natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Po americké omluvě bude obnoveno zásobování ISAF přes Pákistán

  4. července 2012  20:06

  Šéfka americké diplomacie Hillary Clinton | foto: Americké ministerstvo obrany

  Po americké omluvě bude obnoveno zásobování ISAF přes Pákistán

  Pákistán oznámil Spojeným státům, že znovu otevře zásobovací trasy na svém území pro zásobování sil ISAF. Toto rozhodnutí následovalo poté, co americká ministryně zahraničí Hillary Clinton vyjádřila lítost nad smrtí 24 vojáků zabitých při leteckém útoku v listopadu 2011. Uzavřená dohoda ukončuje sedmiměsíční období, během kterého USA za dodávky náhradními trasami musely zaplatit navíc přes miliardu dolarů. Pákistán při jednáních stáhl svůj požadavek na zvýšení poplatku za průjezd každého zásobovacího vozidla svým územím z původních 250 na 5 000 dolarů. Na oplátku má Bílý dům požádat Kongres o částku kolem 1,2 miliardy dolarů na úhradu nákladů spojených s operacemi pákistánské armády proti povstalcům na hranicích s Afghánistánem.

  Detaily ohledně znovuotevření zásobovacích cest dohodl tento týden v Pákistánu americký generál John Allen, vrchní velitel spojeneckých sil v Afghánistánu, se svými pákistánskými protějšky. Politická opozice proti obnovení přepravy aliančních dodávek protestuje a požaduje po vládě, aby uveřejnila podmínky dohody. Představitel Pákistánské muslimské ligy Enver Baig se rovněž pozastavil nad omluvou za zabití pákistánských vojáků: "Neomluvili se. Řekli jen, že je to mrzí."

  Kam dál?
  Pákistánský generál: Bez omluvy zásobovací trasy neotevřeme (28.6. 2012)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Taliban pohrozil útoky na zásobovací konvoje ISAF

  Pákistánský Taliban v reakci na dohodu mezi Washingtonem a Islámábádem o znovuotevření zásobovacích cest pohrozil, že bude na celém území Pákistánu podnikat útoky na konvoje převážející zásoby pro jednotky Severoatlantické aliance v Afghánistánu. " Nikomu nedovolíme, aby používal pákistánskou půdu k přepravě dodávek, které budou použity proti afghánskému lidu," dodal mluvčí Talibanu. Vůči dohodě vznesly výhrady i některé náboženské skupiny a politické strany, podle nichž tato smlouva směřuje proti zájmům a bezpečnosti islámu a muslimů. Vůdci odpůrců proti znovuotevření zásobovacích cest vyzvali Pákistánce, aby se sjednotili a osvobodili region od amerického vlivu.

  Pákistán, který slíbil obnovení dodávek do Afghánistánu, však od Aliance požaduje, aby poskytla zásobovacím konvojům bezpečnostní záruky. "Potřebujeme bezpečnost. Taliban zabil tucty našich řidičů a zapálil stovky našich vozidel," říká Mir Muhammmad Yousaf Shahwani, představitel pákistánské asociace majitelů cisteren. Taliban již provedl desítky útoků proti dodávkám zásobujícím 130 000 aliančních vojáků v Afghánistánu a opakovaně varoval, že bude v útocích pokračovat, pokud Pákistán zásobovací cesty znovu otevře.

  Kam dál?
  Taliban varoval před povolením konvojů (26.3. 2012)

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  ---

  NATO vynaloží miliardu dolarů na protiraketovou obranu

  Členské státy Severoatlantické aliance se zavázaly poskytnout více než jednu miliardu dolarů na výstavbu Evropského systému protiraketové obrany, uvedl Frank A. Rose z Úřadu pro kontrolu zbrojení. Navazuje to na rozhodnutí ze summitu v Lisabonu v roce 2010 o rozšíření programu Aktivní vrstvené protiraketové obrany bojiště (ALTBMD), aby mohla sloužit jako velící, kontrolní a komunikační síť a podpořila tak nové schopnosti.

  Projekt počítá se zapojením Ruska, obě strany se však rozcházejí v pohledu na způsob realizace této spolupráce. Aliance požaduje vytvoření dvou nezávislých systémů, které by si mezi sebou vyměňovaly informace, zatímco Rusko preferuje jeden propojený systém. Rusko zároveň ostře vystupuje proti plánovanému rozmístění amerického obranného protiraketového systému u svých hranic a označuje jej za ohrožení své bezpečnosti.

  Kam dál?
  NATO, Rusko a protiraketová obrana: hra pokračuje (13.6. 2011)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Litva chce lépe plnit závazky vůči NATO

  Lepší plnění závazků v oblasti kolektivní obrany členských států Severoatlantické aliance by mělo být litevskou prioritou, říká bezpečnostní poradce litevské prezidentky Jonas Markevicius. Podle něj by Litva měla důsledně pokračovat v realizaci již podepsaných dohod, včetně dohody politických stran o prioritách obrany a o národní bezpečnostní strategii.

  Přestože by měli členové NATO vyčlenit 2 % svého HDP na obranu, Litva tak nečinila ani v době hospodářského růstu a v současnosti je s obranným rozpočtem ve výši 0,85 % HDP předposlední na žebříčku členských zemí Aliance před Lucemburskem.

  Zdroj: The Information Daily (Velká Británie)

  ---

  NATO sponzoruje likvidaci zastaralé munice na Ukrajině

  Severoatlantická aliance se podílí na financování projektu k likvidaci zastaralé a nepoužité munice na Ukrajině a zvýšit tak bezpečnost obyvatel žijících v blízkosti muničních skladů. Jedná se o obrovské zásoby s prošlou lhůtou použití ještě z dob, kdy země byla součástí Sovětského svazu. Výbuchy ve skladech vystavených často nadměrnému teplu a vlhku jsou velkým rizikem a několik náhodných explozí již vedlo ke ztrátě lidských životů.

  "Tento projekt slouží jako dobrý příklad konstruktivní spolupráce mezi Ukrajinou a NATO," řekl Oleg Levčenko z ukrajinské diplomatické mise při Alianci. Zmíněný projekt navazuje na předchozí spolupráci, v rámci které bylo vybudováno zařízení na likvidaci lehkých zbraní a munice v Doněcku. Díky němu bylo jen v první fázi zlikvidováno například 400 000 kusů lehkých zbraní a 15 000 tun munice.

  Zdroj: DefPro (USA)

  pba; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media