natoaktual.cz

Polsko oslavuje dohodu s USA, Německo se obává oslabení NATO

18. srpna 2020  15:35
 

Američtí výsadkáři v Poslku. Ilustrační foto. | foto: MON

Polsko oslavuje dohodu s USA, Německo se obává oslabení NATO

Zatímco Varšava vyzdvihuje dohodu se Spojenými státy o umístění dalších amerických jednotek na svém území a slibuje si od ní rozšíření „odstrašujícího potenciálu“ proti ruské agresi, Berlín a další spojenci v Severoatlantické alianci se obávají podkopávání organizace politickým hašteřením o úroveň výdajů na obranu.

Do Polska bude z Německa přesunuto i velitelství páté divize armády USA (V Corps). V současnosti je v Polsku 4 500 amerických vojáků. Podle nové dohody podepsané americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a jeho polským protějškem Jackem Czaputowiczem se jejich počet zvýší o 1 000. V případě potřeby může být počet vojáků USA rychle navýšen až na 20 000, dodává Polsko.

Mezi částečným stažením sil z Německa a nasazením nových jednotek v Polsku není žádné spojení, tvrdí představitelé USA.

„Ve skutečnosti se jedná o řádnou rekalibraci Aliance po více než 30 letech od konce studené války. Jaký by byl důvod ponechávat tolik sil v Německu čistě z historických důvodů, a nemít žádné jednotky v zemích, které se cítí nejzranitelněji a jsou vskutku nejvíce ohroženy pohrůžkami zaznívajícími z Ruska?“ komentuje strategickou změnu bezpečnostní analytik z britského think-tanku RUSI Jonathan Eyal.

Kam dál?
Američtí vojáci v Polsku zůstanou, míní analytik (10.8. 2020)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Na ukončení války v Libyi tlačí v Tripolisu německý ministr zahraničí

Svět nesmí být ukolébán k nečinnosti „zdánlivým klidem“ v Libyi a měl by najít způsob jak konflikt ukončit, prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas během své neohlášené návštěvy Tripolisu.

Setkám se s představiteli vlády uznávané Organizací spojených národů, abychom si „promluvili o možných způsobech řešení této velmi nebezpečné situace,“ kde jsou obě strany krvavého konfliktu vyzbrojovány svými mezinárodními spojenci, uzavřel ministr.

Kam dál?
Libye: Americký velvyslanec a turečtí představitelé diskutovali o možném ukončení války (14.8. 2020)

Zdroj: The Star (Malajsie)

---

Maďaři budou vyrábět obrněná vozidla společně s Rheinmetallem

V zájmu splnění závazků v Severoatlantické alianci vytváří Maďarsko společný podnik s německou společností Rheinmetall, uvedl sekretariát vládního komisaře pro rozvoj obrany. Na území Maďarska se rozběhne výrobní program v hodnotě 698 milionů forintů, předmětem produkce budou bojová vozidla pěchoty Lynx. Maďarsko je prvním členem NATO a Evropské unie, který se rozhodl pro zařazení Lynxe do své výzbroje.

Kam dál?
Předseda Vojenského výboru NATO se sešel s maďarským ministrem obrany (15.7. 2020)

Zdroj: HVG (Maďarsko)

---

Finsko má plán proti ruským „zeleným mužíčkům“

Zatímco většina evropských zemí od povinné základní vojenské služby upustila, Finsko se svého systému i přes ubývající počet rekrutů drží. Finská armáda nyní představila krátký film, připravený především coby výukový nástroj pro nastolení diskuse mezi důstojníky a branci o mnoha aspektech výcviku. Snímek nicméně představuje také důležité sdělení potenciálním protivníkům a přátelům, že Finsko plánuje obranu proti nátlaku zvenčí.

Kam dál?
Dvě ruská vojenská letadla měla narušit finský vzdušný prostor (29.7. 2020)

Zdroj: Foreign Policy (USA)

---

Letectvo USA dodalo do Jižní Afriky ochranné prostředky proti koronaviru

Stroj C-130J Super Hercules letectva Spojených států dopravil do Jihoafrické republiky ochranné prostředky v hodnotě téměř 350 tisíc dolarů. Vybavení předané ministerstvu zdravotnictví zahrnuje roušky, rukavice, lékařské pláště a dezinfekční potřeby, udalo velvyslanectví USA.

Velitelství USA pro Afriku (AFRICOM) dále oznámilo podporu vybudování stanic pro mytí rukou v oblastech Gauteng, Východní mys a KwaZulu Natal. Celková hodnota podpory USA pro Jihoafrickou republiku v reakci na covid-19 činí 46 milionů dolarů, uzavřela ambasáda.

Kam dál?
Velitelství USA pro Afriku se přesune, ale ne do Afriky (3.8. 2020)

Zdroj: Defence Web (Jihoafrická republika)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek