natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN navrhla 5 nových jmen pro Makedonii

  21. února 2008  15:29

  OSN navrhla 5 nových jmen pro Makedonii
  Vyslanec Spojených národů Matthew Nimetz navrhl pět oficiálních alternativ názvu Makedonie. O Nimetzově pokusu ukončit dlouholetý spor Makedonie se sousedním Řeckem informovala řecké média.

  Organizace Spojených národů v současnosti nazývá Makedonii „Bývalá jugoslávská republika Makedonie“ (FYROM), zatímco podle ústavy se země jmenuje „Makedonská republika“. Tento název si země vybrala při vyhlášení nezávislosti na Jugoslávii v roce 1991. Podle Řecka však takové jméno vyjadřuje územní nároky nového státu na severořeckou provincii Makedonie.

  Řecký tisk publikoval čtyři z pěti navržených složených jmen: Demokratická republika Makedonie, Konstituční republika Makedonie, Nezávislá republika Makedonie a Republika Horní Makedonie. Podle Nimetze by si mohla země svůj ústavní název ponechat pro domácí a dvoustranné záležitosti, zatímco v mezinárodních organizacích by používala název složený.

  Řečtí diplomaté považují návrh za „dobrý základ pro vyjednávání“, uvedl deník Kathimerini. Nimetz očekává vyjádření obou vlád do dvou týdnů. Pro Makedonii je důležité, aby se spor vyřešil ještě před dubnovým summitem Severoatlantické aliance, na kterém má padnout rozhodnutí o přijetí Makedonie NATO. Řecko hrozí, že pokud nedojde k dohodě, bude přistoupení svého severního souseda vetovat.

  Čtěte také:
  NATO: Vyřešte si spor o jméno Makedonie
  Makedonie: Pozvání do NATO stabilizuje Balkán

  Zdroj: Xinhua (Čína) 

  ---

  NATO znovu otevřelo vypálené kosovské hranice
  Policie OSN podporovaná mírovými silami Severoatlantické aliance ve středu znovu otevřela dva kosovské hraniční přechody, vypálené srbskými extremisty. Incident na hranicích byl prvním útokem na nově nezávislou republiku. NATO tvrdí, že se jednalo o organizovanou akci.

  První test odhodlanosti Západu podpořit nezávislost Kosova vojenskou silou přišel již dva dny poté, co Priština vyhlásila odtržení od Srbska. „Chci, aby si všichni uvědomili, že jsem plně odhodlán obnovit a udržet bezpečnost v celém Kosovu,“ řekl generál Xavier de Marnhac, velitel mírových sil KFOR.

  Proti nově vyhlášenému státu se staví Srbsko i Rusko. Srbský ministr pro záležitosti Kosova Slobodan Samardzic uvedl, že zničení hraničních přechodů „možná nebylo hezké, ale bylo legitimní.“ Událost zdůraznila i problémy, jimž čelí Evropská unie, která chce v oblasti zahájit misi pro prosazování zákonů. „Jednostranné rozhodnutí EU o této misi … je porušením nejvyššího mezinárodního práva,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Narážel tak na skutečnost, že Unie nemá k plánované akci mandát OSN.

  Čtěte také:
  NATO dohlíží na kosovské hranice
  NATO vyzývá k umírněnosti v Kosovu

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Austrálie žádá NATO o další jednotky pro Afghánistán
  „Austrálie se pokusí přesvědčit členské státy Severoatlantické aliance, aby výrazněji přispěly k boji proti terorismu a rekonstrukci Afghánistánu,“ řekl australský ministr zahraničí Stephen Smith. „Práce, kterou odvádíme v Afghánistánu, je velmi, velmi nebezpečná, … ale zároveň jsem pevně přesvědčen, že odpovídá našim zájmům i zájmům mezinárodního společenství.“

  Členové Aliance se setkají na dubnové konferenci v rumunské Bukurešti. Austrálie v této souvislosti připomíná nutnost podpořit utváření afghánského národa a boje proti extremismu.   Prosazuje silné a dlouhodobé přispění NATO, evropských států i mezinárodní komunity.

  Australský ministr obrany Joel Fitzgibbon tento týden prohlásil, že připravuje sedmdesátičlenný výcvikový tým, který bude začleněn do afghánské armády.

  Čtěte také:
  NATO slibuje Austrálii přístup ke strategickým plánům

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  NATO a EDA plánují zvýšit výkonnost evropské vzdušné přepravy
  Severoatlantická aliance a Evropská obranná agentura (European Defence Agency, EDA) plánují úzce spolupracovat ve snaze zvýšit výkonnost evropské vzdušné přepravy. „Společným potřebám zdokonalování, údržby a distribuce náhradních dílů by mělo odpovídat sdílení národních kapacit,“ řekli představitelé Evropské obranné agentury.

  Sdílet vrtulníky doporučila organizacím studie Průmyslové poradní skupiny NATO vypracovaná v polovině minulého roku. Mělo by se tak zabránit zdvojení úsilí členských států obou organizací. Devatenáct států Evropské unie je členy Aliance a současně šestadvacet z nich spolupracuje v rámci EDA.

  „Potenciál obou organizací se značně překrývá,“ řekl po setkání řídícího výboru EDA představitel nizozemského ministerstva obrany Lo Casteleijn, „ale podnikáme kroky k tomu, aby se spíše doplňovaly a sdílely stejné technické informace.“ Podle Casteleijna budou obě strany spolupracovat v rámci Skupiny EU-NATO pro schopnosti (EU-NATO Capability Group).

  Zdroj: Jane’s (Velká Británie)

  ---

  Kanada se radí s Karzáím o misi v Afghánistánu
  „Kanadský předseda vlády Stephen Harper a prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí se telefonicky radili o budoucnosti mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu,“ řekla Harperova mluvčí Sandra Buckler.

  Karzáí znovu vyjádřil svou podporu kanadské misi a Harper projevil přání prodloužit ji až do roku 2011. Zároveň však varoval, že pokud nepřijdou další alianční posily, kanadští vojáci se z válkou zubožené provincie Kandahár stáhnou již únoru 2009. O budoucnosti mise by měl kanadský parlament hlasovat příští měsíc.

  Podle své mluvčí Harper „potvrdil, že zůstává v kontaktu s ostatními členy NATO ohledně posil a doufá, že kanadský parlament podpoří prodloužení kanadské účasti v Afghánistánu.“ Kanadský předseda vlády oznámil také záměr diskutovat česko-kanadskou spolupráci v Afghánistánu se svým českým protějškem Mirkem Topolánkem.

  Čtěte také:
  Topolánek pojede jednat o Afghánistánu do Kanady
  Kanada dál varuje před stažením z Afghánistánu

  Zdroj: AFP (Francie)
   

   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media