natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Podle Iráku mise NATO v zemi končí, Aliance to popírá

  12. prosince 2011  13:54

  Výcviková mise NATO v Iráku - absolventská ceremonie příslušníků irácké policie. | foto: NATO Photos

  Podle Iráku mise NATO v zemi končí, Aliance to popírá

  NATO stáhne své výcvikové experty z Iráku do konce letošního roku, neboť jim irácká vláda odmítla udělit imunitu, tvrdí irácký poradce pro národní bezpečnost Falah al-Fayadh. Podle al-Fayadha alianční rozhodnutí Iráčany překvapilo. „Je nám líto, že se NATO rozhodlo ukončit svoji misi v Iráku, protože otázka imunity je mimo dosah vlády,“ uvedl al-Fayadh.

  Alianční představitelé však odmítají, že by v NATO ohledně této otázky padlo jakékoliv rozhodnutí.

  Neúspěch v jednání o imunitě je podobný jako v případě amerických vojáků, kterým Irák také odmítl udělit imunitu. Všichni američtí vojáci tak ze země odejdou do konce letošního roku.

  Aliance byla o prodloužení své mise do konce roku 2013 požádána na konci minulého měsíce. NATO přitom požadavek přijalo s tím, že se je třeba vyřešit „technické detaily“.

  Kam dál?
  Irák odmítá imunitu cizích vojáků, mise NATO v zemi ohrožena

  Zdroj: The Australian (Austrálie)

  ---

  Pákistán bude blokovat alianční zásoby „několik týdnů“

  Pákistánská blokáda zásobovací trasy do Afghánistánu bude platit několik týdnů, oznámil pákistánský premiér Jusuf Raza Gilani. Blokáda byla nařízena jako odvetné opatření za alianční útok z minulého měsíce, během něhož zemřelo 24 pákistánských vojáků.

  Podle Gilaniho nebude blokáda, která trvá již třetí týden, zrušena do doby, než budou s USA vyjednána nová pravidla spolupráce. Hlavní problém vidí v důvěře. „Spolupracujeme spolu a přitom si nevěříme,“ sdělil Gilani. Pákistánský premiér zároveň potvrdil, že byl útok nejspíše naplánovaný. Motiv však stále zůstává „velkým otazníkem“.

  Kam dál?
  Alianční útok byl plánovaný, naznačují pákistánští senátoři

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  USA se stáhly z letecké základny v Pákistánu

  Pákistánská armáda oznámila, že se Spojené státy stáhly ze své letecké základny na jihozápadě země. Americká armáda musela leteckou základnu Šamsi v provincii Balukistán opustit kvůli leteckému útoku NATO z minulého týdne, při němž zahynulo 24 pákistánských vojáků.

  Spojené státy leteckou základnu využívaly k provádění operací svých bezpilotních letadel proti Talibáncům u hranic s Afghánistánem. USA přitom již letos v létě své aktivity na základně Šamsi kvůli pákistánským požadavkům omezily. Nynější vyhnání ze základny je tak spíše symbolické, než praktické, neboť Američané budou v misích pokračovat ze základen v Afghánistánu.

  Pro USA i NATO tak stále zůstává nejproblematičtějším odvetným opatřením za alianční útok z minulého měsíce blokáda pákistánské zásobovací trasy do Afghánistánu. Přes Pákistán přitom do Afghánistánu proudí okolo poloviny všech zásob. Pákistán zatím neinformoval, jak dlouho bude blokáda trvat.

  Kam dál?
  NATO se snaží zažehnat krizi ve vztazích s Pákistánem
  Pákistán přehodnotí dohody s NATO a USA

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Rusko požaduje vysvětlení amerických základen v Afghánistánu

   „Máme ještě dva roky, abychom zmírnili obavy Afghánců, že odchod amerických vojáků uvrhne zemi v chaos,“ prohlásil ruský vyslanec v Afghánistánu Zamir Kabulov. Podle Kabulova však USA neplánují zemi opustit úplně, ale hodlají v Afghánistánu postavit řadu vojenských základen.

  To prý u Rusů vzbuzuje řadu otázek. „Chceme mít transparentní obrázek o těchto vojenských základnách,“ sdělil Kabulov. „Nerozumíme totiž tomu, jaký je úkol těchto základen. Pokud nedokázalo Afghánistán stabilizovat 150 tisíc zahraničních vojáků, jak se to povede zbylému počtu?“ ptá se Kabulov.

  Rusko nechce, aby zahraniční vojáci v zemi zůstali déle, než je potřeba, ale zároveň nechce, aby zemi nechali napospas. Alianční vojáci by podle Rusů měli zejména zajistit, že bude Afghánistán schopen pokrýt základní potřeby Afghánců, včetně bezpečnosti.

  Kvalita afghánské armády byla podle Kabulova v roce 1989, kdy zemi opustily sovětské jednotky, na tak vysoké úrovni, že dokázala zajistit bezpečnost na celém území. Dnešní armáda tuto schopnost podle něj nemá.

  Kam dál?
  Mezinárodní společenství podpoří Afghánistán i po roce 2014
  Afghánistán: Pomoc budeme potřebovat ještě řadu let

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Somálský al-Šabáb si otevřel účet na Twitteru

  Somálská militantní islamistická skupina al-Šabáb si otevřela účet na tzv. mikro-blog sociální síti Twitter. Nejspíše se jedná o odpověď na mluvčího keňské armády, který pravidelně „tweetuje“ o vojenských operacích v Somálsku na potírání islamistických ozbrojenců. Právě al-Šabáb kontroluje většinu jižního a centrálního Somálska.

  Al-Šabáb na Twittru popisuje své operace proti vládním vojákům a Africké unii (AU), která v zemi působí na podporu slabé vlády. Jeden z příspěvků hovoří například o útoku proti základně AU v hlavním městě Mogadišu. Další tweety se zabývají vojenskou propagandou proti Keni, která se rozhodla začlenit své vojáky v Somálsku pod síly AU.

  Vstup al-Šabábu na Twitter je jedním z mnoha kroků islámského hnutí z posledních měsíců přiblížit svoji činnost mezinárodnímu publiku. Hnutí například zveřejňuje perfektně zpracované tiskové zprávy i s fotodokumentací.

  Kam dál?
  Keňská armáda bojuje proti rebelům v Somálsku

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media