natoaktual.cz

Pákistánský generál: Bez omluvy zásobovací trasy neotevřeme

28. června 2012  20:46
 
Předseda Vojenského výboru NATO generál Giampaolo Di Paolo s vrchním velitelem pákistánské armády generálem Parvízem Kajáním. | foto: NATO Photos

Pákistánský generál: Bez omluvy zásobovací trasy neotevřeme

Dlouhotrvající napětí mezi Pákistánem a Spojenými státy americkými ohledně znovuotevření aliančních zásobovacích tras vedoucích přes Pákistán do Afghánistánu zřejmě nebude hned tak vyřešeno.

"Žádná omluva, žádné zásobování," tak by se dal shrnout postoj pákistánské strany během rozhovorů mezi vrchním velitelem jednotek ISAF generálem Johnem Allenem a náčelníkem pákistánského generálního štábu Ašfakem Parvezem Kajanim. Pákistán požaduje oficiální omluvu Washingtonu za americký nálet, který loni v listopadu usmrtil 24 pákistánských vojáků.

Kromě otázky zásobovacích tras spolu Allen s Kajanim jednali také o fungování Hraniční komise, která dohlíží na hraniční koordinační centra zřízená podél afghánsko-pákistánské hranice, jež je monitorována pákistánskou a afghánskou armádou a jednotkami ISAF.

Zdroj: The Nation (Pákistán)

---

Pákistán: NATO musí zastavit útoky afghánských povstalců v Pákistánu

Náčelník generálního štábu pákistánské armády Ašfak Parvez Kajani vyzval na společné schůzce v pákistánském Rávalpindí vrchního velitele sil ISAF generála Johna Allena, aby jeho vojáci zamezili přechodu povstalců z Afghánistánu do Pákistánu.

Na začátku tohoto týdne vznesl Pákistán formální protest vůči Afghánistánu poté, co při přeshraničním útoku stovky afghánských povstalců zahynulo 13 příslušníků pákistánské armády. Mluvčí Talibanu posléze rozeslal novinářům video zobrazující uřezané hlavy sedmnácti pákistánských vojáků.

Generál Kajani na setkání generálu Allenovi řekl, že podobné útoky nebudou v budoucnu tolerovány. Pákistánská armáda ostře odsoudila představitele afghánské armády za to, že proti povstalcům operujícím na afghánsko-pákistánském pomezí nepodnikají dostatečné kroky.

Kam dál?
Pákistán protestuje proti přeshraničním útokům ozbrojenců (26.6. 2012)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Estonsko znepokojeno obrannými škrty členů NATO

Estonsko je znepokojeno škrty v obranných rozpočtech členských států NATO. "Výdaje aliančních partnerů na obranu vyžadované pro udržování obranných schopností Severoatlantické aliance jsou záležitostí důvěry v tuto organizaci," uvedl estonský prezident Toomas Hendrik Ilves během návštěvy předsedy Vojenské komise NATO Knuda Bartelse v Tallinnu.

Estonský obranný rozpočet v letošním roce vzrostl o více než 20 % na 341 milionů eur

Kam dál?
Estonsko zvýší výdaje na obranu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Saakašvili slibuje Gruzíncům členství v NATO v roce 2014

Gruzínský prezident Michail Saakašvili před nadcházejícími parlamentními a prezidentskými volbami obnovil svůj starý slib o vstupu své země do Severoatlantické aliance. Přistoupení Gruzie do NATO je hlavním tématem Saakašviliho kampaní již od růžové revoluce v roce 2003. Nyní Saakašvili uvádí, že se jeho země stane aliančním členem v roce 2014.

Říjnové parlamentní volby v Gruzii rozhodnou o tom, jakou podobu bude mít nová gruzínská ústava, která má vstoupit v platnost v příštím roce. Podle ústavních dodatků z roku 2010 by se Gruzie po prezidentských volbách v roce 2013 měla stát semi-parlamentní republikou, což by znamenalo, že parlament bude jmenovat premiéra, jehož pravomoci tak významně vzrostou na úkor pravomocí prezidenta. Mnoho lidí očekává, že Saakašvili se po skončení jeho druhého prezidentského období stane právě premiérem Gruzie.

Zdroj: Freedom & Democracy Watch (Gruzie)

---

Náklady na summit v Chicagu se stále počítají

Více než měsíc po aliančním summitu v Chicagu stále není jasné, kolik tato událost stála, a jestli z ní Chicago profitovalo či nikoli. Samotný summit trval dva dny, nicméně například náklady na bezpečnost bylo nutné platit po mnohem delší dobu.

Hoteliéři v okolí místa akce si stěžují, že jim summit během onoho víkendu odlákal návštěvníky, nicméně dodávají, že nyní jdou obchody jako dřív a že konání podobné akce v Chicagu v budoucnu podpoří.

Představitelé Chicaga odhadují, že pořádání summitu vyšlo na 55 milionů dolarů.

Kam dál?
Chicago: takový normální summit

Zdroj: FOX Illinois (USA)

epl; natoaktual.cz
zpět na článek