natoaktual.cz

OSN: Počet afghánských civilních obětí je rekordně vysoký

6. srpna 2015  14:51
 

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu (ilustrační foto) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

OSN: Počet afghánských civilních obětí je rekordně vysoký

Celkový počet civilních obětí v Afghánistánu je v první polovině roku 2015 rekordně vysoký, uvedla ve středu OSN. Počet zraněných či zabitých civilistů vzrost v porovnání s loňskem o jedno procento a je na největší úrovni od roku 2009, kdy OSN začala vytvářet každoroční zprávy reflektující situaci v zemi. Průměrně tak každý den bylo v Afghánistánu zhruba 9 lidí zabito a 18 zraněno.

Velkou část obětí přitom tvoří ženy a děti, vzrůstá přitom zastoupení lidí, kteří jsou zasaženi bojovými operacemi. OSN připisuje 70 % obětí protivládním skupinám, ale zároveň upozorňuje, že počet obětí vládních sil meziročně vzrostl o 60 %.

Kam dál?
Během posledních operací v Afghánistánu bylo zabito 21 rebelů (22.7. 2015)

Zdroj: Gulf News (Spojené arabské emiráty)

---

Obavy z Ruska vedou jeho sousedy do NATO

Východoevropské státy se obávají současné ruské politiky a žádají proto o umístění jednotek Severoatlantické aliance na svém území. Směrem na východ přitom tyto obavy stoupají, uvedl Keir Giles, ředitel londýnského výzkumného centra zabývajícího se studiem konfliktů. Nejedná se o žádnou novou situaci. Ruský prezident Vladimir Putin se již v minulosti vyjádřil, že území bývalého Sovětského svazu je bývalým ruským územím. A za posledních sedm let demonstroval hned dvakrát, že neváhá použít vojenskou sílu k tomu, aby překreslil hranice. Je tudíž jasné, že se pobaltské státy a Polsko Putinových kroků obávají a po Alianci žádají zvýšení vojenské přítomnosti na svém území.

„Státy Aliance musí reagovat na bezpečnostní hrozby, které nyní ruské kroky představují,“ uvedl vedoucí alianční informační kanceláře v Moskvě Robert Pszczel. NATO tedy v poslední době zdvojnásobilo velikost své mise Air Policing v Pobaltí, dále vytvořilo síly velmi rychlé reakce a oznámilo, že v případě nutnosti podpoří členské státy vojáci Spojených států.

Kam dál?
V Polsku a Pobaltí začala cvičení NATO (2.6. 2015)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Rusko nepošle vojáky do Sýrie proti IS

Rusko se nechystá vyslat své vojenské jednotky do Sýrie, aby tam bojovaly proti organizaci Islámský stát. „O nasazení vojáků se vůbec neuvažuje. Navíc syrský prezident Bašár al-Assad o to Moskvu ani nepožádal,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Velitel ruských výsadkových jednotek generál Vladimir Šamanov dříve prohlásil, že jeho muži jsou na pomoc Sýrii v boji proti terorismu připraveni, nicméně záleží na rozhodnutí vedoucích představitelů státu.

Kam dál?
Turecko zvažuje vyslání vojáků do Sýrie, mají bojovat proti IS i Kurdům (29.6. 2015)

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Ruské lodě cvičí ve Středomoří

Skupina ruských vojenských lodí vplula do Středozemního moře a ve středu zakotvila ve španělském přístavu Cueta, uvedla proruská zpravodajská agentura Tass. Důvodem plavby těchto lodí je předvedení ruských námořních schopností. Jedná se o flotilu z Černého moře, která zahrnuje bitevní křižník Moskva, doprovodnou loď, tanker a remorkér. Přítomnost těchto lodí ve Středozemním moři pravděpodobně znepokojí Severoatlantickou alianci, která vidí tuto oblast jako téměř bezkonfliktní evropský region.

Jakmile lodě doplní zásoby jídla a vody, budou pokračovat ve cvičení, během něhož testují mimo jiné i raketové střelby.

Kam dál?
Rusko kvůli NATO reviduje svou námořní doktrínu, zaměří se na Arktidu a Krym (27.7. 2015)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Skotští vojáci se zapojí do mise NATO v Afghánistánu

Přibližně 250 skotských vojáků bylo vysláno do Afghánistánu, aby pomáhali cvičit tamní armádu a zapojili se tím do mírové mise Severoatlantické aliance. Jedná se o vojáky z druhého praporu královského pluku Skotska, kteří v Afghánistánu sloužili již tři turnusy.

V zemi zůstanou osm měsíců, během nichž bude jejich úkolem podporovat vojenský personál NATO a radit afghánským bezpečnostním institucím. Skotové podpoří rovněž afghánské síly v Kábulu a budou střežit tamní britský a alianční personál.

Kam dál?
Britové prodlouží svůj závazek k silám NATO o tři roky (22.6. 2015)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

zpět na článek