistické materiály povstalců a výbušné materiály. Zpráva jednotek ISAF o této události neobsahuje  žádné informace o tom, zda byl někdo zabit.

  Více než 90 % světového heroinu pochází z Afghánistánu a značná část výtěžků z jeho prodeje (asi 3,1 miliard amerických dolarů) putuje zřejmě do kapes talibanským bojovníkům, kteří ochraňují pěstitele máku a drogové pašeráky.

  Během víkendu byl v Afghánistánu zabit příslušník mezinárodních sil ISAF. Zatím není známa ani jeho totožnost, ani kdo byli útočníci.

  Čtěte také:
  NATO: V Afghánistánu se zaměříme i na drogy

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media