natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polsku se nedaří plnit kritéria NATO

  9. června 2006  23:28

  Polsku se nedaří plnit kritéria NATO
  Polsko je jednou ze zemí NATO, které nesplňují požadavek aliance vyhradit 2 procenta HDP na obranu, uvedl v Bruselu polský ministr obrany Radoslaw Sikorski. Toto poslední rozhodnutí NATO, které schválili ministři obrany aliance, nahrazuje „gentlemanskou dohodu“, která byla ohledně této otázky uzavřena. Ministři se rozhodli zakotvit 2 procentní práh oficiálně poté, co bylo pouze sedm zemí schopných toto kritérium dodržet.

  „Polsko nesplňuje požadavky svého členství. Pokud má být aliance důvěryhodná …, všichni členové musí vynakládat na obranu odpovídající prostředky. Apeluji na parlament, aby toto zohlednil v rozpočtu na příští rok,“ citovala Sikorského polská agentura PAP. Nicméně Sikorski dodal, že NATO je potěšeno polskými plány na posílení svých speciálních jednotek. Potvrdil též nabídku zřídit v Polsku Spojeneckou pozemní základnu dozoru NATO (Allied Ground Surveillance Base).

  Zdroj: People’s Daily (Čína)

  ---

  NATO schválilo směrnici, která mění jeho roli
  Ministři obrany NATO schválili novou směrnici, aby tak přizpůsobili alianci výzvám současnosti a zajistili vysílání statisíců vojáků do aliančních misí, uvedl mluvčí NATO James Appathurai. Tento krok přichází v době, kdy je aliance stále častěji vyzývána k uskutečňování misí, které nejsou čistě vojenského charakteru, jako například humanitární a pomocná mise v Pákistánu po zěmětřesení. „NATO prochází změnami ve smyslu minulé a současné činnosti aliance a tato reflexe její vojenské plánování přizpůsobí skutečnostem 21. století,“ řekl Appathurai. Takzvaná „směrnice ministrů“ připraví NATO na souběžné vedení dvou velkých misí, kterých se bude účastnit 60 000 vojáků, a šesti menších misí, které budou zahrnovat každá maximálně 30 000 vojáků.

  Aliance, která byla založena roku 1949 jako protipól hrozbě Sovětského svazu, má potenciál okolo 1,4 milionu lidí a v současné době se misí v Evropě, Africe a Asii účastní 30 000 jejích vojáků. „Již se nepotřebujeme připravovat na jednu velkou válku. Musíme se připravit a skutečně provádět velké množství vojenských operací,“ řekl Appathurai.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Africká unie žádá NATO o pomoc v Dárfúru
  Africká unie požádala NATO o větší podporu pro své mírové operace v regionu Dárfúr v západním Súdánu. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer uvedl, že od předsedy Africké unie Alpha Oumara Konareho obdržel dopis, ve kterém alianci žádá o více leteckých přepravných operací a o více výcvikových misí.

  V úterý představitelé Africká unie pro BBC uvedli, že hodlají navýšit počet svých vojáků v Dárfúru o 3000, tedy ze současných 7000 na konečných 10 000. Tento krok přichází v době, kdy vyslanec Rady bezpečnosti OSN jedná se súdánskou stranou o převzetí dárfúrské mírové operace. Súdánská strana tyto plány nepodporuje a říká, že finanční prostředky by měly proudit spíše do Africké unie. Očekává se, že pokud bude operace OSN schválena, vojáci Africké unie budou tvořit její základ.

  V dárfúrském konfliktu zahynulo za poslední tři roky nejméně 200 tisíc lidí a další dva miliony lidí byly nuceny opustit své domovy. Súdánští rebelové pozvedli zbraně proti vládě v únoru 2003, přičemž ji obvinili z diskriminace černých Afričanů a upřednostňování Arabů.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Demonstranti vylezli na střechu velitelství NATO
  Protestující z řad členů a sympatizantů ekologického hnutí Greenpeace zablokovali přístup do centrály NATO v Bruselu nákladním vozem, který nesl repliku rakety. Tři z nich dokonce vyšplhali na střechu budovy aliance. Nákladní vůz s replikou americké bomby byl odstraněn a jeho řidič odveden. Belgická policie demonstraci urychleně ukončila ještě před příjezdem ministrů obrany na jejich zasedání. Ekologická skupina Greenpeace uvedla, že 24 jejích aktivistů bylo zatčeno. „Byla to neohlášená demonstrace. Je to velmi nebezpečná věc a mohla mít politováníhodné následky,“ uvedl představitel NATO. Dodal, že bezpečnostní složky na rozehnání demonstrace použily slzný plyn. Demonstranti se po 30 minutách rozešli.

  Hnutí Greenpeace uvedlo, že tyto protesty byly namířeny proti údajné existenci 480 amerických jaderných zbraní, které mají být rozmístěny v šesti evropských zemích. Oficiální čísla počtu amerických raket v Evropě nejsou bezprostředně k dispozici. Během rozhovorů v Bruselu má zasedat alianční výbor pro jadernou politiku známý jako Jaderná plánovací skupina (Nuclear Planning Group). Diplomaté uvedli, že neočekávají, že výbor přijme nějaká zásadní rozhodnutí.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Scheffer: Rozšiřování NATO přispívá k stabilitě
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer je přesvědčen, že rozšíření aliance, včetně možného přijetí Ukrajiny, nezpůsobí geopolitické změny, ale naopak rozšíří zónu stability a bezpečnosti. Řekl to na tiskové konferenci v Bruselu, kde byl na téma možného vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO dotazován ukrajinskými novináři. Zkušenosti s rozšiřováním aliance ukazují, že expanzí se rozšiřuje zóna stability a bezpečnosti, a to je jeden z důvodů, proč spojenci z NATO podporují ukrajinské euroatlantické úsilí, řekl Scheffer. Dodal, že nevidí žádné argumenty, které by dokazovaly, že rozšiřování stabilitu podkopává.

  Zdroj: Intefax (Rusko)

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media